Ana SayfaGüncelBurhan Kuzu’nun Cumhuriyet’e açtığı dava reddedildi

Burhan Kuzu’nun Cumhuriyet’e açtığı dava reddedildi

HABER MERKEZİ – Eski AKP Milletvekili Burhan Kuzu’nun Cumhuriyet gazetesine açtığı 3 kuruşluk manevi tazminat davası reddedildi.

Eski AKP Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu üyesi Prof. Dr. Burhan Kuzu’nun, ‘uyuşturucu baronu’ Naci Şerifi Zindaşti ile birlikte çekilmiş fotoğrafını yayımlayıp, haberleştiren Cumhuriyet gazetesine açtığı 3 kuruşluk manevi tazminat davası görüldü.

Ankara 23. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde yapılan duruşmada gazetenin avukatı Evrim İnal, haberin ardından Kuzu hakkında soruşturma açıldığını ve bu soruşturma kapsamında hakim ve savcıların ifadelerinin alındığını söyledi.

Hakim ve savcıların, Kuzu’nun yargıya baskı yaptığı yönünde ifade verdiğini belirten İnal, davanın reddini talep etti.

Mahkeme başkanı, gerekçeli kararı sonra açıklamak üzere davanın reddine karar verdi.

HDP’li Turan’dan soru önergesi

Öte yandan HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan da Meclis’e “araştırma” önergesi vererek Zindaşti’nin hükümet içindeki bağlantılarının ortaya çıkarılmasının araştırılmasını talep etti.

Turan’ın sunduğu önergede, Zindaşti’nin üst düzey devlet görevlileriyle bağlantıları olduğu belirtilerek 2018 yılında hakim ve savcılara uygulanan baskılarla tahliye edildiği savunuldu.

Önergede Kuzu’nun inkar etmesine rağmen Zindaşti ile görüştüğüne dair fotoğrafların basına yansıdığı belirtilerek şöyle denildi:

“Zindaşti’nin Türkiye’de işlediği suçlar, ulusal ve uluslararası bağlantılarının tespit edilmesi, devlet görevlileriyle ilişkilerinin ortaya çıkarılması ve bundan kaynaklı karanlıkta kalmış devlet içindeki mafya-Emniyet-yargı-hükümet içindeki ilişkilerin ve olayların tüm ayrıntılarıyla incelenmesi amacıyla Meclis araştırması yapılmasını arz ve talep ederiz.”

Cumhuriyet’ten derledik.Önceki Haber
ABD Kongresi'nden Trump’ın İran’a savaş yetkisini kısıtlamaya onay
Sonraki Haber
'Corona' etkisi: Dolar 6.20'nin, euro 7 liranın üzerinde