Ana SayfaÇalışma YaşamıCargill direnişi iki yılı geride bırakırken işçilerden kampanya

Cargill direnişi iki yılı geride bırakırken işçilerden kampanya

HABER MERKEZİ – Sendikal faaliyetleri nedeniyle işlerine son verilen Cargill işçilerinin direnişi ikinci yılını doldurdu. İşçiler açtıkları davaları kazansalar da Cargill firması işe iade kararını tanımıyor. Salgın nedeniyle ‘pasif direnişe’ geçen işçiler, “Ya iş ya direniş” diyor.

Cargill’de çalışırken Tekgıda-İş Sendikası’na üye oldukları için 2018 yılının Nisan ayında işten çıkarılmaları üzerine direnişe başlayan işçilerin direnişi ikinci yılını doldurdu.

İşçiler açtıkları işe iade davasını kazansa da şirket onları işe geri almayı kabul etmiyor ve tazminat öneriyor. İşçilerin ise tek şartı var: işe iade.

Salgın nedeniyle fabrika önündeki eylemlerine ara veren Cargill direnişçileri, ikinci yıl vesilesiyle bugün sosyal medyada bir kampanya düzenliyor.

İşçiler, “Ya iş ya direniş”  kampanyasıyla seslerini duyurmayı hedefliyor.

https://twitter.com/cargilliscikom/status/1251074366701436928?s=20

İşçilerden Yücel Özkan, 1+1 Forum’a verdiği söyleşide, “Bütün arkadaşları, işçi-emekçi sınıfını bu kampanyamıza davet ediyoruz. Salgından dolayı belli bir süre beklemedeyiz, ama direniş sürüyor” sözleriyle kamuoyuna seslendi.

Tek-Gıda-İş Sendikası Bursa Bölgesi örgütlenme uzmanı Suat Karlıkaya ise şunları söyledi:

“Dostlarımızın desteklerini görmek istiyoruz. Cargill mücadelesinin önemini ve direnişin sürdüğünü kamuoyuna bir kez daha duyurmak istiyoruz. Alanda görünmediğimiz zaman sanki bitmiş gibi hissediliyor. Bu kampanyayla bunun bitmediğini de göstermek istiyoruz.

“Sesimizin güçlü çıkması, yalnız olmadığımızı bilmek bizim için çok önemli. Ayrıca karşımızdaki işveren tarafının da bizim yalnız olmadığımızı, peşimizde dostlarımızın olduğunu bilmesi, kamuoyu desteği çok önemli. Ve bu kampanya bizim vazgeçmediğimizi gösterecek.”

Ne oldu?

17 Nisan 2018’de, Cargill’e sendika sokmak için mücadele eden işçilerden 14’ü işten çıkarıldı.

Firma, nişasta bazlı şeker kotasının düşürülmesi üzerine personel azaltımına gideceğini söyleyerek işçileri işten çıkardı. Ancak asıl neden sendikaydı.

Mahkeme kararları da bunu tescilledi. İstinaf Mahkemesi’nde işe iade kararı verildi, aynı zamanda sendikalaşmayı engellediği için Cargill yönetimi sendikal tazminata mahkûm edildi.

İşçiler, mahkemenin bu kararının uygulanmasını ve işlerine geri dönmeyi istiyor. Bu amaçla da tam iki yıldır direnişteler.
Önceki Haber
DTK'den "daha kapsayıcı ve adil bir infaz yasası" için çağrı
Sonraki Haber
Çankaya’da yaşlı bakım evinde yangın