Ana SayfaDünyaCanlı Blog | Corona virüsü: Türkiye ve dünyada son durum

Canlı Blog | Corona virüsü: Türkiye ve dünyada son durum

HABER MERKEZİ – Türkiye’de Corona virüsüne bağlı Covid-19 hastalığından can kayıpları artıyor, virüs bulaşanların sayısı da 700’e yaklaştı. Dünya genelinde ise salgında hayatını kaybedenlerin sayısı 10 bini aştı. Türkiye ve dünyadaki son gelişmeleri aktarıyoruz.

 


23:18 | Türkiye’de son 24 saatte beş kişi yaşamını yitirdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Corona virüsü salgınıyla ilgili Türkiye’deki son verileri paylaştı.

Son 24 saatte 3 bin 656 kişiye Corona virüsü testi yapıldığını söyleyen Koca, bunlardan 311’inin pozitif çıktığını açıkladı.

Toplam vaka sayısının 670’e ulaştığını açıklayan Koca, “Yaşlı ve direnci zayıf 5 hastamızı kaybettik” dedi.

Böylece toplam can kaybı sayısı dokuza yükseldi.


23:05 | Yunanistan’da ölü sayısı 10’a, vaka sayısı 495’e yükseldi

Gazeteci Çağdaş Kaplan, Atina’dan son durumu bildiriyor:

 • Yunanistan’da Corona virüsü nedeniyle yaşamlarını yitirenlerin sayısı 10’a yükseldi.
 • Vaka sayısı ise 495’e çıktı.
 • Ülkede sadece süpermarket, eczaneler ve tedarikçiler açık.
 • Hükümetin olası sokağa çıkma yasağı ile ilgili değerlendirmesini Pazar günü yapması bekleniyor.
 • Yunanistan hükümeti virüsün yayılmasını engellemek amacıyla adalara giriş-çıkış bir süreliğine yasakladı.
 • Sadece adalarda ikameti olanların girişi kabul edilecek.
 • Ülkede açık alanda pazar kurulması da yasaklandı.

21:41 | Oktay: Türkiye dışındaki öğrenciler başvurması halinde geri getirilecek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye dışında bulunan öğrencilerin 21 Mart Cumartesi günü saat 17.00’a kadar başvurmaları halinde geri getirileceğini açıkladı.

“Ülkemize yönelik uçuşları durdurulan İngiltere, İrlanda, İsviçre, Polonya, İtalya, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde geçici olarak bulunan ve ülkemize dönmek isteyen öğrencilerimizin 21 Mart 2020 Cumartesi günü yerel saatle 17:00’ye kadar bulundukları ülkelerdeki diplomatik temsilciliklerimize başvurmaları halinde, planlanan süre içinde dönüşleri gerçekleştirilecekti.”

Oktay, gelen yurttaşların 14 gün karantina altında tutulacağını belirterek, “Vatandaşlarımızın yurda dönüşlerini Dışişleri, İçişleri, Sağlık, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarımızla koordinasyon halinde THY ile sağlayacak ve Bilim Kurulu’nun tedbirleri kapsamında 14 gün karantina altında tutacağız” dedi.


21:41 | Sağlık Bakanlığı’ndan yeni ‘Corona’ genelgesi

Sağlık Bakanlığı, Türkiye çapında tüm hastanelere Corona virüsü genelgesi göndererek alınacak tedbirleri sıraladı.

12 maddelik genelgede tüm özel ve vakıf hastaneleri ‘pandemi hastanesi’ ilan edildi.

Hastane yönetimlerinin alması gereken önlemlerin anlatıldığı genelgede, “Sağlık kurumlarına müracaat eden hastaların, Covid-19 tanısı kesinleşinceye kadar Sağlık Bakanlığı hastaneleri, devlet ve vakıf üniversitesi hastaneleri ile tüm özel sağlık kuruluşlarınca kabul ve tedavi süreçlerinin yapılması zorunludur” denildi.

Genelgenin 2. Maddesi’nde de “Bünyesinde enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji, göğüs hastalıkları, iç hastalıkları uzmanı hekimlerden en az ikisinin bulunduğu ve 3. seviyede erişkin yoğun bakım yatağı bulunan hastaneler pandemi hastanesi olarak kabul edilir” denildi.

Genelgede, “Pandemi hastanelerinde, Covid-19 tanısı almış hastalar dışındaki hastaların hangi servis ve bakımlarda izleneceği belirlenmelidir” ifadesi kullanıldı.

Pandemi hastanelerinin yetersiz kaldığı yerlerde ise 2.basamak erişkin yoğun bakım ünitesi bulunan hastanelerin de pandemi hastanesi olarak hizmet verecek şekilde organize edilmesi gerektiği belirtildi.

