Ana SayfaPolitikaBuldan: Kadınlar dışarıda virüs tehdidi, evde erkek şiddetiyle karşı karşıya

Buldan: Kadınlar dışarıda virüs tehdidi, evde erkek şiddetiyle karşı karşıya

HABER MERKEZİ – Kadınların salgın sürecinde daha fazla şiddete maruz kaldığını belirten HDP Eş Genel Başkanı Buldan, “Kadınlar dışarıda virüs tehdidi, evde ise erkek şiddetiyle karşı karşıyadır” dedi. Buldan ayrıca, kamu-özel ayrımı olmaksızın çalışan kadınlara iş ve gelir güvencesi verilmesini istedi.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, güncel gelişmeleri ele aldığı bir basın açıklaması yaptı. Açıklama, HDP’nin sosyal medya hesapları üzerinden yayınlandı.

Buldan’ın gündeminde, Corona virüsü salgını sürecinde kadınların şiddetten yoksullaşmaya her alanda yaşadığı sorunlar vardı.

“Ne yazık ki salgın döneminde bile şiddet dur durak bilmiyor. Hak gaspları, adaletsizlik, eşitsizlik, yoksulluk, işsizlik, ayrımcılık, öteki düşmanlığı ve kutuplaştırma tüm hızıyla devam ediyor” diyen Buldan, iktidardaki AKP’ye eleştirilerde bulundu.

Buldan, “İktidarın sadece kendisini ve yandaşlarının çıkarını gözeten ayrımcı, otoriter düzeni inanın ki en az virüs salgını kadar toplumsal yaşamı tehdit etmektedir” dedi.

Kadınların salgın sürecinde daha fazla şiddete maruz kaldığını vurgulayan Buldan, “Kadına karşı şiddet uygulayan erkek yalnız değildir; erkek iktidarla, erkek yargıyla el eledir. AKP iktidarı boyunca kadına karşı şiddet adeta pandemi haline gelmiştir” dedi.

Kadınların dışarıda virüs tehdidi, evde ise erkek şiddetiyle karşı karşıya olduğunu söyleyen Buldan, “Aile Bakanlığı’nın salgın döneminde şiddeti önleyecek acil bir eylem planı çıkartmak gibi bir uğraşı içerisinde olmadığını” belirtti.

Buldan, bu süreçte kadınların karşı karşıya bulunduğu bir diğer şiddetin de “ekonomik şiddet” olduğunu ifade ederek, atılması gerektiğini belirttiği adımlar konusunda şu önerilerde bulundu:

  • Hem kamu hem de özel sektörde çalışan tüm kadınlara iş ve gelir güvencesi verilmeli
  • Kadınlar, sağlık hakkı ile çalışma hakkı arasında seçim yapmak gibi bir ikilemde bırakılmamalı
  • Kadın sağlık emekçilerinin talepleri karşılanmalı, süt izninde olan kadınlar ücretli idari izinli sayılmalı
  • Kamu-özel ayrımı olmaksızın, zorunlu hizmet ve üretim alanında çalışan ebeveynlere dönüşümlü ve eşit olarak ücretli izin verilmeli
  • Çocuklarını yalnız büyüten ebeveynlere salgın süresince ücretli izin hakkı tanınmalı

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, sözlerini “Şimdilik fiziken ayrı olsak da ruhumuz beraberdir sevgili kadınlar. Bu yüzden bir kez daha söylüyoruz: Biz kadınlar Korona günlerinde de birlikte güçlüyüz, birbirimizin güvencesiyiz” diyerek tamamladı.


Kadınlar için acil yardım ve destek hatları

Araştırma: Kadına şiddette karantina sürecinde yüzde 28’lik artış var

Previous post
CHP’li belediye başkanına saldırıda üç tutuklama
Next post
CHP'li Özel'den 'Corona' uyarısı: Soma kırmızı alarm veriyor