Ana SayfaÇalışma YaşamıAraştırma: Her dört işyerinden birinde ‘Corona’ önlemi yok

Araştırma: Her dört işyerinden birinde ‘Corona’ önlemi yok

HABER MERKEZİ – Ipsos’un “Koronavirüs salgını ve toplum” başlıklı saha çalışmasının sonuçlarına göre işyerlerinin yüzde 24’ünde herhangi bir önlem alınmamış. Diğer yandan katılımcıların büyük bir bölümü hükümet tarafından alınan önlemleri yeterli bulsa da, yüzde 45’lik kesim Türkiye’nin sağlık sisteminin salgına hazırlıklı olmadığını düşünüyor.


Haber: Hasan Özhan Ünal


Ipsos, Türkiye’de 11 Mart’ta yeni tip Corona virüsü (koronavirüs) vakasının ilk kez tespit edilmesini takiben yurttaşların bu konuya ilişkin farkındalık düzeylerini, endişelerini, değişen davranışlarını ortaya koymak ve hükümetin bu konudaki politika ve uygulamalarının kamuoyundaki yansımasını anlamak hedefiyle saha çalışması gerçekleştirdi.

Bilgisayar destekli telefon anketi ve online görüşmeler yöntemleriyle, 18 yaş üstü 800 kişiyle yapılan araştırma 13-16 Mart tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Çalışmanın sonuçlarına göre Corona virüsüne yönelik yurttaşların aldığı önlemler şöyle: Sabunla el yıkamak, el sıkışmamak, öpüşmemek, elleri kolonya veya antiseptik ürünlerle dezenfekte etmek, konser, sinema, tiyatro gibi etkinliklere gitmemek, alışveriş merkezine gitmemek, daha sağlıklı beslenmek ve Çin’den gelen ürünleri almamak.

“Koronavirüs salgını ve toplum” başlıklı çalışmanın sonuçlarından öne çıkanlar şöyle:

  • Toplumun tamamı Corona virüsünden haberdar. Ancak yüzde 17’sinin bilgi düzeyi sınırlı.
  • Corona virüsünün etkisinin dünya için bir tehlike oluşturacağını düşünüyorlar (%78). Fakat sadece yüzde 37’si kendileri ve aileleri için bir tehlike olacağına inanıyor.
  • Ekonomik etkisinin dünya ve Türkiye için olumsuz olacağı düşünülüyor. Toplumun yüzde 44’ü kendi ekonomilerini de etkileyeceğini düşünüyor.
  • Kadınlar ve 36 yaş üstü önde olmak üzere toplumun yüzde 79’u kendisinin ve ailesinin Corona virüsüne yakalanmasından endişeli.
  • Her 10 kişiden 9’u Corona virüsü haberlerini takip ediyor.

Corona virüsü salgınına karşı çalışanların durumu ise çarpıcı sonuçlar veriyor.

İşyerlerinin yüzde 24’ü herhangi bir önlem almazken, temizliğin artırılması ve işyerine dezenfektan ürünleri konulması alınan önlemler arasında.

İşyerlerinin yüzde 20’sinde hasta olan çalışanların 14 gün işe gelmemesi, yüzde 13’ünde ise yurtdışından dönenlerin işe gelmemesi gibi önlemler uygulanıyor. Evden çalışma oranı ise sadece yüzde 11.

Çalışmanın bir diğer önemli noktası da hükümetin salgına karşı yönteminin değerlendirildiği bölüm.

Katılımcıların yüzde 93’ü Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı bilgilendirmeden haberdar.

Yüzde 74’lük kesim hükümet tarafından alınan önlemlerin yeterli olduğu görüşünde, katılımcıların yüzde 60’ı da hükümetin Corona virüsü vakaları hakkında şeffaf davrandığını düşünüyor.

Ancak yüzde 45’lik kesim, Türkiye’deki sağlık sisteminin Corona virüsü salgınına hazırlıklı olmadığını düşünüyor.

Previous post
Newrozlar – Ruken Han
Next post
Canlı Blog | Can kayıplarının arttığı Covid-19 salgınında son durum