Ana SayfaEğitimEğitim Sen: Okullar derhal tatil edilmeli

Eğitim Sen: Okullar derhal tatil edilmeli

HABER MERKEZİ – Eğitim Sen, Corona virüsü nedeniyle 18 milyon öğrenci ve 1 milyonu aşkın eğitim emekçisinin bulunduğu okulların derhal tatil edilmesi gerektiğini açıkladı. Sendika, eğitimin devam etmesi halinde öğrenci ve eğitmenlerin salgının potansiyel hedefi haline geleceği uyarısında bulundu.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) yeni tip Corona virüsü salgınına karşı okullarda alınması gereken önlemlere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Okulların tatil edilmesi gerektiğini vurgulayan sendika, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) salgın gündeme geldiği andan itibaren okullarda hijyen çalışması başlattığını açıkladığını ancak 18 milyon öğrenci ve 1 milyonu aşkın öğretmenin günün büyük bölümünü okullarda geçirdiğini hatırlattı.

Bu nedenle enfeksiyona sebep olan virüslerin oluşması ve yayılmasının engellenmesi için gereken adımların acilen atılması ve bütün eğitim kurumlarının en kısa sürede dezenfekte edilmesi istendi.

Açıklamada, MEB’e bağlı okulların büyük bölümünde temizlik konusunda ciddi sorunların olduğu hatırlatılarak, bakanlığın bütün okullarda kapsamlı bir hijyen işlemi uygulanacağını ve elle temas edilen bütün alanların hafta sonları ve eğitim dışı zamanlarda dezenfekte edileceğini açıklamasının yeterli olmadığı vurgulandı.

Eğitim Sen, “Çok sayıda ülkenin nüfusundan fazla öğrenciye sahip olan Türkiye’de Corona virüs salgını gibi ciddi bir tehdit kapımızda iken, eğitim öğretime devam etmek salgının öğrenciler arasında yayılması riskini arttırma ihtimalini gündeme getirmektedir” diye ekledi.

Açıklamada yapılması gerekenler ise özetle şöyle sıralandı:

  • MEB’in yapması gereken, Corona virüsü salgınının daha hızlı yayılma ihtimalini göz önünde bulundurarak okulları derhal tatil etmesidir.
  • MEB, Sağlık Bakanlığı ile koordineli olarak kapsamlı hijyen işlemlerini en kısa sürede tamamlamalı, hijyen ve dezenfekte işlemlerinin tamamlanmasının ardından salgının gelişme ve yayılma durumuna göre eğitim öğretime devam edilip edilmemesine karar verilmelidir.
  • Öğretmen ve öğrencilerin yaşamını tehdit etme ihtimali ortadan kalkmadığı sürece eğitim öğretime devam etmek, 18 milyon öğrenci ve 1 milyonu aşkın eğitim emekçisinin salgının potansiyel hedefi haline getirilmesi anlamına gelecektir. Böylesine ciddi bir tehdit karşısında MEB, eğitim iş kolunda örgütlü sendikalarla acilen bir araya gelmeli ve okullarda yapılması gereken hazırlıklarla ilgili olarak Sağlık Bakanlığı, sendikalar ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) gibi meslek örgütleri ile koordineli bir şekilde hareket etmelidir.

MEB’den ‘Corona’ önlemi: Tüm sosyal etkinlikler iptal


Corona virüsüne dair hazırladığımız haberlerin tamamına BURADAN bakabilirsiniz.
Previous post
12 Mart: Darbenin üzerinden 49 yıl geçti ama hiçbir sorumlu hesap vermedi
Next post
ODTÜ Onur Yürüyüşü davasında akademisyenler: Daha fazla şiddet uygulamak için bizim gitmemizi istediler