Ana SayfaToplumsal CinsiyetBir kadını kaçırıp darp eden Vali Orhan Çiftçi’ye 3,5 yıl sonra dava

Bir kadını kaçırıp darp eden Vali Orhan Çiftçi’ye 3,5 yıl sonra dava

HABER MERKEZİ – Mudanya Kaymakamı olduğu dönemde Meltem Özkalfa’yı kaçırıp zorla alıkoyarak darp ettiği ortaya çıkan Orhan Çiftçi hakkında 3,5 yıl sonra dava açıldı. Davadan vazgeçmesi için baskıya maruz bırakıldığını belirten Özkalfa, “Bana bu şiddeti yaşatanların cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

Kırklareli Valisi olarak görev yaptıktan sonra merkeze çekilen Orhan Çiftçi’nin Mudanya Kaymakamı olduğu dönemde Meltem Özkalfa’yı kaçırıp darp ettiği ortaya çıkmıştı.

Çiftçi hakkında kendisine şiddet uyguladığı gerekçesiyle koruma kararı aldıran kadın, İçişleri Bakanlığı başmüfettişine verdiği ifadede, “Çiftçi ve beraberindeki 4 kişi beni Bursa’da ormanlık bir alana götürerek 2 saate yakın darp etti” demişti.

Özkalfa, 8 Mayıs 2017’de Çiftçi ve dört kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

Mudanya 1. Asliye Hukuk Mahkemesi de 29 Mart 2018 tarihinde verdiği koruma kararıyla o dönem Kırklareli Valisi olan Orhan Çiftçi’nin, Meltem Özkalfa’ya yaklaşmasını 6 ay süreyle yasaklamıştı.

Açılan soruşturmada Çiftçi’nin yanında olduğu belirlenen kişilerden Erdal Avcıl gözaltına alınarak tutuklandı.

Ancak üç ay hapis yattıktan sonra bırakılan Avcıl ve yanındaki üç kişi hakkında hakkında açılan dava devam ediyor.

Aradan geçen 3.5 yılın sonunda İçişleri Bakanlığı, Orhan Çiftçi hakkında yargılama izni verdi.

Gazete Duvar’dan Sadık Güleç’e konuşan Meltem Özkalfa, davadan vazgeçmesi için çeşitli baskılara maruz kaldığını, son olarak CİMER’e ‘Erhan Çiftçi’nin ağabeyi YSK üyesi olduğu için mi yargılama izni verilmiyor?’ diye yazdığını belirtti.

Sayısız dilekçe sayesinde davanın açıldığını söyleyen Özkalfa “Ben, bana bu şiddeti yaşatanların cezalandırılmasını istiyorum” dedi.

Ayrıca davanın duruşmasının İstanbul’da yapılacağı belirtildi.

İddianameden

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan iddianamede, Erhan Çiftçi hakkında “cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” ve “hakaret” suçundan ceza istendi.

İddianamede Orhan Çiftçi’nin yanında bulunan Davut Aksu, Osman Kaymak, Funda Sesli ve Erdal Avcıl adlı kişilerle birlikte Bursa Mudanya’da bulunan Migros marketin önünde Meltem Özkalfa ile buluştukları yer aldı.

Burada çıkan tartışmada Özkalfa’nın araca doğru taş attığı daha sonra Özkalfa’nın Funda Sesli ve Erdal Avcıl’ın bulunduğu araca bindirildiği ifade edildi.

Mudanya’ya yakın Balat mahallesine götürülen Özkalfa’nın burada Erhan Çiftçi’nin de aralarında olduğu sanıklar tarafından darp edildiği de iddianamede yer aldı.

Çiftçi’nin yargılanacağı maddeler 7 yıla kadar hapis cezası öngörüyor.

Savcılık, ‘basit yaralama ve tehdit’ suçlarından ise kovuşturmaya gerek görmedi.

Previous post
İdil Devlet Hastanesi'nde yangın
Next post
ABD'den Haseke'de Suriye güçlerine hava saldırısı