Ana SayfaGüncelAYM: ‘Öcalan’a özgürlük’ talebiyle imza toplamak ifade özgürlüğü

AYM: ‘Öcalan’a özgürlük’ talebiyle imza toplamak ifade özgürlüğü

HABER MERKEZİ – Anayasa Mahkemesi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünü istemenin, bunun için kampanya düzenlemenin ve kampanya formlarında Öcalan’ın fotoğrafının bulunmasının “düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında” değerlendirilmesi gerektiğine karar verdi.

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde 6 Şubat 2015’te Öcalan ve siyasi tutuklulara özgürlük isteyen, üzerinde PKK lideri Öcalan’ın fotoğrafları bulunan formları imzaya açan Berrin Baran Eker ve Muzzaffer Özbek’in formlarına Tekirdağ 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nin toplatma kararı gerekçesiyle el konuldu.

Öcalan’ın fotoğrafının üzerinde olduğu “Abdullah Öcalan’a Özgürlük İmza Formu” başlığı taşıyan ve “Abdullah Öcalan’a Türkiye’deki siyasi tutsaklara özgürlük talebini destekliyorum. Öcalan’ın özgürlüğü Türkiye’nin demokratikleşmesi ve Kürdistan’daki barış süreci için en önemli adım olacaktır” açıklaması yer alan form nedeniyle Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) üyesi Eker ve Özbek’e “Örgüt propagandası yapmak”tan dava açıldı.

Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, Eker ve Özbek’e 5 Mayıs 2015’te 10’ar ay hapis cezası verildi.

Hükmün açıklanması geri bırakılırken, sanık avukatı Gülşen Özbek’in itiraz başvurusu ise Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nce reddedildi.

Avukat Özbek, müvekkillerinin “düşünce ve ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiği” gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Adalet Bakanlığı gönderdiği savunmada, “terörizmi veya terör faaliyetlerini, liderlerini, yöneticilerini, terörizmin amacını ve araçlarını meşru gösterecek şekilde faaliyetler gerçekleştirilmesinin ifade özgürlüğü hakkı bağlamında değerlendirilmemesi” gerektiği görüşünü savundu.

AYM ise düşünce ve ifade özgürlüğüne ilişkin AYM ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarına atıfta bulunarak başvurucuların düşünce ve ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine oy birliğiyle karar verdi.

“İfade özgürlüğü ihlal edilmiştir”

AYM kararında şu ifadelere yer verildi:

“İlk derece mahkemesi, başka hiçbir gerekçeye yer vermeksizin yalnızca başvurucuların üzerinde Abdullah Öcalan’ın fotoğrafı bulunan formla imza topladıklarını tespit etmiş ve söz konusu eylemin PKK silahlı terör örgütünün propagandasını yapma suçunu oluşturduğuna karar vermiştir.
“Bununla birlikte Mahkeme tarafından gerekçeli kararda söz konusu fotoğrafın formda kullanılmasının şiddete teşvik ettiği, şiddet ve tehdit yöntemlerini meşru gösterdiği veya övdüğü ve somut koşullar dikkate alındığında belirli oranda tehlikeye neden olduğu yönünde hiçbir değerlendirme yapılmadığı görülmektedir.
“Yukarıdaki bilgiler dikkate alındığında ilk derece mahkemesi tarafından gerekçeli kararda başvurucuların imza kampanyasında kullandıkları formda yer alan fotoğraf nedeni ile mahkûmiyetinin zorunlu toplumsal bir ihtiyaca karşılık geldiği gösterilememiştir.
“Bu bakımdan ilk derece mahkemesinin başvurucuların cezalandırılmasını gerekçelendirmek için sunduğu nedenler -Anayasa’nın 26. maddesi uyarınca- bu tür bir mahkûmiyeti haklı göstermek için ilgili ve yeterli değildir.
“Açıklanan gerekçelerle söz konusu müdahalenin demokratik toplum düzeninin gereklerine uygun bir müdahale olarak değerlendirilemeyeceği sonucuna varılmıştır. Buna göre Anayasa’nın 26. maddesinde güvence altına alınan ifade özgürlüğü ihlal edilmiştir.”

Tazminat talebini reddeden AYM, ihlalin ortadan kaldırılması ve Eker ile Özbek’in yeniden yargılanması için dosyanın Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine karar verdi


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Corona virüsü: Ölenlerin sayısı 259'a yükseldi
Sonraki Haber
Malatya'da ağır hasarlı 37 bina yıkılacak