Ana SayfaCezaevleriCHP’den çağrı: Cezaevlerindeki çocuklar tahliye edilmeli

CHP’den çağrı: Cezaevlerindeki çocuklar tahliye edilmeli

HABER MERKEZİ – CHP’li Aydoğan Adalet Bakanı Gül’e cezaevlerindeki çocuklar için çağrı yaptı. BM’nin Çocuk Hakları Sözleşmesi’ni hatırlatan Aydoğan, “cezaevlerindeki çocukların tahliye edilmesi gerektiğini” söyledi.

Corona virüsü Türkiye’de yayılmaya devam ederken cezaevlerinin durumu hala meçhul. Adalet Bakanlığı bir dizi önlem açıklasa da sağlıkçı ve hukukçular bu önlemlerin yeterli olmayacağı görüşünde.

Virüsün etkili olduğu ülkelerden sınır komşumuz İran’ın binlerce mahpusu tahliye etmesini örnek gösteren muhalefet ise iktidardan cezaevlerinde benzer önlemler almasını istiyor.

Cezaevleri konusunda bir diğer can alıcı meseleyse hapishanelerdeki çocuklar.

Konuyu Meclis’in gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Turan Aydoğan, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e çağrı yaptı.

Aydoğan, virüs sebebiyle ülkede birçok önlem alındığını ve alınmaya devam ettiğini ve bu kapsamında Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Haklarına Dair Sözleşme ve Çocuğun Yüksek Yararı İlkesi göz önüne alınarak cezaevlerindeki çocukların tahliye edilmesi gerektiğini söyledi.

BM Çocuk Hakları Sözleşmenin önsözünde yer alan ifadelere değinen Aydoğan, şunları kaydetti:

“Sözleşmenin önsözünde özetle eşitlik, adalet, barış, özgürlük, özel ilgi, mutluluk, sevgi, anlayış gibi çocukların ‘her türlü üstün yararının’ korunması çerçevesinde anlaşmaya varılmıştır. Sözleşme’nin çeşitli maddelerinde çocuğun yüksek yararı ilkesi vurgulanmaktadır. Sözleşmeye taraf olan bir devlet olarak olağanüstü koşulların yaşandığı şu salgın günlerinde çocukların güvenliği ve sağlığı için derhal önlem alınmak zorunda.
“Sözleşmenin 3. Maddesinin 3. Fıkrasında taraf devletlerin yükümlülükleri ifade edilmiştir. ‘Taraf devletler çocukların bakımı veya korunmasından sorumlu kurumların; hizmet ve faaliyetlerin özellikle güvenlik, sağlık, personel sayısı ve uygunluğu ve yönetimin yeterliliği açısından, yetkili makamlarca konulan ölçülere uymalarını taahhüt ederler.’
“Bu ifade değerlendirildiğinde, bizim de taraf olduğumuz sözleşmenin getirdiği sorumluluklar bağlamında, yapılması gereken şuan cezaevlerinde bulunan çocukların tahliye edilmesidir. Sözleşme’nin ilk maddesinde tanım yer alır.
“İkinci maddesinde eşitlik ilkesi vurgulanır. Ardından asıl mesele olan çocukların üstün yararına yer verilir. Sözleşmenin amacı budur zaten.”
Çocuk Koruma Kanunun uygulanmasındaki ilkelerden biri de çocuğun esenliğinin ve yararının korunması olarak belirlenmiştir. Yine 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun ‘Çocuğun Korunması’ başlıklı bölümünde 346. madde ile ‘koruma önlemleri başlığı’ ile ‘çocuğun menfaati ve gelişmesi’ kavramı yer almıştır.”

Tüm bunların yetkililere “çocuğun üstün yararını sağlaması” gerektiğini söylediğini vurgulauan Aydoğan, “Bu doğrultuda cezaevleri şartları değerlendirildiğinde, çocukların salgından korunması için Adalet Bakanlığının harekete geçmesi ve çocukların derhal tahliye edilmesi gerekiyor” dedi.

Adalet Bakanı Gül’ü bu konuda “derhal harekete geçmeye” çağıran Aydoğan, “Geç olmadan çocukların güvenliği ve sağlığı için adım atılmalı” diye konuştu.


“Hakların kısıtlanması yerine tutukluların serbest bırakılması yoluna başvurulmalı”

Sağlıkçı ve hukukçulardan cezaevleri için ortak ‘Corona’ çağrısı

Tutuklu gazeteci Türfent: Cezaevinde Corona’ya karşı önlem alınmadı

İran’da 85 bin tutuklu serbest bırakıldı, HDP’den çağrı var


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
'Corona' etkisi: Merkez Bankası'ndan faiz indirimi ve tedbirler
Sonraki Haber
İspanyol gribi hatırlatması: "1918'dekine benzer ve hatta daha öte günler yaşıyoruz"