Ana SayfaGüncelGazetecilerin tutuklanmasına meslektaşlarından tepki: Üzerimizden elinizi çekin

Gazetecilerin tutuklanmasına meslektaşlarından tepki: Üzerimizden elinizi çekin

HABER MERKEZİ – Sadece Mart ayında sekiz gazeteci tutulandı. Birçok ilde gazeteci tutuklamalarına adliye binaları önünde yapılan eylemlerle tepki gösterildi. “Gazetecilik suç değildir” diyerek bir araya gelen gazeteciler meslektaşlarının serbest bırakılmasını istedi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), gazetecilerin tutuklanmasına adliye binaları önünde tepki gösterdi.

İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da bir araya gelen gazeteciler “Gazetecilik suç değildir” diyerek, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

İstanbul’daki eylemin buluşma noktası Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ydi.

TGS temsilcilerinin yanı sıra Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP) üyeleri, Yeni Yaşam gazetesi çalışanları ile basın meslek örgütleri ve çok sayıda gazetecinin katıldığı açıklamada, “Gazetecilik suç değildir” pankartı açılarak, “Özgür basın susturulamaz” sloganları atıldı.

TGS: Cezaevlerindeki gazeteci sayısı 91’e yükseldi

TGS İstanbul Şube Başkanı Banu Tuna, Türkiye’nin son 15 gün içinde yine gazeteci tutuklamaları ve yargılamalarıyla gündemde olduğunu belirterek, 28 gazetecinin gözaltına alındığını, sekizinin ise tutuklandığını söyledi.

Dış politikadaki gelişmeler nedeniyle gazeteciler hedef haline getirildiğini dile getiren Tuna, “Türkiye toplumuna gerçekleri ulaştırmak dışında bir şey yapmayan gazeteciler suçlu, hatta hain ilan edilmekteler. Gazetecilik kamu çıkarlarını korumak için yapılan bir meslektir. Gazeteciliğin gayesi; yönetenleri ya da bir kesimi, onların çıkarlarını korumak değil toplumun çıkarlarını korumaktır” dedi.

Tuna, gözaltına alınan ve tutuklanan gazetecilerle ilgili şu verileri paylaştı:

  • Yakın Doğu Haber Ajansı Yayın Yönetmeni Alptekin Dursunoğlu,
  • Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan,
  • Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik,
  • Yeni Yaşam Gazetesi Yazı işleri Müdürü Aydın Keser,
  • Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu,
  • YeniÇağ Gazetesi Yazarı Murat Ağırel,
  • OdaTv muhabiri Hülya Kılınç,
  • Rudaw muhabiri Rawin Yıldız tutuklandı.
  • Ankara’da üç, İstanbul’da bir Sputnik çalışanı, Edirne’de çoğu uluslararası medya kuruluşlarında çalışan 13 gazeteci gözaltına alındı ve serbest bırakıldı.

TGS verilerine göre son tutuklamalar ile birlikte cezaevlerindeki gazeteci sayısının 91’e yükseldiğini söyleyen Tuna, hükümete seslenerek gazetecilerin tutuklanma gerekçelerini sordu:

“Peki neden? Türkiye toplumundan ne gizleniyor? Gazetecileri böylesine hedef haline getiren onları hukuksuz bir biçimde gözaltına alıp tutuklatan gerçekler ne? Hukuksuz biçimde diyoruz çünkü son yaşadığımız tutuklamalarda da bir kez daha gördük ki yargı bağımsız hareket etmiyor. Telefonla çağrılsalar gelecek olan gazetecilerin evlerine baskınlar yapılarak gözaltına alınıyorlar, serbest bırakıldıkları suç iddiasından bir gün sonra tutuklanıyorlar. Mahkeme heyetinin bir gün içerisinde bulduğu yeni suç delillerini açıklaması gerekiyor. Murat Ağırel örneğinde de gördüğümüz gibi aynı kararın içerisine hem serbest bırakılmasını hem de tutuklanmasını isteyen yargılamanın tarafsız olduğunu kim söyleyebilir? Yargımız artık kopyala yapıştır modeliyle mi karar veriyor?”

Gazetecilere yönelik tutuklanmasına bir tepki de Diyarbakır’dan geldi.

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), TGS Diyarbakır Temsilciliği ve Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP), gözaltı ve tutuklamalara ilişkin basın açıklaması yaptı.

TGS Diyarbakır Temsilciliği’nde yapılan açıklama gazeteci örgütlerinin temsilci ve üyeleri katıldı.

Ortak metni okuyan DFG Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, gazetecilere yönelik baskıların her geçen gün arttığına dikkat çekerek, Mart ayında tutuklanan gazeteci sayısının 8 olduğunu söyledi.

Dünya çapında basın özgürlüğü konusunda sicili kabarık olan Türkiye’de son bir haftada gazetecilere pervasız bir yönelimin olmasını endişe verici bir durum olarak nitelendiren Müftüoğlu, son tutuklamalarla 100’ü aşkın gazetecinin bulunduğu cezaevlerindeki gazeteci sayısına yenilerinin eklendiğini söyledi.

Doğru bildiklerinden asla taviz vermeyeceklerinin kaydeden Müftüoğlu, şunları söyledi:

“Tekrardan buradan çağrı yapmak istiyoruz; artık gazetecilerin üzerinden elinizi çekin. Cezaevlerine bulunan gazeteci arkadaşlarımızın tamamını serbest bırakın. Çünkü şu artık iyi anlaşılmalıdır; Gazetecilik suç değildir.”

İHD’den açıklama

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi de tutuklu gazetecilere ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Tutuklanan gazetecilerin durumuna değinilen açıklamada “Gazetecilerin tutuklanması ifade ve basın özgürlüğüne kelepçe vurulmasıdır. Gazetecilerin tutuklanması ifade ve basın özgürlüğünün ağır ihlalidir” denildi.


“Hakimin agresif tavırları nasıl bir baskı olduğunu gösteriyordu”

Previous post
“Hakimin agresif tavırları nasıl bir baskı olduğunu gösteriyordu”
Next post
Kadın avukatlar yargıdaki cinsiyetçiliğe karşı isyanda