Genelgenin 4. Maddesi’nde ise şunlar ifade ediliyor:

“Pandemi hastanelerinde, pandemi hastalarına ayrılmış bir klinik ve bir yoğun bakım ünitesi belirlenmeli ve bu vakalar için rezerve edilmelidir. Vaka sayısının artması durumunda diğer yoğun bakım ünitesi ve servislerin hangi sıra ile ayrılacağı belirlenmelidir. Tedavisi başlamış ve devam etmesi gereken hastaların bulunduğu; onkoloji-hematoloji ve radyasyon onkolojisi klinikleri, organ nakil klinikleri ve kemik iliği nakil merkezlerindeki yataklar mümkün olduğu kadar normal olarak kullanılmaya devam edilecektir.”


20:57 | Britanya’da kafeler, publar, barlar, sinemalar ve spor salonları kapatılacak

Britanya  Başbakanı Boris Johnson, ülke çapında kafeler, publar, barlar, restoranlar, gece kulüpleri, sinemalar ve spor salonlarının yarın itibarıyla kapanacağını açıkladı.

Johnson, bu hafta başında açıklanan önlem paketinin sıkılaştırıldığını belirterek insanların evlerinde kalması gerektiğini belirtti.

Bu gece açık olmalarına rağmen kimsenin bu mekanlara gitmemesi gerektiğini dile getiren Johnson, eve sipariş hizmetlerinin ise çalışmaya devam edeceğini açıkladı.

Öte yandan hükümet virüse karşı yeni ekonomik önlemlerini açıkladı.

BBC Türkçe’ye göre Maliye Bakanı Rishi Sunak’ın açıkladığı önlemler şu şekilde:

 • İşe gitmeyen çalışanların maaşlarını tavanı maaşın yüzde 80’i ve 2.500 pound olmak üzere hükümet ödeyecek.
 • Haziran ayının sonuna şirketlerin önümüzdeki çeyrek KDV ödemeleri ertelenecek. Bu ekonomiye 30 milyar pound enjekte edilmesi anlamına geliyor.
 • Bireylerin gelir vergisi ödemeleri ertelenecek.
 • Şirketlere işleri sekteye uğradığı için verilecek kredilere12 ay boyunca faiz uygulanmayacak.
 • Sosyal güvenlik ödemeleri önümüzdeki 12 ay boyunca bin pound artacak.

20:31 | İtalya’da bir günde 627 kişi hayatını kaybetti

İtalya’da Corona virüsünden hayatını kaybedenlerin sayısı artmaya devam ediyor.

Ülkede son 24 saatte ölenlerin sayısı 627 kişi artarak 4 bin 32’ye yükseldi.

Ülke genelinde bugüne kadar tespit edilen vaka sayısı da son bir günde yaklaşık 6 bin artarak 47 bin 21 oldu.

Bu kişilerden 5 bin129’u iyileşti. Yoğun bakım servislerinde tedavi görenlerin sayısı da 2 bin 655’e ulaştı.

Ülkedeki ölümlerin 2 bin 549’u Lombardia, 640’ı da Emilia Romagna bölgesinden.

İtalya’da ilk ölüm 21 Şubat’ta kaydedilmişti.

Ülkede tedbir olarak 23 Şubat’ta kuzeydeki 11 kasabaya giriş-çıkış yasağı getirilmiş, daha sonra aşamalı olarak karantina tedbirleri ülke geneline yayılmıştı.

Seyahat yasakları, okulların kapatılması gibi tedbirler içeren karantina kuralları son olarak 12 Mart’ta sıkılaştırılmış, temel ihtiyaçlar dışında hizmet veren mağazalar, restoranlar da kapatılmıştı.

Uzmanlar karantina tedbirlerinin etkisini en az 2 hafta sonra gösterebileceğini vurguluyor.

Bir kısmı 25 Mart’a, bir kısmı da 3 Nisan’ kadar geçerli olmak üzere alınan karantina kararlarının süresinin uzatılmasına ise kesin gözüyle bakılıyor.

Verileri BURADAN takip edebilirsiniz.

19:55 | ‘Corona sınıfsal uçurumu derinleştiriyor’ diyen İSİG’den 12 acil talep

Fotoğraf: Pxhere

İstanbul İşçi Sağlığı ve Güvenliği (İSİG) Meclisi, Corona virüse (Covid-19) karşı işçilerin sağlığı için alınması gereken önlemleri sıraladı.

Yapılan açıklamada virüs salgını ile 20 milyon işçinin işten atılma, zorunlu ücretsiz izne çıkarılma, üretim baskısı gibi uygulamalar ile karşı karşıya kaldığı belirtildi.

Corona virüsü salgınının sınıfsal uçurumu daha da derinleştirmekte olduğuna dikkat çekilen İSİG açıklamasında, 12 talebin acilen yerine getirilmesi istendi.


19:14 | Türkiye-Almanya Film Festivali ertelendi

25’inci Türkiye-Almanya Film Festivali Corona virüsü nedeniyle ertelendi.

Festivalin Eylül-Ekim dönemine ertelendiği duyuruldu.

Festivalin 20-29 Mart tarihleri arasında düzenlenmesi planlanıyordu.


