Ana SayfaÇalışma YaşamıCHP’li Özel’den ‘Corona’ uyarısı: Soma kırmızı alarm veriyor

CHP’li Özel’den ‘Corona’ uyarısı: Soma kırmızı alarm veriyor

HABER MERKEZİ – 13 bin civarında madencinin bulunduğu Soma’da Corona virüsü salgınına karşı özel tedbirlerin alınması gerektiğini söyleyen CHP Grup Başkanvekili Özel, “Soma kırmızı alarm veriyor. Madenlerde üretim amaçlı çalışmaların durdurulması gerekiyor” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Manisa’nın Soma ilçesinde Corona virüsü vaka sayısının hızla arttığını belirtti.

Yazılı açıklama yapan Özel, 16 Nisan’da yaptığı açıklamada Soma’daki riskin çok daha yüksek olduğunu ve tedbir alınması gerektiğini vurguladığını, ancak bu çağrılarının yanıtsız kaldığını söyledi.

Soma’da 12 bin 800 maden işçisinin bulunduğunu belirten Özel, “Şu anda madenlerde üretimin durabileceği olasılığı nedeniyle, işverenler tarafından madenler kapasite üstü çalıştırılıyor” dedi ve ekledi:

“Madenciler, havalandırması çok düşük, çok dar bir alanda sık ve yoğun bir efor sarf ederek, küçücük galerilerin içinde sosyal mesafe kuralları hiçe sayılarak çalışıyorlar.”

Özel, bu madencilerin akciğer hastalıkları yönünden ciddi risk grubunda olduklarını da ifade etti.

Soma’daki aile hekimlerinin pozitif vakalar nedeniyle takip edilen hasta sayılarının her gün ikiye katlanarak arttığını söylediğini belirten Özel, “Her bir aile hekiminin pozitif vakalarla temaslı 40 ila 60 vatandaşla ilgilendikleri, bunların tamamının madenci ya da madenci ailelerinden oluştuğu ifade ediliyor” dedi.

Soma’da salgına karşı özel tedbirlerin alınması gerektiğinin altını çizen Özel, şöyle devam etti:

“Bugün çıkıp bir iradenin Soma’ya özel kararlar açıklaması lazım. Soma kırmızı alarm veriyor. Madenlerde üretim amaçlı çalışmaların durdurulması, madencilere işsiz kalmayacaklarının ve koronavirüsün meslek hastalığı olarak sayılacağının güvencesinin verilmesi gerekiyor.
“Bölgedeki sağlık çalışanlarının da uyarıları doğrultusunda, madenlerdeki çalışmaları durdurup, tüm madencileri evlerinde karantinaya alıp teması kesmezsek, belki birkaç hafta sonra çok geç olacak ve Soma Türkiye’nin çok üzerinde bir vaka sayısıyla karşı karşıya kalacak. Bu konuda çok acil olarak çağrıda bulunuyoruz.”

Bağımsız Maden İşçileri Sendikası da geçtiğimiz günlerde Çalışma Bakanlığı’na açık mektup yazarak,  Soma’da gerekli önlemlerin alınması çağrısında bulunmuştu.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Buldan: Kadınlar dışarıda virüs tehdidi, evde erkek şiddetiyle karşı karşıya
Sonraki Haber
Canlı Blog | Covid-19 pandemisi: Can kayıpları 200 bini aştı