Ana SayfaCezaevleriAileleriyle görüşen tutuklular ‘darp edildiklerini’ söyledi

Aileleriyle görüşen tutuklular ‘darp edildiklerini’ söyledi

HABER MERKEZİ – Maraş Cezaevi’nde kalan Burhan Erol, ailesiyle yaptığı telefon görüşmede gardiyanlarca darp edildiklerini söyledi.

Maraş Türkoğlu 1 No’lu L Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Burhan Erol ve Mersin Tarsus 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan 51 yaşındaki kalp hastası Hadi Elçiçek, haftalık telefon görüşmesinde cezaevinde tabi tutuldukları hak ihlallerini aileleriyle paylaştı.

Cezaevinde sistematik baskılara maruz kaldıklarını aktaran Erol, cezaevine geldikleri ilk günden beri kötü muameleye tabi tutulduklarını ve Covid-19 salgınına rağmen hak ihlallerinin tavan yaptığını dile getirdi.

Gardiyanlarca darp edildiklerini belirten Erol, cezaevi idaresinin salgına ilişkin kendilerine maske, eldiven, hijyen ve dezenfektan malzemesi verdiğini söyledi.

Erol’un babası Murat Erol, tutuklulara dönük baskı ve kötü muameleye dair cezaevi idaresini aradığını ve kendisine; “Böyle bir şey yok” denildiğini belirtti. Erol, cezaevi idaresinin salgına dair gereken önlem ve tedbirin alınmasını, tutuklulara dönük kötü muamelenin son bulmasını istedi.

“Hiçbir önlem alınmadı”

Mersin Tarsus 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan kalp hastası Hadi Elçiçek de oğlu Serkan Elçiçek’e maruz kaldıkları hak ihlallerini aktardı.

Elçiçek, salgına dair hiçbir tedbir ve önlemin alınmadığını, kendilerine eldiven ile maske verilmediğini söyledi.

Elçiçek, gardiyanların hijyen kurallarına uymadığını, halen kendilerine sıcak su verilmediğini ve az miktarda yemek verildiğini belirtti.


Mezopotamya Ajansı
Previous post
Canan Kaftancıoğlu hakkında soruşturma
Next post
Canlı Blog | Covid-19'da Türkiye ve dünyadaki son gelişmeler