18:24 | Sağlık Bakanlığı’ndan dokuz maddelik genelge

Sağlık Bakanlığı’ndan 81 ile Corona virüsü salgını ile mücadele konusunda ek tedbirler getiren bir genelge gönderildi.

Genelgede, “Bu dönemde sağlık kuruluşlarındaki yoğunluğun en aza indirilmesi ve sağlık personelimiz üzerindeki yükün azaltılması, büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda aşağıdaki geçici tedbirlerin alınmasına ihtiyaç duyulmuştur” denildi ve ek önlemler şöyle açıklandı:

 • Acil bir durumu olmayan hastaların öncelikle aile hekimliklerinden hizmet almasının teşvik edilmesi,
 • Acil olmayan elektif cerrahi işlemlerin mümkün olduğunca daha uygun bir tarihe planlanması,
 • Acil olmayan diş hekimliği uygulamalarının mümkün olduğunca ertelenmesi,
 • Kronik hastalık nedeniyle takip edilen hastaların, takibi yapan hekimlerin oluru ile takip aralıklarının olabildiğince daha uzun dönemler halinde yapılması,
 • Yoğun bakım ünitelerinin kullanımında endikasyon-seviye uyumuna özen gösterilmesi, yoğun bakım endikasyonu ortadan kalkan hastaların gecikmeden durumuna göre, ilgili branşın yataklı servisine veya palyatif bakım servisine yatırılmaları; yatarak tedavilerini gerektirir bir durum olmadığı durumda taburcu edilmeleri,
 • Sağlık turizmi kapsamında dünyanın değişik ülkelerinden gelen hastaların ülkemize getirilmesinin ertelenmesi,
 • Kronik hastalık ve engellilik nedeniyle raporlu ve sürekli kullanımı gerektiren ilaçların, tıbbi malzemeler ve hasta altı bezlerinin sağlık kuruluşuna gidilmeden reçete yazılmasına gerek duyulmaksızın eczaneler ve medikallerden temin edilebilmesi,
 • Rapor süresinin bittiği süreli engelli raporu bulunan hastaların mevcut raporları Mayıs 2020 sonuna kadar geçerli sayılacak olup rapor yenilemek amacıyla hastanelere müracaat etmemelerinin sağlanması,
 • Salgın sürecinde tüm hekimlerin, diğer sağlık çalışanlarının ve diğer kurum çalışanlarının branşı ve çalıştığı birim fark etmeksizin, ilgili hastaların görüldüğü birimlere gerekli desteğin sağlanması konusunda kurum yöneticilerinin uygun planlamaları yapması.

18:10 | Adalet Bakanı: Cezaevlerinde rastlanan pozitif vaka yok

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Corona virüsünün cezaevlerine sıçradığı” iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cezaevlerinde rastlanan pozitif bir vakanın olmadığını söyleyen Gül, “Hükümlü ve tutuklular devlete emanet, onların sağlığı için her türlü titizlik gösteriliyor” dedi.

“Aileler müsterih olsun” diyen Gül, cezaevlerinde gerekli önlemlerin alındığını savunarak dezenfekte ürünlerin ücretsiz verildiğini bildirdi.

Adalet Bakanlığı bir dizi önlem açıklasa da sağlıkçı ve hukukçular bu önlemlerin yeterli olmayacağı görüşünde.

Virüsün etkili olduğu ülkelerden sınır komşumuz İran’ın aralarında siyasi tutukluların da bulunduğu binlerce mahpusu tahliye etmesini örnek gösteren muhalefet ise iktidardan cezaevlerinde benzer önlemler almasını istiyor.


16:37 | Başak Demirtaş: Hapishanelerde ölümler yaşanmadan sesimizi yükseltelim

4 Kasım 2016 tarihinden bu yana Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş, Corona virüsü salgınından dolayı risk altındaki cezaevlerindeki duruma dikkat çekti.

Twitter üzerinden bir video paylaşan Demirtaş, eşini 176 hafta sonra ilk kez görmeye gidemediğini belirterek, “Benim gibi on binlerce kişi, hapisteki yakınlarıyla görüşemedi bu hafta. Koronavirüs salgını nedeniyle görüşler yapılmıyor” dedi ve ekledi: “Bu yeterli bir tedbir değil.”

Hasta tutuklular ve cezaevlerindeki çocuklara da dikkat çeken Başak Demirtaş, “Koğuşlar çok kalabalık, havalandırma yetersiz, güneş ışığı neredeyse hiç yok. Sağlıklı beslenmek mümkün değil. Hijyen koşulları da son derece yetersiz” diye belirtti.

“Bu koşullar, solunum yolu hastalıklarına neden oluyor. Koronavirüs solunumu zorluyor, hem de hasta olanlar çok büyük risk altında” diyen Demirtaş, cezaevi görevlilerinin de dışarıyla sürekli temas halinde olduklarını anımsattı.

“Bütün bunlar ortadayken, virüsler hapishanelerde büyük felaketlere neden olacaktır. O nedenle, hiç vakit kaybetmeden infaz erteleme, tutuklu yargılananların bırakılması gibi düzenlemeler hayata geçirilmelidir.”

