Ana SayfaGüncelHDP’li Gergerlioğlu’ndan ölüm orucundaki Grup Yorum üyeleri için çağrı

HDP’li Gergerlioğlu’ndan ölüm orucundaki Grup Yorum üyeleri için çağrı

HABER MERKEZİ – HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, ölüm orucundaki Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek ile Mustafa Koçak’a ilişkin, “Yarın öbür gün bu insanlar ölürse bu büyük bir insanlık ayıbı olacaktır” açıklamasında bulundu.

Grup Yorum üyelerinin açlık grevini ölüm orucuna dönüştürdükleri eylemleri devam ediyor.

Açlık grevini 213’üncü gününde ölüm orucuna dönüştüren Helin Bölek’in eylemi 238’inci gününde.

Tutuklu bulunduğu Silivri 9 No’lu Kapalı Cezaevi’nde açlık grevi eylemini 199’uncu gününde ölüm orucuna çeviren İbrahim Gökçek’in eylemi ise 240’ıncı gününde.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis’te yaptığı hak ihlallerine ilişkin basın toplantısında Grup Yorum üyelerinin ölüm orucu eylemlerine dikkat çekti.

Gergerlioğlu, “Helin Bölek bir deri bir kemik kalmış durumda. Grup Yorum üzerindeki siyasi baskıların sona erdirilmesinden başka bir istekleri yok. Yarın öbür gün bu insanlar ölürse bu büyük bir insanlık ayıbı olacaktır” dedi.

Grup Yorum’un talepleri

Ölüm orucundaki Grup Yorum üyelerinin talepleri ise şöyle:

  • Konser yasakları kaldırılsın
  • İdil Kültür Merkezi’ne düzenlenen baskınlara son verilsin
  • Grup Yorum üyeleri hakkında açılan davalar düşürülsün
  • Grup Yorum üyeleri “arananlar” listelerinden çıkarılsın
  • Tutuklu müzisyenler serbest bırakılsın

‘Mustafa Koçak ölümün kıyısında’

HDP’li vekil, Şakran 2 No’lu T Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve bir itirafçının verdiği çelişkili ifadeler nedeniyle, öldürülen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ı rehin alanlara “silah temin etme” ve “Anayasal düzeni bozmak” iddiasıyla 11 Temmuz 2019 tarihinde ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan Mustafa Koçak’ın sürdürdüğü ölüm orucu eylemine de değindi.

Gergerlioğlu, 3 Temmuz’da adil yargılanma talebiyle başlattığı açlık grevini 90. gününde ölüm orucuna çeviren Koçak için “Hayati açıdan son derece tehlikeli bir durumda. Ölümün kıyısına yaklaşmış durumda” ifadelerini kullandı.

Previous post
"FETÖ'nün siyasi ayağı" polemiği: Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na tazminat davası
Next post
Akar’dan İdlib açıklaması: İlave birlikler gönderiyoruz