Ana SayfaToplumsal CinsiyetBoşandığı kadını yaralayıp, tutuklanmayan erkeğin cezasında ‘takdir’ indirimi

Boşandığı kadını yaralayıp, tutuklanmayan erkeğin cezasında ‘takdir’ indirimi

HABER MERKEZİ – İstanbul’da boşandığı kadını silahla vurarak yaralayan ve tutuksuz yargılanan Mehmet Kılıç 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İstanbul Arnavutköy’de bir kadın 24 Mayıs 2017 tarihinde boşandığı Mehmet Kılıç tarafından silahla vurularak yaralandı.

Hakkında dava açılan ve tutuksuz olarak yargılanan Kılıç’ın saldırısının ”Öldürmeye teşebbüs” suçunu oluşturduğunu belirten Gaziosmanpaşa 7. Asliye Mahkemesi, yetkisizlik kararı vererek dosyayı İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Davanın İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan karar duruşmasına sanık Mehmet Kılıç ile avukatı, saldırıya maruz bırakılan kadın, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı katıldı.

Duruşmada konuşan Kılıç, öldürme kastı olmadığını iddia ederek, beraatini istedi.

“2 veya 3 el ateş ettim. Mesafemiz 3-4 metreydi. Benim öldürme kastım yoktur. Öldürmek isteseydim kafasına ve göğüsüne sıkardım. Silah kullanmasını iyi bilirim. Askerliğimi komando olarak yaptım. Olay günü tahrik edildim. Pişmanım.”

Ardından mütalaasını açıklayan savcı, Kılıç’ın eyleminin ”öldürmeye teşebbüs” suçunu oluşturduğunu belirtti.

Sanığın savunmasının ise soyut ve suçtan kurtulmaya yönelik olduğunu kaydeden savcı, Kılıç’ın tutuklanmasını talep etti.

Kılıç tarafından yaralanan kadın ise şikayetinin devam ettiğini belirterek, ”9 sene evliydim, hep dayak yiyordum, şiddet görüyordum. Ben sırtımdan ve ayaklarımdan silahla vurulduktan sonra hastanede 2 ay yattım. Daha sonra fizik tedaviye gittim” dedi.

‘Takdir’ indirimi

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Mehmet Kılıç’ı ”kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan ‘takdir’ indirimi uygulayarak 10 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Heyet, sanık Kılıç’ın ”Ateşli silahlar kanununa muhalefet” suçundan 10 ay hapis cezası ve 25 gün adli para cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Mahkeme, sanık hakkındaki ateşli silahlar kanununun ilgili maddesindeki 10 ay hapis cezası kararında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Previous post
HDP'den hükümete sağlık, hukuk ve ekonomi alanlarında 'Corona' çağrısı
Next post
Motorinde indirim