Ana SayfaGüncel“AKP siyasi çıkar çabasına girmemeli, bu bir halk sağlığı meselesi”

“AKP siyasi çıkar çabasına girmemeli, bu bir halk sağlığı meselesi”

HABER MERKEZİ – HDP Sözcüsü Ebru Günay, Corona virüsü nedeniyle iptal edilen Newroz mitinglerini 1 Mayıs’a taşıyacaklarını belirterek, cezaevlerinde risk grubunda bulunan hasta tutukluların serbest bırakılması çağrısında bulundu. Hükümete seslenen Günay, “Bu mesele güvenlik meselesi, AKP’nin kendisine iktidar devşireceği bir mesele değil, halk sağlığı meselesidir. AKP siyasi çıkar çabasına girmemelidir” dedi.

Partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen HDP Sözcüsü Ebru Günay, Corona virüsü nedeniyle ertelendiği açıklanan Newroz kutlamalarına dair açıklamada bulundu.

“Bizler hazırlıklarımızı Newroz’un ruhuna uygun yürütürken, dünyayı sarsan Corona virüsü nedeniyle kutlamaları yeniden değerlendirme ihtiyacı duyduk” diyen Günay, yürütülen tartışmalar neticesinde “halk sağlığını” esas aldıklarını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü, Türk Tabipler Birliği ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası başta olmak üzere bağımsız sağlık kurumlarının yaklaşımlarını esas aldıklarını söyleyen Günay, “Bizim içinde zorlu bir karar oldu” dedi.

Günay bu ertelemeye karşın, “Newroz’un görkemini 1 Mayıs’a taşıyacaklarını, kitlelerin aynı coşkuyu 1 Mayıs alanlarına taşıyacağına inandıklarını” ifade etti.

Devamla Corona salgınına dair değerlendirmelerde bulunan Günay, “Toplumları savaşa, ölüme sürükleyen sistem toplumu doğal afetlere savunmasız bırakıyor” dedi.

Hükümete ‘Corona’ çağrısı

Hükümeti “şeffaf” olmaya ve sağlık örgütleri ile koordineli bir çalışma yürütmeye çağıran Günay, bir de eleştiride bulundu.

“AKP bütün doğal afetlerde ve kriz alanlarında meseleyi güvenlik politikasına dönüştürerek kendi iktidarını sürdürmeye çalışıyor” diyen Günay, Elazığ depremi ve Van Bahçesaray’da yaşanan çığ olayını örnek verdi.

Günay, “Bu mesele güvenlik meselesi, AKP’nin kendisine iktidar devşireceği bir mesele değil, halk sağlığı meselesidir. AKP siyasi çıkar çabasına girmemelidir. Yoksullara yönelik hijyen ve dezenfektan malzemeleri bir an önce ücretsiz dağıtılmalıdır bu sosyal devlet olmanın gereğidir” dedi.

Cezaevlerindeki Corona virüsü riskine de dikkat çeken Günay, “Bir diğer risk alanı cezaevleri. Sağlık durumu değerlendirilerek ayrı bir değerlendirmeye ihtiyaç var. Başta hasta tutsaklar olmak üzere risk grubundaki bütün tutsaklar serbest bırakılmalıdır” çağrısında bulundu.

Tecride karşı eylem ve etkinlikler

Günay, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerinde devam eden tecride dair eylem ve etkinlik planlamasına ilişkin bir soruyu da yanıtladı.

Konferans kararları olduğunu söyleyen Günay, “Savaş karşısında barışı, tecrit karşısında özgürlüğü savunan kararlılığımız var. Bunun için çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Günay, önümüzdeki günlerde konuya dair planlamalarını paylaşacaklarını ifade etti.

Previous post
Görevden alındığı iddia edilen CHP'li belediye başkanından açıklama
Next post
Meslektaşlarının gözaltına alınmasını protesto eden avukatlara polis müdahalesi