Ana SayfaGüncelŞimuni Diril’in cansız bedeni bulundu, Hurmüz Diril’den iz yok

Şimuni Diril’in cansız bedeni bulundu, Hurmüz Diril’den iz yok

HABER MERKEZİ – Şırnak’ta 70 gündür kayıp olan Diril çiftinden Şimuni Diril’in cansız bedeni, kendi köylerine yakın küçük bir derede bulundu. Hurmüz Diril’den ise halen haber yok.

İstanbul Keldani Kilisesi Papazı Remzi Diril’in Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Kovankaya köyünde yaşayan ebeveynleri 71 yaşındaki Hurmüz Diril ve 65 yaşındaki Şimuni Diril’den 11 Ocak’tan bu yana haber alınamıyordu.

70 gün sonra Diril çiftinden Şimuni Diril’in cansız bedenine ulaşıldı.

Suroyo TV’nin haberine göre Şimuni Diril’in cansız bedeninin, kendi köylerine yakın küçük bir derede bulunduğu belirtildi.

Diril çiftinin yeğeni George Diril de bu bilgiyi doğruladı.

Twitter üzerinden paylaşımda bulunan Diril, “Öğle saatlerine doğru kuzenim köyde keçileri otlatırken, evlere çok yakın bir yerde, nehrin kenarında yengemin (Şimuni Diril) cansız bedenini buldu” dedi.

George Diril, “Ne zaman, nasıl olduğu vb. konularda net bilgi sahibi olmak için otopsi sonucunu bekleyeceğiz” diye ekledi.

Diril çiftinin bulunması için başlatılan arama çalışmaları bölgenin karlı olmasından kaynaklı sonlandırılmış, çifte dair bugüne kadar herhangi bir ize rastlanmamıştı.

Hurmüz ve Şimuni Diril çiftinin yaşadığı Kovankaya köyü, devlet tarafından 1989’da boşaltılmıştı.

Köye 1992 yılında dört aile yerleşmişti, ancak 1994’te köy tekrar boşaltılmıştı.

Çiftin çocuklarından Remzi Diril, “O tarihten sonra 2011’de köye gidip ilkbahar ve yaz aylarında yaklaşık beş ay orada kalmaya başladık. 2014’ten beri de köyde yerleşik olmaya başladık, anne ve babam o tarihten beri yaz kış hep köyde yaşıyor. Yazın köydeki hane sayısı beş altıya yükseliyor ama orada kalıcı olan anne, babam ve bir komşumuz” diyor.

Kovankaya, köy boşaltmalar sonrası gözaltında kayıp vakalarının da yaşandığı bir yer.

Şimuni Diril’in amcasının torunları da 1994’ten bu yana kayıp.

1994 yılında 12 yaşında olan İlyas Diril ve 16 yaşında olan Zeki Diril’den gözaltına alındıktan sonra bir daha haber alınamamıştı.

İki çocuğun zorla kaybedilmesi, Cumartesi Anneleri’nin 628. haftasında da kamuoyuyla paylaşılmıştı.

Cumartesi Anneleri, İlyas ve Zeki Diril’in, 1989’da köyleri boşaltılınca İstanbul’a taşındığını, daha sonra kazandıkları parayı eve götürmek üzere 2 Mayıs 1994’te İstanbul’dan Şırnak’a doğru giderken gözaltına alındıklarını ve daha sonra kendilerinden haber alınamadığını duyurmuştu.

Her iki çocuk için başlatılan soruşturma takipsizlikle sonuçlanmış, Zeki Diril’in ailesi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurmuştu.

AİHM, Zeki Diril’in kaybolmasından devletin sorumlu olduğuna karar vererek Türkiye’yi oybirliği ile mahkum etmişti.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Süresiz ve ücretsiz izne çıkartılan "ücretli" öğretmenler mağdur
Sonraki Haber
Benzin ve motorine zam