Ana SayfaEkonomiEkonomist Sönmez: Şu an yaşanan sistemsel bir kriz

Ekonomist Sönmez: Şu an yaşanan sistemsel bir kriz

HABER MERKEZİ – Corona virüsü salgınının küresel piyasalardaki etkisinin “sistemsel bir kriz” olduğunu belirten ekonomist Mustafa Sönmez, krizin zincirleme şekilde şirketlere ve bankalara yansıdığını vurguladı.

Küresel salgın halini alan yeni tip Corona virüsünün (Covid-19) etkisiyle dünya piyasalarında sert düşüşler yaşanmaya devam ediyor.

Merkez bankaları ve hükümetlerin aldıkları önlemler de yüzde 15’lere yaklaşan kayıpların yaşandığı borsaların düşüşüne engel olabilmiş değil.

Virüsün ekonomideki etkileri artarak devam ederken, önde gelen uluslararası kurum ve kuruluşlar da küresel büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etmeye başladı.

Bazı ülkelerde üretim bantlarını durdurulmasına yol açan salgın, tüketimde de etkisini gösterirken Microsoft, Apple gibi teknoloji firmaları da geçici olarak mağazalarını kapattı.

 

Salgının küresel çapta ekonomiye etkilerini değerlendiren ekonomist Mustafa Sönmez, Corona virüsü ile birlikte 2008-2009 krizinin boyutlarını aşan yeni bir döneme girildiğini ifade etti.

OECD’nin 15 gün önce dünya ekonomisinde en az yarım puan düşüş olacağını tahmin ettiğini hatırlatan Sönmez, “Şu an o tahminin daha da ötesinde bir daralma söz konusu. 2020 için 2,4 anca büyür deniliyordu. Şimdi dünya ekonomisi için yüzde 1’e kadar bir tahminleri var” dedi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Tolga Güney’e konuşan Sönmez, sözlerinin devamında “Daha virüsün neyi nasıl tahrip edeceği, talebi nasıl daraltacağı belli değil. Dolayısıyla bir kriz haline girildiği net. Ama bunun derinliği boyutları gelişmelere bağlı” ifadelerini kullandı.

İnsanların yemekten başka harcama yapmadıklarını, seyahatlerini ertelediklerine işaret eden ekonomist Sönmez, yaşanan bu durumda şirketlerin talep yokluğundan dolayı sıkıntıya girdiğini kaydetti.

“Talep yoksa üretim ne olacak?”

Üretimin kısıtlandığını, bundan dolayı şirketlerin bankalara olan borçlarını ödeyemediğini söyleyen Sönmez, krizin zincirleme şekilde şirketlere ve bankalara yansıdığını vurguladı.

Mustafa Sönmez, bu nedenle merkez bankalarının faizleri düşürerek, diğer bankalara para pompaladığına dikkat çekerek, “Pompalanan paralar ile şirketlerin batmasını engellemeye çalışıyorlar. Ama bu işe yarayacak mı? Neticede konu dönüp dolaşıp talebe geliyor. Tüketici talebi olmadığı sürece yapılan üretim ne olacak?” diye sordu.

Talep görmeyen ürünleri üreten firmaların batmaya başlayacağını savunan Sönmez, para teşviklerinin ve maliye politikalarının işe yaramaması neticesinde bu şirketlerin devlete devredileceği görüşünde.

Zorunlu olarak başlatılacak olan devletleştirme sürecinin havacılık ile başladığına işaret eden Sönmez, şu an yaşanan durumun “sistemsel bir kriz” olarak görülmesi gerektiğini vurguladı.

Virüsün vurmadığı, talebin daralmadığı ülke olmadığının altını çizen Sönmez ayrıca, küreselleşmenin doğal bir uzantısı olarak bir zincire bulaşan sorunun tüm zincirlere yansıdığını kaydetti.

Previous post
Temel: 2013 Newrozu’ndaki hedefler, sözler ve şartlar bugün de geçerli
Next post
Hormonların tarihi üzerine