Başak Demirtaş, “Hepimize düşen, hapishanelerde ölümler yaşanmadan sesimizi yükseltmektir. Lütfen sesimizi yükseltelim” diye ekledi.


16:25 | Süresiz ve ücretsiz izne çıkartılan “ücretli” öğretmenler mağdur

Corona virüsü nedeniyle eğitime ara verilmesi sonrası binlerce ücretli öğretmen “ücretsiz” izne çıkartıldı. Çoğu kirasını ödeyemiyor, evini geçindiremiyor. “

Ücretli öğretmenler bu duruma karşı kampanya başlatırken, mağduriyetin giderilmesini istiyor.


16:15 | Almanya’da bir kentte sokağa çıkma yasağı, bir eyalette kısıtlama

Almanya genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edilip edilmeyeceği tartışmaları sürerken, Bavyera eyaleti sokağa çıkmaya yönelik ek kısıtlamalar getirdi.

Kamusal yaşam iki hafta süresince “neredeyse tamamen” durdurulacak. Bavyera’da yaşayanlar işe, doktora ya da alışverişe çıkmak için evlerini terk edebilecek.

Gruplar oluşturmak yasaklanırken ihlallere yüksek para cezaları uygulanacak.

İnsanlar aile fertleriyle birlikte, diğer insanlarla temas kurmamak şartıyla yürüyüş ya da koşu amaçlı dışarı çıkabilecek.

Baden-Württemberg eyaletindeki Freiburg kenti ise Almanya’da Corona virüsü nedeniyle sokağa çıkma yasağı ilan eden ilk büyük kent oldu.

Cumartesi gününden itibaren yürürlükte olacak yasağa göre, 230 bin nüfusa sahip kentte yaşayanlar doktor randevusu, işe gitme ya da alışveriş gibi durumlarda sokağa çıkabilecek.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin son verilerine göre Almanya’da teyit edilmiş 16 binin üzerinde Corona virüsü vakası bulunuyor. Covid-19 hastalığından ölenlerin sayısı ise 44.


16:00 | “Evlere ücretsiz elektrik ve su sağlanmalı”

HDP Milletvekili Tuma Çelik, Corona virüsü nedeniyle evlerde elektrik ve su kesintilerinin yasaklanması ve ücretsiz hizmet verilmesi gerekliliğini Meclis’in gündemine getirdi.

Çelik, evlerde elektrik kesintilerinin durdurulması, kesik elektriklerin açılması ve borçların faizsiz ertelenmesi için herhangi bir girişimde bulunulup bulunulmayacağını sordu.


15:42 | Dünya çapında vaka sayısı 12 günde ikiye katlandı

Dünya Sağlık Örgütü, Corona virüsü vaka sayısındaki artışa dikkat çekti.

Örgütün Cenevre’deki merkezinden yapılan açıklamada, ilk 100 bin vakanın yaklaşık üç ayda ortaya çıktığına, ikinci 100 binlik dilime ise sadece son 12 günde ulaşıldığına işaret edildi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre DSÖ, pek çok ülkede yürürlüğe giren sert önlemlerin etkisini şimdiden kestirmenin ise imkansız olduğunu belirtti.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin son verilerine göre dünya çapında teyit edilmiş 246 binin üzerinde Corona virüsü vakası bulunuyor. Covid-19 hastalığından ölenlerin sayısı ise 10 bini aştı.


15:00 | İspanya’da can kaybı sayısı bini aştı

Fotoğraf: José Jácome / EFE

İspanya’da Corona virüsünden yaşamını yitirenlerin sayısı bir günde 235 kişi artarak, 1002’ye yükseldi.

Ülkede -toplam vaka sayısının ise 19 bin 980’e yükseldiği bildirildi.

Bu, bir gün içinde 2 bin 833 kişiye daha Corona virüsü teşhisi konulduğu anlamına geliyor.


14:45 | “Setleri Durdurun” kampanyası

Sinema Televizyon Sendikası, sinema ve reklam setlerinin Corona virüsü salgını nedeniyle durdurulması için bir kampanya başlattı.

Uluslararası imza kampanya sitesi Change.org üzerinden “Setleri Durdurun” başlığıyla başlatılan kampanyada, salgın nedeniyle setlere en az 2 hafta ara verilmesi isteniyor.

Kampanya metninde, “Salgının kontrol alınabilmesi ve hayatın bir an önce normalleşmesi için çok önemli olan bu kampanyayı sizlerle paylaşıyoruz. İmzalarınızla risk altında olan oyunculara ve set çalışanlarına yardım edin” deniliyor.

Kampanyaya BURADAN ulaşabilirsiniz.


14:30 | İBB’den ‘Corona’ya karşı Kürtçe dahil beş dilde bilgilendirici animasyon

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, halkın Corona virüsü salgınına karşı doğru bilgilendirilmesi amacıyla beş dilde animasyon filmi hazırladı.

