Ana SayfaEkonomiErdoğan’a göre ‘Corona’dan en iyi korunma yöntemi herkesin kendi kendine tedbir alması

Erdoğan’a göre ‘Corona’dan en iyi korunma yöntemi herkesin kendi kendine tedbir alması

HABER MERKEZİ – Cumhurbaşkanı Erdoğan Corona virüsü salgınıyla mücadelede sorumluluğun yurttaşlarda olduğunun mesajını vererek, virüsten en iyi korunma yönteminin “herkesin kendi kendine tedbir alması” olduğunu savundu. Erdoğan ayrıca “Covid-19’un etkilerini azaltmak için 100 milyar liralık kaynak setini devreye alıyoruz” dedi.

AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen “Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı”nın ardından açıklamalarda bulundu.

“Dünyada ağır sonuçları olan salgınlar, aynı zamanda büyük siyasi, sosyal, ekonomik dönüşümlerin de tetikleyicisi olmuştur” diyen Erdoğan, “Küresel ekonomik, siyasi ve sosyal düzende köklü değişiklikler yaşanması muhtemel yeni bir döneme giriyoruz” diye belirtti.

Erdoğan, “Artık hiçbir şeyin eskisi gibi gitmeyeceği, gidemeyeceği açıkça ortadadır” diye ekledi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yeni tip Corona virüsünü pandemi olarak tanımladığını hatırlatan Erdoğan, “Türkiye, en başından itibaren bu hastalıkla ilgili gelişmeleri yakından izlemiş, tedbirlerini de süratle alarak hayata geçirmiştir” dedi.

Konuşmasının devamında bugüne kadar aldıkları tedbirleri anımsatan Erdoğan, “Gelişmelere göre, LGS ve üniversiteye giriş sınavlarını ileri bir tarihe ertelemeyi gündemimize alabiliriz” ifadeleri kullandı.

Covid-19 hastalığından en iyi korunma yönteminin “herkesin kendi kendine tedbir alması” olduğunu savunan Erdoğan, konuşmasının devamında özetle şunları söyledi:

  • Açıklanan tedbirlere hep birlikte hassasiyetle riayet edersek evde kalma süresini 3 haftayla sınırlı tutabiliriz.
  • Mecburiyeti olmayan hiçbir vatandaşımız, tehdit ortadan kalkana kadar evinden çıkmamalı, kimseyle temas etmemelidir.
  • Milletimin her bir ferdinden ricam, Covid-19 tehdidi geçene kadar mümkün olduğu kadar evlerinden çıkmamalarıdır.
  • İstanbul ve Ankara’da başlatılacak bir çalışmayla 65 yaş üzerindeki tüm yaşlılarımıza koruyucu maske ve kolonya dağıtacağız.
  • Vatandaşlarımızdan, hayati olmayan sağlık sorunlarına, mümkün olduğu kadar aile hekimleri vasıtasıyla çözüm aramalarını özellikle rica ediyorum.

Diğer yandan Erdoğan, “Ekonomik İstikrar Kalkanı adını verdiğimiz paketle, Covid-19’un etkilerini azaltmak için 100 milyar liralık kaynak setini devreye alıyoruz” dedi ve bu paketteki 21 maddeyi sıraladı:


Türkiye’de de ölüme neden olan ‘Corona’da son durum


Previous post
Motorinde indirim
Next post
33 barodan cezaevleri için 'Corona' uyarısı ve çağrı