Ana SayfaCezaevleriCezaevleri: Hilvan’da hijyen yok, bir sabun 50 lira

Cezaevleri: Hilvan’da hijyen yok, bir sabun 50 lira

HABER MERKEZİ – ‘Corona’ günlerinde cezaevlerinden hak ihlalleri haberleri ve salgına karşı önlem alınmadığına dair bilgiler gelmeye devam ediyor. Urfa’daki Hilvan 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan bir tutuklu, 18 kişinin kaldığı koğuşlarda yerlerde yattıklarını, gardiyanların maske ve eldiven takmadan eşyalarına dokunduğunu, hijyenden uzak cezaevinde el sabunun dahi 50 liraya satıldığını söyledi.

Urfa Hilvan 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan bir tutuklu, haftalık telefon görüşmesinde cezaevinde ‘Corona’ günlerinde maruz kaldıkları hak ihlallerini anlattı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Ömer Özmen isimli tutuklu, hak ihlallerini annesi Zeynep Özmen’le paylaştı.

Cezaevinde Corona virüsü salgınına dair hiçbir önlemin alınmadığını savunan Özmen, ‘sağlıklarının hiçe sayıldığını’ söyledi.

Özmen’in aktardığına göre cezaevinde tutukluların maruz kaldıkları hak ihlalleri şöyle:

  • Bir koğuşta 18 kişi kalıyor, bazı tutuklular yerlerde yatırıyor.
  • Cezaevi idaresi tutuklulara temizlik ve hijyen malzemesi vermiyor. “Parayla satın alın” deniliyor.
  • Cezaevinde bir el yıkama sabunu 50 lira.
  • Koğuşlar dezenfekte edilmedi, sadece zemin kat dezenfekte edildi.
  • Gardiyanlar maske de eldiven de takmıyor. Tutukluların koğuşlarına gelip, eşyalarına dokunuyorlar.

“Cezaevinde salgına karşı önlem adına bir şey yok. Zaten kitap ve radyolarımızda elimizden alınmış, durumda” diyen Özmen, infaz yasasında siyasi tutukluların kapsam dışına bırakılacak olmasına tepki gösterdi.

Anne Zeynep Özmen de, “Çocuklarımızı göz göre göre öldürmek istiyorlar” dedi ve infazda eşitlik talebini şöyle dillendirdi:

“Salgından ötürü her gün insanlar ölüyor. Cezaevlerinde çocuklarımız hiçbir önlem alınmadan tutuluyor. Adli tutukluları bırakıyorlar ama sırf hakları için verdikleri mücadelede tutuklanan çocuklarımız bırakılmıyor. Bu adalet mi? Zaten adalet olsa, binlerce insan boş yere yatmaz. Cezaevlerinde ölümler olmadan tutsaklar serbest bırakılmalı. Çocuklarımız ölmemeli.”

Previous post
'Corona' günlerinde de gazeteciler hedefte
Next post
Kendisine sistematik şiddet uygulayan erkeğin marketini yakan kadın: Boyun eğmiyoruz