Ana SayfaToplumsal Cinsiyetİstanbul Valiliği’nden 8 Mart açıklaması

İstanbul Valiliği’nden 8 Mart açıklaması

HABER MERKEZİ – İstanbul Valiliği, 8 Mart dolayısıyla yapılması planlanan Feminist Gece Yürüyüşü öncesi yaptığı açıklamada, yürüyüşe izin verilmeyeceği duyuruldu.

İstanbul Taksim’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla akşam saat 19:00’da yıllardır olduğu gibi bu yıl da Feminist Gece Yürüyüşü yapılacak.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “İstiklal Caddesi’nde yapamazsınız, onun dışında istediğiniz her yerde yapabilirsiniz” ifadelerini kullanmasının ardından İstanbul Valiliği’nden de konuya dair açıklama geldi.

Valilik tarafından yapılan yazılı açıklamada, bu akşam İstiklal Caddesi’nde yapılacak etkinliklere izin verilmediği belirtildi.

“Bütün kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü en içten duygularımızla kutluyoruz. Bu anlamlı ve güzel gün nedeniyle İstanbul’daki sivil toplum kuruluşlarınca 7-8 Mart 2020 tarihlerinde yapılacağı bildirilen bütün faaliyetlere Valiliğimiz ve kaymakamlıklarımız tarafından gerekli izinler verilmiştir.
Ancak bazı sivil toplum kuruluşları ve şahıslar tarafından sosyal medya yoluyla Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nde bugün saat 19.00’da etkinlik duyurusu yapılmaktadır. Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi’nin 2911 Sayılı Kanun çerçevesinde ilan edilen alanlar içerisinde olmaması nedeniyle akşam saatlerinde bu yerlere çıkan bütün yollar kapalı olacaktır.”

8 MART | Taksim abluka altında, yollar kapatıldı, metro seferleri durduruldu

Previous post
Şakran Kapalı Cezaevi'nde 8 Mart açık görüşüne engel
Next post
Kadir İnanır: Büyük barışı mutlaka kuracağız