Ana SayfaGüncelBakanlık ifşa etti: Halk sağlığı ile oynayan 74 firma

Bakanlık ifşa etti: Halk sağlığı ile oynayan 74 firma

HABER MERKEZİ – Bakanlığın yaptığı denetimlerde 74 firmaya ait 99 parti üründe kırmızı toz biberde ve siyah çayda gıda boyası; çikolata, enerji içeceği, takviye edici gıdalar ve kahvede ilaç etken maddesi; kırmızı et ve et ürünlerinde ise sakatat, kanatlı eti ile tek tırnaklı eti tespit edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen, aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar ve baharatların yer aldığı 74 firmaya ait 99 parti ürünü ifşa etti.

Buna göre, bu ürünlerden 69 parti üründe taklit ve tağşiş, 30 parti üründe ise ilaç etken maddesi tespit edildi.

Bakanlığın açıkladığı listede, alkollü ve alkolsüz içecekler, arıcılık ürünleri, baharat, bitki, çay ve kahve, bitkisel yağ ve margarin, çikolata ve kakao ürünleri, et ve et ürünleri, takviye edici gıdalar-enerji içecekleri ile süt ve süt ürünlerinde taklit-tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen ürünler yer aldı.

Listede, firma adı, marka, ürün adı, uygunsuzluk nedeni ve parti numaraları sıralandı.

Buna göre, et ve üt ürünleri kapsamında faaliyet gösteren 22 firmanın 25 parti ürünü uygunsuz bulundu.

Süt ve süt ürünleri alanında faaliyet gösteren 17 firmaya ait 19 parti ürün de ilan edilirken, takviye edici gıda ve enerji içeceklerini kapsayan özel beslenme amaçlı gıda ürünleri kapsamında ise 10 firmanın 16 parti ürünü paylaşıldı.

Alkollü içecekler alanında bir firmanın bir parti ürünü, alkolsüz içecekler alanında ise beş firmanın beş ürünü listede yer aldı.

Bal üretimi yapan iki ayrı firmanın beş ürünü de uygunsuz bulunurken, baharat ve çeşni vericiler üreten bir firmanın da yine bir ürünü paylaşıldı.

Bitki, çay ve kahve ürünleri faaliyet alanında ise altı firmanın yedi parti ürünü uygunsuz bulunarak kamuoyu ile paylaşılırken, dokuz bitkisel yağ ve margarin firmasının ise 14 parti ürünü listede yer aldı.

Çikolata ve kakao ürünleri alanında ise üç firmanın altı parti ürününde uygunsuzluk tespit edildi.

Bin 486 firmaya ait 3 bin 301 parti ürün

Alkollü içecekte hacmen yüksek alkol belirlenirken, alkolsüz içeceklerde ise ilaç etken maddesi tespit edildi. Ballarda fruktoz ve glukoz saptandı.

Baharat olan kırmızı toz biberde ve siyah çayda gıda boyası olduğu anlaşılırken, çikolatalar, enerji içeceği, takviye edici gıdalar ve kahvede de ilaç etken maddesi bulundu.

Bitkisel yağlara da farklı tohum yağları katıldığı anlaşılırken, denetimler sonucu, kırmızı et ve et ürünlerinde sakatat, kanatlı eti ile tek tırnaklı eti tespit edildi.

Süt ve süt ürünlerinde ise bitkisel yağ ve nişasta, manda sütü ürünlerinde ise inek sütü olduğu belirlendi.

Bakanlığın bu son duyurusuyla, 2012’den bu yana bin 486 firmaya ait 3 bin 301 parti ürün tüketicilerin bilgisine sunulmuş oldu.


İfşa edilen 74 firmanın isimlerine BURADAN ulaşabilirsiniz.
Previous post
Birbirlerinin yalnızlığını paylaşan iki erkeğin hikayesi: 'Rizi'
Next post
Dört ilde daha operasyon: Ev baskını, darp ve gözaltılar