Ana SayfaGüncelCorona virüsünden temel korunma yöntemleri

Corona virüsünden temel korunma yöntemleri

HABER MERKEZİ – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, günün ilk saatlerinde, yeni tip Corona virüsü şüphesi olan bir kişinin test sonucunun pozitif çıktığını açıkladı. Bu vesileyle okurlarımıza Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) daha önce açıkladığı Covid-19’dan temel korunma yöntemlerini bir kez daha aktarıyoruz.

  • Hastalık, hasta kişilerin öksürmesi, aksırması ve hapşırması sonrası saçılan damlacıkların yoluyla sağlam kişilere bulaşmaktadır. Bu damlacıkların etrafa saçılması önlemeye çalışılmalıdır.
  • Genel bir önlem olarak kalabalık ortamlara girilmemeli, öksüren, aksıran ve hapşıran kişilerden en az 1 metre uzakta durulmalıdır.
  • Korunmada en etkin yöntem diğer birçok hastalıktan korunmada olduğu gibi el temizliğidir. Ellerin temiz olması, sadece Corona virüsünden değil, diğer tüm solunum yollarında hastalık yapan virüslerden korunmayı sağlar. Bu amaçla el temizliğine dikkat edilmesi, temiz olmayan ellerin göz, ağız ve buruna götürülmemesi çok önemlidir.
  • El temizliğinin sağlanabilmesi için eller sık sık, parmak aralarını, el sırtını, tırnakları ve başparmağı da içerecek şekilde sabunlarak en az 20 saniye süreyle yıkanmalıdır.
  • Maske kullanımı genel olarak öksürüğü olan kişiler için önerilmektedir. Bu anlamda sağlam bireylerin maske takmasına gerek yoktur. Maske kullanımı el temizliği ile birlikte yapılmadığında koruma sağlamamaktadır.
  • Sağlık çalışanları ve hasta kişilere bakan aile bireyleri ya da görevliler mutlaka maske kullanmalıdır.
  • Yeni Corona virüsü hastalığının görüldüğü ülkelere ve bölgelere seyahat edenler ya da bu bölgelerden gelen kişilerle temas edenler ateş, öksürük, nefes darlığı yakınmaları olduğunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Corona virüsü Türkiye’de

İtalya’da sadece bir günde 168 kişi ‘Corona’dan öldü

MEB’den ‘Corona’ uyarısı, Sağlık Bakanlığı’ndan okulların tatiliyle ilgili açıklama

BBC’nin sunumuyla: Corona virüsünden nasıl korunuruz?
Önceki Haber
Corona virüsü Türkiye'de
Sonraki Haber
Bunca haksızlık varken...