Ana SayfaDünyaMülteciler de hedeflerindeydi: Almanya’da faşist hücreye operasyon

Mülteciler de hedeflerindeydi: Almanya’da faşist hücreye operasyon

HABER MERKEZİ – Almanya’da operasyon düzenlenen faşist bir hücreden Nazi sembolleri, çok sayıda silah, el bombaları ve el yapımı tüfek çıktı. Aşırı sağcı hücrenin Finlandiya’daki faşist gruplarla bağlantılı olduğu ortaya çıkarken, hücrenin hedefinde mülteciler, Müslümanlar ve politikacıların bulunduğu açıklandı.

Almanya’da Müslümanlar, mülteciler ve bazı politikacılara saldırı hazırlığı içinde olduğu gerekçesiyle aşırı sağcı hücreye yapılan operasyonun ardından hücrenin yapılanması ve hedeflerine ilişkin detaylar ortaya çıktı.

DW Türkçe’nin Almanya basınından aktardığına göre,  “terörist” olarak sınıflandırılan grubun kendilerine “Çetin Ceviz” (Der harte Kern) ismini verdiği ve grup üyelerinin bir başka aşırı sağcı grup olan “Odin’in Askerleri” (Soldiers of Odin) ile ilişkilerinin tespit edildiği belirtildi.

Söz konusu grubun üyelerinin ilişkisinin tespit edildiği, göçmen ve İslam karşıtı “Odin’in Askerleri”, Avrupa’ya başlayan sığınmacı akınının ardından 2015’te Finlandiya’da kurulmuş, daha sonra Almanya’da da yapılanmıştı. Genellikle siyah giyinen grup üyelerinin amblem olarak Viking kafatası kullandığı biliniyor.

Symbolbild - rechte Bürgerwehr - Neonazis

Operasyonda neler bulundu, hangi bilgiler ortaya çıktı?

Polis baskınında çok sayıda silahın yanı sıra, el yapımı bir tüfek de ele geçirdi.

Baskında ayrıca el bombalarının ve anayasaya aykırı olan NAZİ sembollerinin de bulunduğu öne sürüldü.

Öte yandan grup üyesi olduğundan yola çıkılan ve “terör örgütü kurma” suçlamasıyla karşı karşıya olan dört kişinin 2019’un Eylül ayında bir araya geldiği, hedeflerini hayata geçirmeye yönelik olarak da farklı yerlerde yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdikleri belirtildi.

Söz konusu şahısların bu görüşmelerin dışında da birbirleriyle telefon ve çeşitli chat grupları yoluyla iletişimde oldukları tespit edildi.

Almanya’nın altı eyaletinde operasyon

Cuma günü Almanya’nın altı ayrı eyaletinde 13 eve düzenlenen operasyonlarda 12 Almanya vatandaşı gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınanların dördünün grup üyesi olduğundan, sekiz kişinin de gruba yardım ettiğinden şüphelenildiği belirtilmişti.

Savcılığın elindeki bulgulara göre grubun “Almanya’nın devlet ve toplum düzenini sarsarak ortadan kaldırma” hedefinin bulunduğu belirtilmişti.

Grubun bu hedefe yönelik olarak sığınmacılara, politikacılara ve Müslümanlara saldırılar düzenleyerek “iç savaş benzeri bir atmosfer oluşturmak istediği” kaydedilmişti.

Grubun lideri olduğundan şüphelenilen 53 yaşındaki Werner S.’in aylardır güvenlik birimlerinin radarında olduğu ve aşırı sağcı bir tehdit olarak sınıflandırıldığı bildirilmişti.
Önceki Haber
CHP kongresinde cinsiyetçi sözlere tepki
Sonraki Haber
Corona virüsü: Bir günde 105 kişi hayatını kaybetti