Ana SayfaGüncel‘Grup Yorum üyeleri ve Mustafa Koçak’a zorla müdahalenin ölüm dışında bir anlamı yok’

‘Grup Yorum üyeleri ve Mustafa Koçak’a zorla müdahalenin ölüm dışında bir anlamı yok’

HABER MERKEZİ – Ölüm orucundaki Grup Yorum üyeleriyle dayanışmak için Ankara’da ortak açıklama düzenleyen sivil toplum ve hak örgütleri ile siyasi partiler, zorla müdahalenin ölüm anlamına geldiğini vurguladı. Açıklamada Grup Yorum üyeleri, Mustafa Koçak ve avukatlarının taleplerinin bir an önce karşılanması için çağrı yapıldı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü, Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği (AKA-DER), Kaldıraç, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Yeşiller ve Sol Partis,, Devrimci Parti, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Alınteri, Partizan, Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Devrimci 78’liler, ölüm orucunda bulunan ve zorla hastaneye yatırılan Grup Yorum üyeleriyle dayanışmak için İHD Genel Merkezi’nde basın toplantısı gerçekleştirdi.

Burada konuşan İHD Ankara Şube Eşbaşkanı Fatin Kanat, “Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve İbrahim Gökçek, son derece demokratik ve bir o kadar da anlaşılır taleplerini anında karşılayabilecek siyasi iktidar, bunu yapmak yerine sorunu bir irade savaşına dönüştürme ısrarını sürdürdü, sürdürüyor” dedi.

Kanat, bu ısrarın, 12 Mart tarihinde zorla tıbbi müdahale girişiminin tırmandırılmasıyla devam ettiğini dile getirdi.

‘Koçak’ın sağlık durumu kritik’

Kanat, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan ve “adil yargılanmak” talebiyle ölüm orucunda olan Mustafa Koçak’a zorla müdahale edildiğini ve sağlık durumunun kritikleştiğini de hatırlattı.

“Yakınlarının Koçak’ın sesinin duyulması için yaptıkları eylemler karşısında polis zoru devreye girmekte, şiddet ve gözaltıyla bu ses bastırılmaya çalışılmaktadır” diyen Kanat, tutuklu avukatların da açlık grevinin sürdüğünü söyledi.

“Yine Çağdaş Hukukçular Derneği’nden 8 tutuklu avukatın da müvekkillerinin talepleri için başladıkları açlık grevi 30 güne ulaştı. Bu açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerinin öyle büyük siyasi talepleri yok, sadece adalet ve asgari demokratik kurallar çerçevesinde hareket edilmesini istiyorlar.”

‘Sakatlık ve ölüm dışında bir anlamı yok’

Siyasi iktidarın istediği anda yerine getirebilecekleri bu talepler karşısında çözümsüzlüğü tercih ettiğinin savunan Kanat, zorla müdahalenin tehlikesine işaret etti.

“Bizler gerek Grup Yorum’un gerek Mustafa Koçak ve müvekkillerinin talepleri için açlık grevi yapan ÇHD’li avukatların taleplerinin bir an önce kabul edilmesini istiyoruz. Zorla müdahalenin sakatlık ve ölüm dışında bir anlamının olmadığını belirtiyor, Bölek ve Gökçek’in başına gelebileceklerden zorla müdahaleyi yapan devletin yetkili kurumlarının sorumlu olacağını ifade ederek bunun bir cinayet olduğunu bir kez daha vurgularken Grup Yorum üyeleri, Mustafa Koçak ve avukatlarının bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz.”

İnsan hakları savunucuları heyet oluşturdu

Toplantıda konuşan İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ise açlık grevleriyle ilgilendiklerini ve bu konu için insan hakları savunucularından oluşan bir heyet oluşturduklarını söyledi.

“Hiç kimse önceden suçlu ilan edilemez herkesin savunma hakkı vardır. Eğer bu ülkede insanlar bedenlerini açlığa yatırıp ölümü göze almış ise bunların neden yapıldığının bilinmesi gerekir. Meseleye insan hakları çerçevesinden bakılırsa sorunlar çözülür.”

Zorla müdahale edilen Mustafa Koçak ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmüyor


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Halepçe Katliamı anmalarında Türkiye’ye ‘soykırımı tanı’ çağrısı
Sonraki Haber
"Önümüzdeki iki hafta çok kritik" diyen TTB'den önemli uyarılar