Salgın ile mücadelede alınabilecek bireysel önlemlere ilişkin olarak hazırlanan animasyonlar şu dillerde hazırlandı: Türkçe, İngilizce, Arapça, Farsça ve Kürtçe.

Çok dilli Corona virüsü ile mücadele animasyonu, 19 Mart itibariyle İBB internet sitesi, sosyal medya mecraları ile metro, tramvay, otobüs ve meydanlarda bulunan şehir ekranlarında yayınlanmaya başlandı.


14:08 | ‘Corona’ ile mücadele eden hekim ve bilim insanlarından el kitabı

Çin’de Corona virüsü ile mücadele eden hekimler ve bilim insanları “Covid-19 Önleme ve Tedavi El Kitabı” başlıklı bir el kitabı hazırladı.

Çalışma daha çok sağlık çalışanları ve hastaneler için hazırlanmış bir rehber niteliğinde. Kitabın Önsözünde, salgının gerçek devasının izolasyon değil işbirliği olduğu vurgulanırken, “Bu savaş daha yeni başladı” deniliyor.


13:50 | Hükümetin ‘Corona’da son önlemi: Sebze-meyvede ‘seçmece’ yasak

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, market, pazar ve manavlarda sebze-meyvelerin seçilerek alınmasının Corona virüsü önlemleri kapsamında yasaklandığını duyurdu.

“Yaş sebze ve meyvelerin toptan ve perakende satışına yönelik bazı tedbirler aldık, 81 il valiliğine talimat gönderdik” diyen Pekcan’ın konuya ilişkin açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“Pazar yerlerinde tezgah aralıkları geniş tutulacak, tezgah aralarında geçişte sıkışıklığa neden olacak kasa, ambalaj bulunmayacak.
“Market, manav ve pazarda ambalajsız satılan yaş sebze ve meyveler tüketicilerce seçilmeden, satıcılarca hijyenik koşullarda satışa sunulacak.
“Pazar yeri, toptancı halleri ve diğer satış yerlerinde çalışanlar hijyen konusunda bilgilendirilecek ve hijyen kurallarına uygun davranacak.”

13:28 | İran’da son 24 saatte 149 insan daha öldü

Fotoğraf: AFP

Corona virüsü salgınından en çok etkilenen ülkelerden biri olan İran’da ölü sayısı artıyor.

Sınır komşumuz olan ülkede son 24 saatte 149 insan daha yaşamını yitirdi.

Böylece can kaybı sayısı bin 433’e yükseldi.

İranlı yetkililerin açıklamasına göre, virüse yakalananların sayısı ise 19 bin 644’e çıktı.


13:20 | “2-3 haftada virüsün yayılmasının en zirve noktasına ulaşılabilir”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Habertürk’ten Muharrem Sarıkaya’nın Corona virüsü salgını ile ilgili sorularını cevapladı.

“Herkesin kendisini izole etmesi lazım” diyen Koca, önümüzdeki 2-3 haftaya dikkat çekerek “Biz ne kadar sıkı durabilirsek o kadar üstesinden gelebiliriz, yayılımını önlemiş oluruz. Şu iki üç hafta sıkı durmamız gerekiyor” diye belirtti.

Koca, “2-3 haftada virüsün yayılmasının en zirve noktasına ulaşılabilir. O nedenle 2-3 hafta dikkat etmek ve evden çıkmamak gerekiyor” diye ekledi.

Ayrıca Koca, olağanüstü hal ilanı iddialarına ilişkin ise “Soruyorlar OHAL ilan edecek misiniz diye. OHAL ilanına gerek yok. Sen kişisel OHAL’ini ilan et, tedbirini al” diye konuştu.


13:10 | Fitch ‘Corona’ nedeniyle küresel büyüme tahminini düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Covid-19 salgınından dolayı küresel büyüme tahmini yüzde 2,5’ten yüzde 1,3’e çekti.

Fitch’ten yapılan açıklamada salgın krizinin küresel büyümeyi olumsuz etkilediği ifade edildi.

Küresel resesyonun söz konusu olduğuna da dikkati çekilen açıklamada, küresel ekonomik büyüklüğün bu yıl için daha önce öngörülen 850 milyar dolar seviyesinden daha düşük olacağı bildirildi.


13:00 | Almanya’da bir günde 3 bine yakın yeni vaka

Fotoğraf: EPA

Almanya’da salgın hastalıklar konusunda yetkili Robert Koch Enstitüsü, Corona virüsü ile ilgili güncel verileri paylaştı.

Enstitü Başkanı Lothar Wieler, Almanya’da salgına yakalananların sayısının bir günde 2 bin 958 artarak 14 bine çıktığını açıkladı.

Sınırsız bir artışla karşı karşıya olunduğunu söyleyen Wieler, “Vaka sayısı giderek artacak ve hastaneler de bu duruma hazırlıklı olmak zorunda” dedi.

