Ana SayfaDünyaMeksika’da kadınlar anayasa mahkemesini ateşe verdi

Meksika’da kadınlar anayasa mahkemesini ateşe verdi

HABER MERKEZİ – Meksika’da kadınların, Ingrid Escamilla Vargas’ın birlikte olduğu erkek tarafından öldürülmesinin ardından başlattığı eylemler sürüyor. Erkek şiddeti ve hükümetin kadınlara yönelik politikalarına tepki gösteren kadınlar, anayasa mahkemesini ateşe verdi.

Meksika’nın başkenti Mexico City’de 9 Şubat’ta 25 yaşındaki Ingrid Escamilla isimli kadın, birlikte olduğu Eric Francisco Robledo tarafından öldürülmüştü.

Ingrid’i öldürdükten sonra bedenini parçalayan 46 yaşındaki Robledo tutuklanmış, ülkedeki bazı gazeteler kadının cesedinin fotoğraflarını yayımlamıştı.

Ardından da 20 Şubat’ta 7 yaşındaki Fatima Cecilia Aldrighett isimli kız çocuğu, okul çıkışı annesini beklerken kaçırılarak öldürülmüştü.

Çocuğun cesedinde cinsel saldırıya maruz bırakıldığı ve darp edildiğini gösteren izlere rastlanmış, cinayet zanlısı iki kişi gözaltına alınmıştı.

Bu cinayet haberlerinin ardından sokağa çıkan kadınların artan kadın cinayetlerine, bu davalardaki cezasızlığa ve medyanın tavrına tepki göstererek başlattığı eylemler günlerdir sürüyor.

Kadınlar Sonora eyaletindeki Anayasa Mahkemesi önünde toplandı.

İçeri girerek mahkemeyi ateşe veren kadınlar, Ingrid’in olay yerindeki fotoğraflarını yayımlayan La Prensa isimli gazetenin bir aracını da yaktı.


Meksika’da kadınlardan kadın cinayetlerine karşı eylem

Previous post
Corona virüsünün dünya çapında yayılıp kontrolden çıkması endişesi
Next post
25 barodan ortak bildiri: Tarihin en ağır yargı krizi yaşanıyor