Ana SayfaGüncelGörevden alınan Eğil Belediye Eşbaşkanı Akkul tutuklandı

Görevden alınan Eğil Belediye Eşbaşkanı Akkul tutuklandı

HABER MERKEZİ – Görevden alınarak gözaltına alınan Diyarbakır’ın Eğil Belediyesi Eşbaşkanı Mustafa Akkul “örgüt üyesi” iddiasıyla tutuklanırken, Lice Belediye Eşbaşkanı Tarık Mercan ve Silvan Belediye Eşbaşkanı Naşide Toprak adli kontrolle serbest bırakıldı.

İçişleri Bakanlığı dün (23 Mart) Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Batman Belediyesi ile Diyarbakır’ın Silvan, Lice, Ergani, Eğil ile Bitlis’in Güroymak ve Iğdır’ın Halfeli ilçeleri ve Siirt’in Gökçebağ beldesi belediye eşbaşkanlarını görevden alarak yerlerine kayyum atamıştı.

Kayyum atanmasıyla Batman Belediyesi Eşbaşkanları Songül Korkmaz ve Mehmet Demir, Silvan Belediyesi Eşbaşkanı Naşide Toprak, Lice Belediyesi Eşbaşkanı Tarık Mercan, Ergani Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Kaya ve Gökçebağ Belde Belediye Başkanı Serhat Çiçek de gözaltına alınmıştı.

Gözaltındaki Toprak, Mercan ve Akkul İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerin ardından Diyarbakır Adliyesi’ne sevk edildi.

“Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla savcılık ifadeleri alınan Toprak, Mercan ve Akkul tutuklama istemiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderildi.

Hakimlik, Silvan Belediyesi Eşbaşkanı Naşide Toprak ve Lice Eşbaşkanı Tarık Mercan’a yurt dışına çıkma yasağıyla birlikte soruşturma boyunca konutunu terk etmeme cezası verirken, Eğil Belediyesi Eşbaşkanı Mustafa Akkul ise “örgüt üyesi olma” iddiasıyla tutukladı.

65 belediyeden 40’ına kayyum

HDP, 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerde 3 büyükşehir, 5 il, 45 ilçe ve 12 belde olmak üzere toplam 65 belediye kazanmıştı.

Şu ana kadar üçü büyükşehir, biri il, 32 ilçe ve dört belde belediyesine kayyum atandı.


HDP’nin sekiz belediyesine daha kayyum

Previous post
İkinci yargı paketinin komisyon görüşmeleri ertelendi
Next post
KHK’li öğretmenin eylemini takip eden gazeteciye ’65 yaş üstü’ cezası