Ana SayfaGüncelGözaltındaki Alınak’tan mesaj: Onur kavgasındayım

Gözaltındaki Alınak’tan mesaj: Onur kavgasındayım

HABER MERKEZİ – Gözaltına alınan Kürt yazar ve siyasetçi Mahmut Alınak, avukatı aracılığıyla gönderdiği mesajında, “Ben onur kavgasındayım. Benim gibi aydınların tutuklanması gerekiyor. Beni merak etmeyin” ifadelerini kullandı.

Kürt siyasetçi, avukat ve yazar Mahmut Alınak, dün (13 Şubat) Kars’taki evine yapılan baskınla gözaltına alınmıştı.

“Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla gözaltına alınan Alınak’ın gözaltı süresi Pazartesi gününe (17 Şubat)  kadar uzatılırken, dosyasına ise gizlilik kararı konulmuştu.

Bugün kendisiyle görüşen avukatı aracılığıyla mesaj gönderen Alınak, “Onur kavgası çocukluğumdan beri hep benim bir parçam oldu. Ben onur kavgasındayım. Benim gibi aydınların tutuklanması gerekiyor. Beni merak etmeyin” dedi.

“Savaş operasyonu gibi bir uygulama yapıldı”

Aynı zamanda Alınak’ın oğlu olan avukat Bişar Alınak, babasının sağlık durumunun ve moralinin iyi olduğunu belirterek, “Evimizde yapılan aramada 50’ye yakın polis ve özel hareket timleri vardı. Sanki savaş operasyonu gibi bir uygulama yapıldı” dedi.

Avukat Alınak, çağrılsa savcılığa gidecek olan bir kişiye yapılan bu uygulamanın kanundan doğan hakkın kötüye kullanılması olduğunu söyledi:

“Zira gözaltı süresinin uzatılması da bu tezimizi doğrulayan bir durumdur. Bu sebeple gözaltına ilişkin itirazda bulunduk. Yargının mengeneye alındığı günümüz hukuk sisteminde gözaltına yapacağımız itirazın beyhude olacağından eminiz. Kaldı ki talepte bulunmak bile hukuksuzluğu meşrulaştırmak anlamına gelecektir.”

Mahmut Alınak hakkında

Kars’ın Digor ilçesinde 1952 yılında doğdu.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

Avukat olan Alınak, 1987 genel seçimlerinde SHP’nin Kars adayı olarak Meclis’e girme hakkı kazandı.

Dört yıl sonraki erken genel seçimlerinde ise HEP-SHP ittifakının Şırnak adayı olarak milletvekili seçildi.

Daha sonra Demokratik Toplum Partisi (DTP) Kars İl Başkanlığı görevini de yürüttü.

1994’te milletvekili iken dokunulmazlığı kaldırılan ve Orhan Doğan, Hatip Dicle, Ahmet Türk, Sırrı Sakık, Leyla Zana ile birlikte tutuklanan Alınak, cezaevinde ilk iki kitabını yazdı.

1997’de kaleme aldığı Şiro’nun Ateşi adlı kitap, DGM tarafından yasaklandı.

Son olarak ise 2017’de CHA Yayınevi’nden çıkan “Mehmet Tunç ve Bêkes” adlı kitabı yasaklanarak, toplatıldı.

Eserleri: HEP, DEP ve Devlet – Parlamento’dan 9. Koğuşa-2 (1996), Şiro’nun Ateşi (1997, 2011), Nazo (1998), Tarihin Çarmıhında Güneş Ülkesi (2011), Köpekler Manifestosu (2012), Ateşte Yıkanmak (2013), 1918 – Aşk Hicran ve İsyan (2016), Mehmet Tunç ve Bêkes (2017), Keşke (2018).


Kürt siyasetçi ve yazar Mahmut Alınak gözaltına alındı

Previous post
Kayyum atanmasına gerekçe yapılan davada Ahmet Türk'e beraat
Next post
Sivil Havacılık: İflas başvurusu yapan Atlasglobal'in uçuşları durduruldu