Halka çağrıda bulunarak evde kalınmasını isteyen Wieler, “Özellikle hastaysanız ve evde kalıyorsanız evdeki aile fertlerinden uzak durun. Hepimiz bu salgının bulaşmasını yavaştabilir ya da durdurabiliriz. Herkes bunu anlamalı” diye konuştu.


12:58 | İtalya’da 300 çocukta Corona virüsü tespit edildi

İtalya’da şimdiye kadar toplam 300 çocuğun Corona virüsüne yakalandığı bildirildi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre İtalya Çocuk Doktorları Birliği Başkanı Alberto Villani, “Çocuklar arasında şimdiye kadar ölüm ya da ağır vakalara rastlanmadı. Corona virüsünün şu an çocuklar için bir sorun yaratmadığı görülüyor” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü de virüsün çocuklarda çok ender durumlarda ağır hastalığa yol açtığını bildirmişti.


12:57 | Çağlayan’da bir hakimin eşinin ‘Corona’ testi pozitif çıktı, mahkeme personeli karantinada

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ndeki 6. Sulh Hukuk Mahkemesi’nin hakiminin bankacı olan eşinin Corona virüsü testi pozitif çıktı.

Testin pozitif çıkması üzerine mahkeme personeli Sağlık Bakanlığı koordinesinde karantina altına alındı.

İstanbul Adalet Komisyonu Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada kadın hakimin etrafındaki herkesin bu durum hakkında bilgilendirildiği, çiftin iki çocuğunun evde karantinaya alındığı, hakimin eşinin ise hastanede tedavi altında olduğu bildirildi.

Açıklamada, bugün duruşma yapılmadığı için hakimin adliyede temas ettiği kimse olmadığı iddia edildi.


11:50 | CHP’li Tanrıkulu: İkinci yargı paketi beklenmeden infaz indirimi getirilmeli

CHP İstanbul Milletvekili ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili Sezgin Tanrıkulu, Corona virüsü salgınının cezaevlerine sıçraması halinde ağır sonuçlar yaratabileceği uyarısında bulundu.

MA’dan Diren Yurtsever’e konuşan Tanrıkulu, infaz indirimi ve tahliyelerin gündeme gelmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Denetimli serbestlik koşullarının genişletilmesi ve infaz indirimi zaten ikinci yargı paketinde gündeme gelecekti.
“Dolayısıyla ikinci yargı paketini beklemeden bir yasa tasarı ile, ki bununla ilgili ben ve başka milletvekilleri tarafından Meclis Başkanlığı’na sunulan kanun teklifleri var. Bu tekliflere öncelik tanınarak, muhalefetle iş birliği yapılarak çok rahatlıkla parlamentoda bu konuda düzenlemeler yapılabilir.
“Hükümlülerin önemli bir kısmı bu yolla tahliye olma koşullarına sahip olabilirler. Ve kendi sağlıklarını dışarıda kendi imkanlarıyla, sağlık hakkına erişimi de gözeterek sağlamış olabilirler.”

11:43 | TTB’den sağlık çalışanları için risk değerlendirmesi anketi

Türk Tabipler Birliği, sağlık çalışanlarının Corona virüsüne maruz kalma riskini değerlendirmek amacıyla anket hazırladı.

Anketin Corona virüsü kuşkulu ya da tanısı konmuş hastayla ilgilenen, triyaj yapan tüm sağlık çalışanları tarafından doldurulması hedefleniyor.

“Sağlık çalışanlarının COVID-19 virüsüne maruz kalımına ilişkin risk değerlendirmesi” başlıklı ankete BURADAN ulaşılabilir.


11:35 | Sağlık Bakanlığı: Test sonuçlarına e-Nabız uygulamasından ulaşılabilir

Sağlık Bakanlığı, Corona virüsü testi yaptıranların sonuçlarına “e-Nabız” uygulamasından ulaşabileceğini açıkladı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Koronavirüs testi yaptırmış vatandaşlarımız test sonuçlarına e-Nabız uygulamasından ulaşabilir” ifadeleri yer aldı.


11:20 | 3 bin 800 kişilik yolcu gemisinde ‘Corona’ vakaları

Avustralya’nın Sydney kentinde içinde 2 bin 700 yolcu ve bin 100 mürettebat bulunan bir yolcu gemisindeki üç kişide Corona virüsü tespit edildi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre “Ruby Princess” adlı gemide kendini iyi hissetmeyen 13 kişinin test edildiği, iki yolcu ve bir mürettebatın testinin pozitif çıktığı bildirildi.

Gemide testi negatif çıkan kişilerin 14 gün karantinada kalmak üzere evlerine gönderildiği kaydedildi.

BBC’nin aktardığına göre gemi, Avustralya’ya gitmeden önce Yeni Zelanda’ya uğramıştı.


11:10 | California’da 40 milyon insana ‘evde kalma’ emri

ABD’nin California eyaletinde, yeni tip Corona virüsü salgını nedeniyle eyalet genelinde ‘evde kalma’ emrinin çıkarıldığı bildirildi.

