Ana SayfaDünyaMeksika’da milyonlarca kadın greve gitti: ‘Bizsiz bir gün’

Meksika’da milyonlarca kadın greve gitti: ‘Bizsiz bir gün’

HABER MERKEZİ – Meksika’da milyonlarca kadın, giderek artan kadın cinayetlerine karşı “Bizsiz bir gün” sloganıyla greve gitti.

Meksika’da kadınlar kadın cinayetlerine karşı geniş çaplı bir grev örgütledi.

Toplumun içinde yer almadıklarında yaşamın nasıl olacağını göstermeyi amaçlayan kadınlar grevlerine “Bizsiz bir gün” adını verdi.

Grev kapsamında kamu ve özel sektörde çalışanlar, işçiler iş bırakırken, üniversite öğrencileri de derslere girmedi.

Ülke çapında sokağa çıkan milyonlarca kadın, hükümetten, erkek şiddetiyle mücadele edilmesini ve soruna çözüm bulunmasını talep etti.

Öte yandan Meksika’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü eylemlerine 80 binden fazla kişinin katıldığı belirtildi.

Eylemlerde polis ile kadınlar arasında çıkan çatışmada 60’dan fazla kişi yaralandı.

Neler oluyor?

Meksika’nın başkenti Mexico City’de 9 Şubat’ta 25 yaşındaki Ingrid Escamilla isimli kadın, birlikte olduğu Eric Francisco Robledo tarafından öldürülmüştü.

Ingrid’i öldürdükten sonra bedenini parçalayan 46 yaşındaki Robledo tutuklanmış, ülkedeki bazı gazeteler kadının cesedinin fotoğraflarını yayımlamıştı.

Ardından da 20 Şubat’ta 7 yaşındaki Fatima Cecilia Aldrighett isimli kız çocuğu, okul çıkışı annesini beklerken kaçırılarak öldürülmüştü.

Çocuğun cesedinde cinsel saldırıya maruz bırakıldığı ve darp edildiğini gösteren izlere rastlanmış, cinayet zanlısı iki kişi gözaltına alınmıştı.

Bu cinayet haberlerinin ardından sokağa çıkan kadınların artan kadın cinayetlerine, bu davalardaki cezasızlığa ve medyanın tavrına tepki göstererek başlattığı eylemler haftalardır sürüyor.


Karınca, BBC Türkçe
Previous post
Yargıtay başsavcılığı Eren Erdem'in tutuklanması için onay istedi
Next post
İkincil kayıplar / yoksullar