Ana SayfaCezaevleriİmralı’daki aile görüşü sonrası avukatlardan açıklama

İmralı’daki aile görüşü sonrası avukatlardan açıklama

HABER MERKEZİ – Asrın Hukuk Bürosu, PKK lideri Abdullah Öcalan ile Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş’ın aileleriyle yaptıkları görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada “Aileler, müvekkillerimizin genel olarak iyi göründüklerini ve yangından etkilenmediklerini gözlemlemiş bulunmaktadırlar” ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, kardeşi Mehmet Öcalan’la görüşen Öcalan’ın, Türkiye ve Ortadoğu’daki siyasi krize çözüm gücünü bir kez daha vurguladığı da aktarıldı.

Asrın Hukuk Bürosu, İmralı F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan ile Ömer Hayri Konar ve Veysi Aktaş’ın 3 Mart tarihinde aileleriyle yaptığı görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yaptı.

İmralı Adası’nda çıkan yangının ardından gerçekleştiği vurgulanan açıklamada “Görüşme, İmralı Adası’nda yangın çıktığı bilgisinin yansımasıyla başta Kürt halkı olmak üzere demokratik kamuoyunda gelişen hassasiyet ve tepkilerin ortaya çıkması sonucu gerçekleşmiştir” denildi.

“Müvekkillerimizin genel olarak iyi göründüklerini ve yangından etkilenmediklerini gözlemlemiş bulunmaktadırlar” ifadeleri kullanılan açıklamanın tamamı şöyle:

Öcalan’la görüşmeler

Abdullah Öcalan, HDP Milletvekili ve DTK Eşbaşkanı Leyla Güven öncülüğünde başlatılan açlık grevleri sürerken avukatlarıyla 8 yıl aradan sonra ilk kez görüşebilmişti.

2 Mayıs 2019’da gerçekleşen görüşmeyi takip eden görüşmelerde Öcalan’ın çağrısı üzerine aylardır süren açlık grevleri ile ölüm oruçları sonlandırılmıştı.

Öcalan 2 Mayıs’ı takiben 22 Mayıs, 12 Haziran ve 18 Haziran’da gerçekleşen avukat görüşlerinde “çözüm” mesajları vermişti.

Ancak 23 Haziran yerel seçimlerinin ardından görüşmeler yine askıya alınmıştı. Ne avukatlar ne de aile yaklaşık 2 aydır İmralı’ya gidemiyordu.

Son olarak Öcalan’ın avukatları Newroz Uysal ve Rezan Sarıca’nın, İmralı Cezaevi’ne giderek müvekkilleriyle bir görüşme gerçekleştirdiği 7 Ağustos 2019’da kamuoyuna duyurulmuştu.

Avukatların son görüşmenin yapıldığı 7 Ağustos 2019’dan bu yana müvekkilleriyle görüşmek için yapmış olduğu hiçbir başvuruya olumlu ya da olumsuz yanıt verilmiş değil.

27 Şubat 2020 tarihinde çıkan yangının ardından ise aileler İmralı’ya gitmiş, ancak avukatların taleplerine yine yanıt verilmemişti.

Previous post
Mardin'de HDP ve TJA'lı kadınların 8 Mart buluşmasına engel
Next post
Selma Irmak hakkında beraat kararı