Ana SayfaGüncel52 kurumdan çağrı: Yüzünüzü çocuklara dönün

52 kurumdan çağrı: Yüzünüzü çocuklara dönün

HABER MERKEZİ – Sınır kapılarında bekletilen mülteci çocuklara ilişkin ortak açıklama yapan 52 kurum “Yüzünüzü çocuklara dönün” çağrısı yaparak, “Yaşananlardan en çok etkilenenler ise çocuklar. Olan bitenlerle ilgili düşünceleri sorulmadığı, önerileri alınmadığı için de seyirci kalmaya zorlanıyor, yok sayılıyorlar. Nesneleştiriliyor, sayısallaştırılıyor, tahakküm altında bırakılıyorlar. Hakları ihlal ediliyor” denildi.

Sınır kapılarında bekletilen mülteci çocukların durumuna ilişkin 52 sivil toplum kuruluşu (STK) ortak bir açıklama yaptı.

“Yüzünüzü Çocuklara Dönün” başlığıyla yayınlanan yazılı açıklamada, çocukların halen yetişkinler tarafından kurgulanan bir dünyada yaşadıklarını ve eşitsizlik, ayrımcılık, yoksulluk, nefret söylemi, kutuplaşma, çatışma ve savaşların yanı sıra doğal afet, salgın vb. pek çok sorunun yaşandığı kaydedildi.

“Yaşananlardan en çok etkilenenler ise çocuklar. Olan bitenlerle ilgili düşünceleri sorulmadığı, önerileri alınmadığı için de seyirci kalmaya zorlanıyor, yok sayılıyorlar. Nesneleştiriliyor, sayısallaştırılıyor, tahakküm altında bırakılıyorlar. Hakları ihlal ediliyor.”

“Pek çok hak ihlaline maruz bırakılıyorlar”

Sınır kapılarında ve düzensiz geçiş noktalarında yaşananların çocukları doğrudan etkileyen ve hedef alan son gelişmelerin arasında kaldıklarına dikkat çekildi.

“Ülkelerinde süren savaşlar nedeniyle göç etmek zorunda kalarak Türkiye’ye sığınan insanlar, Türkiye Hükümeti’nin Avrupa’ya geçiş için sınır kapılarını açacağını duyurması üzerine 28 Şubat’tan bu yana sınır kapılarına ve düzensiz geçiş noktalarına doğru hareket etti. Şu anda sınırda bekleyen yaklaşık 15 bin mülteci olduğunu ve bu grubun büyük bir çoğunluğunu çocukların oluşturduğunu bilmek oldukça endişe verici.”

Savaşın yerinden yurdundan ettiği çocukların günlerdir can güvenliği olmayan koşullarda hayatta kalmaya çalışıldığına vurgu yapılan açıklamada, “Barınma, sağlık ve temel ihtiyaçların karşılanamaması, ailelerinden ayrı düşmelerine bağlı olarak refakatsiz kalmaları veya aile birleşimlerinin gerçekleşmemesi, eğitim haklarından mahrum kalmaları, ucuz işgücü olarak görülmeleri nedeniyle kayıt dışı ve yasadışı istihdam edilmeleri, silahlı çatışmalara dâhil edilmeleri, psikolojik, fiziksel ve cinsel istismar vb. pek çok hak ihlaline maruz bırakılıyorlar” ifadeleri kullanıldı.

Talepler

Açıklamada ayrıca geniş bir şekilde yayılan ve etkisini gösteren Corona virüsü (Covid-19) salgınının kamusal alanda oluşan algı ve dolaşan bilgilerin çocukları doğrudan etkilediği belirtildi.

“Bizler, çocukları doğrudan etkileyen durumlarda başlangıç noktasının ‘çocuğun yüksek yararının gözetilmesi’ olması gerektiğini ısrarla ve inatla hatırlatıyoruz. Karar vericilerin ve uygulayıcıların başta sınır kapılarında ve düzensiz geçiş noktalarındaki çocuklarla ilgili olarak eylemliliklerine, Türkiye’nin de taraf olduğu ve 30. yılını dolduran Çocuk Haklarına Dair Sözleşme doğrultusunda yön vermelerini talep ediyoruz.”

“Hiçbir çocuğun zarar görmemesi ilkesinden hareketle” denilen açıklamada şu talepler hatırlatıldı:

  • Çocukların bir an önce ebeveynleriyle birlikte güvenli alanlara ulaşımlarının sağlanmalı,
  • Hijyenik bir ortamda koruyucu, önleyici ve tedavi edici sağlık hizmetine erişimleri kolaylaştırılmalı,
  • Barınma ve beslenme gibi temel ihtiyaçları karşılanmalı,
  • Çocuklarla ilgili; ötekileştiren, kutuplaştıran, rekabete dayalı ve şiddet kültürünü besleyen söylem ve haberler yapılmamalı,
  • Hiçbir çocuk dışarıda kalmayacak şekilde planlama ve önceliklendirme yapılmalı,
  • Tüm süreç kapsayıcı, şeffaf, hesap verebilirlik ilkeleriyle işletilmeli.

İmzacılar

  1. Yıl İnisiyatifi, Ankara Gökkuşağı Aileleri Derneği, Ankara Kadın Platformu, Ankara Tabip Odası(ATO) , Antakya Kadın Dayanışması, Antalya Tabip Odası, Ardıç Dayanışma Derneği, Biz Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği, Çanakkale Tabip Odası, Çocuk Alanında Çalışan Avukatlar Ağı, Çocuk Alanında Çalışan Avukatlar Gençlik Ağı, Çocuk Her yerde Derneği, Defne Halk İnisiyatifi, Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi, Dünya Evimiz Uluslararası Dayanışma Derneği, Eğitim Sen Antalya Şubesi, Eğitim Sen Çanakkale Şubesi, Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, FİSA Çocuk Hakları Merkezi, Göç ve İnsani Yardım Vakfı, Göçmen Dayanışma Mutfağı Günebakan Kadın Derneği, Hak İnisiyatifi Derneği, Halkevci Kadınlar, Hatay Direniş Renkleri, Hatay Kadın Emeği Kolektifi, Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü, Hatay Kampüs Oluşumu, Hatay Mor Kampüs, Hatay Psikologlar Derneği, Hayat Ağacı Kadın Kooperatifi, HDK Göç ve Mülteciler Komisyonu, İnsan Hakları Derneği Çocuk Hakları Komisyonu İnsan Hakları Gündemi Derneği, İzmir Buca Kent Konseyi, Kadın Savunması Ağı, Mersin 7 Renk Eğitim ve Araştırma Derneği, Mersin Tabip Odası, Rengârenk Umutlar Derneği, Roman Hakları Derneği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Sosyalist Kadın Meclisleri, Suruç Aileleri İnisiyatifi, Tarlabaşı Toplum Merkezi, Türk Psikologlar Derneği, Uğur Özkan Çocuk Kültür Evi, Veli-Der, Yaşam Bellek Özgürlük Derneği, Yaşamda Kadın ve Sanat Derneği, Yeni Demokrat Kadın, Zan Vakfı.
Previous post
Yasağın da başladığı Yunanistan'da son durum
Next post
Bitlis’te 16 köy ve mezrada sokağa çıkma yasağı