Euronews’in ABD medyasına dayandırdığı habere göre California Valisi Gavin Newsom, Perşembe akşamı eyaletin 40 milyon sakinini kapsayacak şekilde ‘evde kalma’ emri verdi.

Valinin emri çerçevesinde insanlardan evlerinde kalmaları istenirken, tıbbi ve gıda gibi ihtiyaçların temini için ise evlerden çıkılabileceği kaydedildi.

Eyalette şu ana kadar bin 30 vaka tespit edilirken, virüs kaynaklı 18 ölüm yaşandı.

NBA’de vaka sayısı 14’e yükseldi

Diğer yandan NBA takımlarından Los Angeles Lakers’ın iki oyuncusunda Corona virüsü tespit edildi.

İsimleri saklı tutulan oyuncularla birlikte NBA’de toplam salgın vakası 14’e yükseldi.

Şu ana kadar test sonucu pozitif çıkıp ismi açıklanan basketbolcular şöyle: Boston Celtics’ten Marcus Smart, Utah Jazz’dan Rudy Gobert ve Donovan Mitchell, Brooklyn Nets oyuncusu Kevin Durant, Detroit Pistons’tan Christian Wood.


11:00 | Pandemilere karşı çözüm ekolojide

Kirsten Stolle, “Virus Illumination”, 2013

Pandemilerin neden giderek hızla peş peşe geldiğini sormanın zamanı gelmedi mi? Sonia Shah, Le Monde Diplomatique’te yer alan analizinde bu soruyu derinleştiriyor ve giderek sıklaşan pandemilerin nedenini ekolojik kıyımda buluyor.

Bu pandemilere karşı çözümün ekolojide olduğuna işaret eden yazar, “Virüslerin ortaya çıkması kaçınılmazdır, salgınlar değil” tespitini hatırlatarak, doğayı ve hayvanı etkileyen mevcut politikaları değiştirmedeki kararlılığımızla ancak salgınlardan kaçınabileceğimizi ifade ediyor.


10:35 | Çin’de bir kez daha ülke içi kaynaklı yeni vaka tespit edilmedi

Fotoğraf: AP

Corona virüsünün ilk tespit edildiği Çin’de, dün de ülke içi kaynaklı yeni vakanın tespit edilmediği açıklandı.

Böylelikle Çin’de ilk kez üst üste iki gün hiç ülke içi kaynaklı koronavirüs vakası görülmemiş oldu.

Ancak ülkede yurt dışı kaynaklı yeni Corona virüsü vakaları görülmeye devam ediyor.

Dün virüsü yurt dışından kapıp Çin’e dönen 39 yeni vaka tespit edildi.

BBC Türkçe’nin haberine göre Çin’de Corona virüsü ile bağlantılı ölüm oranları da ciddi şekilde düşüşte.

Dün üç kişinin daha hayatını kaybetmesiyle, salgının başladığı Aralık ayı sonundan bu yana ölenlerin toplam sayısı 3 bin 248’e çıktı.

Ancak Çin hükümetinin paylaştığı verilerin gerçeği yansıtmadığı iddiaları da mevcut.

Çin ve uluslararası gözlemciler, ülkedeki vaka sayısındaki düşüşün ciddi yasaklar ve karantinalarla gerçekleştiğine dikkat çekiyor.


10:30 | ‘Corona’ya karşı siyasileri kapsamayan af yasası yolda

Corona virüsü riski nedeniyle cezaevlerinin durumu gündemdeyken, AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla Çankaya Köşkü’nde konuyla ilgili bir toplantı yapıldığı ve infaz düzenlemesinin devreye sokulacağı öğrenildi.

Ancak TCK’deki cezasızlık düzenlemesinde değişikliğe gidilmediği için Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçlar af kapsamı dışında kalacak. Bu da binlerce siyasi ve hasta tutuklunun infaz düzenlemesinden yararlanamayacağı anlamına geliyor.


10:20 | Arjantin’de mecburi karantina uygulaması

Güney Amerika ülkelerinden Arjantin’de hükümet, Corona virüsü salgınının yayılmasını engellemek için mecburi karantina uygulaması başlatıyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre bu gece yürürlüğe girecek olan uygulama 31 Mart’a kadar sürecek.

Arjantin 15 gün süreyle sınırlarını kapatmış ve virüsten etkilenen birçok ülkeyle uçuşları yasaklamıştı.

Diğer bir Güney Amerika ülkesi Brezilya’da da durum iyi değil.

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, “Corona virüsü vakalarındaki tırmanışın 3 ya da 4 ayda durmasını bekliyoruz” dedi.

Facebook üzerinden yayın yapan Bolsonaro, ülkenin 6 ya da 7 içinde normale dönmesini beklediklerini söyledi.

