Ana SayfaGüncelKemal Kurkut cinayetinin üzerinden üç yıl geçti

Kemal Kurkut cinayetinin üzerinden üç yıl geçti

HABER MERKEZİ – 2017 Diyarbakır Newrozu’nda polis tarafından öldürülen Kemal Kurkut cinayetinin üzerinden üç yıl geçti.

Bundan üç yıl önce, 21 Mart’ta Diyarbakır Newrozu’nda polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren üniversite öğrencisi Kemal Kurkut için anma düzenlendi.

Evrim Alataş Caddesi üzerinde Kurkut’un vurulduğu yerde yapılan anmaya, HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanları Hülya Alökmen Uyanık ve Zeyyat Ceylan ile HDP üyeleri ve yöneticileri katıldı.

Anmada Kurkut cinayetine ilişkin açılan davanın halen sürdüğüne işaret edilerek, “Biz adalet, hak, hukuk arayacağız. Adalet yerini bulana kadar Kemal Kurkut’u ve ailesini sahiplenme çabamız devam edecek” denildi.

“Israrla bu olayın takipçisi olacağımızı belirtiyoruz. Sorumlulara da sesleniyoruz. Suçluları gizlemeyin, açığa çıkarın, adalet yerini bulsun. Kemal Kurkut’u saygıyla anıyor, ailesine sabır ve baş sağlığı diliyoruz.”

Anma Kurkut’un vurulduğu yere karanfiller bırakılarak sonlandırıldı.

Ne olmuştu?

Kemal Kurkut, Diyarbakır’da katıldığı 2017 yılı Newroz kutlaması sırasında, polisler tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybetmişti.

Olayın akabinde açıklama yapan Diyarbakır Valiliği, öldürülen Kurkut’un “canlı bomba olduğu şüphesiyle” vurulduğunu açıklamıştı.

Ancak olayın ertesi günü, KHK ile kapatılan dihaber’in vurulma anına dair servis ettiği fotoğraflar gerçeği açığa çıkarmış, Diyarbakır Valisi, Emniyet’in verdiği bilgiler doğrultusunda açıklama yaptığını ve bu nedenle “üzüntü duyduğunu” belirtmişti.

Fotoğrafların yayınlanması ardından Y.Ş. ve O.M. isimli polisler gözaltına alınmıştı. Bu isimlerden O.M. savcılık tarafından serbest bırakılmıştı.

Kurkut’un ölümüne yol açan kurşunların kendi silahından çıktığı tespit edilen polis Y.Ş. ise tutuklanma talebiyle sevk edildiği Sulh Ceza Hâkimliği tarafından “adli kontrol şartıyla” serbest bırakılmıştı.

Savcı, serbest bırakılan Y.Ş.’nin tutuklanması için itirazda bulunsa da hakimlik itirazı reddetmişti.

Cinayet ile ilgili başlatılan idari soruşturma kapsamında açığa alınan polislerden Y.Ş., 3 ay sonra görevine iade edilmişti.

Olaydan sonra basın ve protokol girişindeki zırhlı polis araçları ve çevrede bulunan sitelerin güvenlik kameralarının görüntüleri toplanarak incelemeye alınmıştı.

Gazetecilerin gözleri önünde işlenen cinayete dair iddianame ise Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ancak 7 ay sonra hazırlanmıştı.

Sanık polis Y.Ş.’nin “Olası kastla öldürme” suçundan müebbet hapisle cezalandırılması talebinde bulunulan iddianame, Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti. Diğer polis O.M. hakkında ise takipsizlik kararı verilmişti.

Açılan davanın ilk duruşması, 14 Aralık 2017 tarihinde yapılmıştı. Sanık polis cinayetten 9 ay sonra ilk kez hakim karşısına çıkmıştı.

Devam eden yargılama sürecinde sanık polisin tutuklanması istemi her defasında reddedilmişti.

Kurkut’un öldürülmesine ilişkin açılan davanın 24 Mart’ta görülmesi beklenen son duruşmasının ise Corona virüsü nedeniyle Diyarbakır Adliyesi’nde alınan tedbirler doğrultusunda 16 Haziran’a ertelendiği bildirilmişti.


Kemal Kurkut cinayeti davası: ‘Dosyaya müdahale edildiğini düşünüyoruz’


Karınca, Mezopotamya Ajansı
Previous post
Onur Hamzaoğlu: Corona virüsü kapitalizmin 'armağanı'
Next post
Newrozlar – Ruken Han