Ana SayfaGüncelKitlesel Newroz kutlamaları ‘Corona’ nedeniyle iptal edildi

Kitlesel Newroz kutlamaları ‘Corona’ nedeniyle iptal edildi

HABER MERKEZİ – Kitlesel Newroz kutlamalarının Corona virüsü nedeniyle iptal edildiği duyuruldu. DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk tarafından yapılan açıklamada, “böyle bir karar almanın insani, ahlaki ve siyasi açıdan zorunlu olduğuna inandık” denildi.

HDP, HDK, DTK, DBP, TJA, Azadî Hareketi, DDKD, PİA, KKP, PDK-Bakûr gibi parti ve örgütlerin temsilcilerinin katıldığı toplantıyla 21 Mart’ta yapılması planlanan kitlesel Newroz kutlamalarının iptal edildiği açıklandı.

DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk’ün yaptığı açıklamaya göre kitlesel Newroz etkinliklerinin iptal sebebi Türkiye’de de tespit edilen Corona virüsü.

Yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“Bilindiği üzere 11 Mart 2020 tarihinde ortak bir açıklama yapmış, görkemli, coşkulu ve kitlesel Newroz bayramı kutlamalarıyla ilgili olarak hazırlık çalışmalarımızı ulusal ve uluslararası kamuoyuna duyurmuştuk.
“Ancak, tüm insanlık açısından ciddi bir tehdit haline gelen Corona virüsünün giderek yaygınlık kazandığı gerçeği karşısında, iki gündür siyasi partiler ve demokratik sivil toplum örgütleriyle birlikte sağduyulu bir karar almak amaçlı tartışma ve değerlendirmeler yaptık.
“AKP hükümetinin ve ona bağlı olarak sağlık bakanlığı başta olmak üzere ilgili bakanlıkların süreci şeffaf bir biçimde yönetmedikleri, Corona virüsünün gelişimi ile ilgili toplumu doğru bilgilendirmedikleri, bu nedenle de alınması gereken tedbirlerin hızlı ve zamanında alınmadığı gerçeğine güçlü bir vurgu yaparak, AKP hükümetinin bu konudaki sorumluluğunu özellikle belirtmek istiyoruz.
“Yürüttüğümüz tartışma ve değerlendirmeler sonucunda; tüm insanlık açısından bir tehdit haline gelen Corona virüsü vakalarının tüm bölge ülkelerinde görüldüğü gibi, Türkiye’de de Corona virüsü vakalarına rastlandığı açıklamaları karşısında; halklarımızın sağlığını her şeyin üstünde görerek, uluslararası bir etkinlik olan Newroz bayramı kutlamalarıyla ilgili olarak, yeniden bir karar almanın hayati derecede önemli olduğuna inandık.
“Bu nedenle; uluslararası Newroz bayramı kutlamalarına, uluslararası bir katılım olacağı gerçeğinin bilincinde olarak; bunun doğallığında bir risk oluşturacağını da düşünerek, halkımızın ve uluslararası toplumun sağlığı açısından tedbir alma amaçlı 2020 Newroz bayramı kitlesel etkinliklerini iptal ettiğimizi halkımıza ve uluslararası topluma duyurmak istiyoruz.
“Bizler açısından son derece önemli olan ve hiçbir koşulda kutlamaktan asla vazgeçmeyeceğimiz büyük acılar, bedeller ve mücadeleler sonucunda büyüttüğümüz Newroz bayramı kitlesel kutlamalarını iptal etme kararını almanın son derece zor olduğunu belirtmek istiyoruz.
“Ancak halkımızın ve tüm insanlığın sağlığının da çok önemli olduğu bilinci ve sorumluluğu ile böyle bir karar almanın insani, ahlaki ve siyasi açıdan zorunlu olduğuna inandık.
“Halklarımız ve tüm uluslararası toplumun böylesine zor bir kararı almamızı anlayışla karşılayacağına inanarak, tüm insanlığın sağlığını tehdit eden Corona virüsü ile mücadeleye yoğunlaşmalıyız.
“Buradan bütün insanlığa geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, Corona virüsü nedeniyle yaşamını kaybedenlere Allah’tan rahmet, hastalara acil şifalar diliyoruz.”

Corona virüsüne dair hazırladığımız haberlerin tamamına BURADAN bakabilirsiniz.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Ölüm orucundaki Grup Yorum üyelerine zorla müdahale hazırlığı
Sonraki Haber
İlk vakanın ardından: Türkiye'de 'Corona' testi yapma kriterleri genişletildi