 • Arjantin: 128 vaka / 3 ölüm
 • Brezilya: 621 vaka / 6 ölüm

09:45 | Gergelioğlu: ‘Corona’nın cezaevlerine sıçradığı haberleri geliyor

Cezaevlerinde Corona virüsü riskine dikkat çeken HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “Şu anda karantina koğuşlarının Edirne ve Silivri’de yapıldığını biliyorum. Cezaevlerine Corona virüsün sıçradığı haberleri geliyor” dedi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Semra Turan’a konuşan HDP’li vekil, ellerinde kesinleşmiş bir vaka olmadığını ekledi.

Gergerlioğlu, “Kepsüt Cezaevi’nde bir tutuklunun hastaneye kaldırılmasını cezaevi müdüründen öğrendim. Ancak koronavirüsün olup olmadığı noktasında bir açıklama yapılmadı” dedi.

Cezaevlerinde oluşturulan karantina koğuşlarının çözüm olmadığını vurgulayan parlamenter, yetkililerin “bir iki haftada geçer” kafasında olduğuna dikkat çekerek, “Acil tahliye edilmesi gereken binlerce tutuklu var. Ancak Adalet Bakanlığı’nın umurunda değil” diye konuştu.

Virüsün cezaevlerine sıçraması durumunda telafisi mümkün olmayan bir tabloyla karşı karşıya kalınacağı uyarısında bulunan HDP’li Gergerlioğlu, “Bir an önce acil müdahaleler yapılmalı, tutukluların tahliyesine karar verilmelidir. Cezaevlerinde her an sıkıntı çıkabilir” çağrısında bulundu.


08:55 | ABD’den vatandaşlarına ülke dışına çıkmama uyarısı

Fotoğraf: Reuters

Corona virüsü salgınının yayıldığı ve can kaybının arttığı ABD’de önlemler sıkılaştırılıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, dün güncellediği seyahat uyarısında, vatandaşlarına en üst seviye olan 4 derecede uyarı verdi ve Corona virüsü nedeniyle ülke dışına çıkmamaları çağrısında bulundu.

Ülke dışında olan ABD vatandaşlarının da derhal ülkelerine geri dönmeleri istendi.

Bakanlık ayrıca, pek çok ülkenin aldığı önlemler nedeniyle bazı vatandaşlarının uzun süre ülke dışında kalmak zorunda olabileceğine dikkat çekti.

ABD, geçen hafta seyahat uyarısını 3 olarak derecelendirmişti.


08:50 | Bugün ve yarın camiler kapalı olacak

Fotoğraf: AFP

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıklamasına göre, yeni tip Corona virüsü ile mücadele kapsamında Cuma (bugün) ve Miraç Kandili olan Cumartesi günleri camiler kapalı tutulacak.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş imzasıyla müftülüklere gönderilen yazıda, ortaya çıkabilecek olası olumsuzlukların önüne geçmek maksadıyla kamu kurum ve kuruluşları, Kur’an kursları ve yurtlarda bulunan mescitler de dahil olmak üzere Cuma günü ve kandil gecesi camilerin kapalı tutulacağı ve cuma namazı için sela okunmayacağı belirtildi.


08:25 | Toplantı ve aktiviteler Nisan’ın sonuna kadar ertelendi

Fotoğraf: Sedat Suna / EPA

Türkiye’de, ulusal ve uluslararası düzeyde açık veya kapalı alanlarda düzenlenmesi planlanan bilimsel, kültürel, sanatsal ve benzeri toplantı veya aktiviteler, Nisan ayı sonuna kadar ertelendi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanlığı genelgesinde, şu ifadelere yer verildi:

“Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Koronavirüs Bilim Kurulu’nun mezkur hastalığın ülkemizde yayılımının önlenmesine dair tavsiyeleri hasebiyle; ulusal ve uluslararası düzeyde açık veya kapalı alanlarda düzenlenecek her türlü, bilimsel, kültürel, sanatsal ve benzeri toplantıların veya aktivitelerin nisan ayı sonuna kadar ertelenmesi uygun görülmüştür.”

08:00 | Dünya genelinde ölü sayısı 10 bini aştı

Johns Hopkins Üniversitesi’nin Covid-19 salgınını takip ettiği merkezin son verilerine göre 160 civarında ülkeye yayılan Corona virüsünün enfekte olduğu insan sayısı 244 binin üzerine çıktı.

Aralık 2019’de virüsün ilk kez ortaya çıktığı Çin’deki vaka sayısı yaklaşık 81 bin iken, dünyanın geri kalanındaki hastalığa yakalananların sayısı ise 160 bini aştı.

Dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı ise 10 bini geçti.

Tedavi edilerek iyileşenlerin sayısı da 86 bin civarında.

Verileri BURADAN takip edebilirsiniz.


07:00 | Türkiye’de son durum

Dün gece saatlerinde Corona virüsü salgınıyla ilgili son bilgileri paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’deki can kaybı sayısının dörde yükseldiğini açıklamıştı.

Previous post
'Corona' günlerinde alternatif kutlama: Her evde Newroz ateşi
Next post
Temel: 2013 Newrozu’ndaki hedefler, sözler ve şartlar bugün de geçerli