Ana SayfaÇalışma YaşamıDİSK: Dört üyemiz yaşamını yitirdi, en az 257’sinin Covid-19 testi pozitif

DİSK: Dört üyemiz yaşamını yitirdi, en az 257’sinin Covid-19 testi pozitif

HABER MERKEZİ – DİSK, Covid-19 salgını nedeniyle üyeleri arasında yaptığı araştırmayı raporlaştırdı. Bu rapora göre sendikanın 51 binden fazla üyesi salgının sonuçlarından doğrudan etkilendi. Dört sendika üyesi yaşamını yitirdi. En az 257 DİSK’li işçininse Covid-19 testi pozitif.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), Covid-19 salgınının DİSK üyeleri üzerindeki etkilerine ilişkin raporunu açıkladı.

Salgınının çalışma yaşamında ciddi sonuçlar doğurduğu belirtilen raporda, “Zorunlu ve acil işler dışında üretim devam ediyor. Bu durum işçileri salgınla karşı karşıya bırakıyor, işçiler sağlıkları ile işleri arasında tercih yapmaya zorlanıyor” denildi.

Salgınla mücadele kapsamında sosyal açıdan bir dizi tedbirlerin alınmasının zorunlu olduğunun altı çizine raporda, DİSK üyesi işçilerden en az 257’sinin Covid-19 test sonucunun pozitif çıktığı, en az 407 işçinin durumununsa şüpheli olduğu kaydedildi.

Raporda, 15 Nisan itibariyle Covid-19 sebebiyle hayatını kaybeden DİSK üyesi işçi sayısının dörde yükseldiği paylaşıldı.

Hayatını kaybeden işçiler şöyle: Genel-İş Sendikası üyesi Aydoğan Adagömeli, Lastik-İş Sendikası üyesi Ragıp Çakar, Dev Yapı-İş Sendikası üyesi Hasan Oğuz ve Sine-Sen Sendikası işçisi Ahmet Servidal.

Hasan Oğuz’un ölümü sonrası Galataport şantiyesinde yapılan eylemden / Fotoğraf: MA

Raporda, salgının yayılmaya başlamasıyla birlikte birçok fabrikada üretimin durdurulduğuna dikkat çekildi.

Buna göre, Birleşik Metal-İş’te 7, Devrimci Turizm-İş’te 15, Devrimci Yapı-İş’te 1, Güvenlik-Sen’de 1, Lastik-İş’te 12, Limter-İş’te 1 ve Tekstil’de 10 olmak üzere toplamda 47 işyerinde üretime ara verildi veya üretim durduruldu.

Raporda, üretimi durdurulan veya ara verilen bu yerlerdeki toplam işçi sayısının en az 11 bin 79 olduğu aktarıldı.

Üretimin durdurulmasının yanı sıra DİSK üyesi sendikaların örgütlü olduğu 9 işyerinde çalışmaktan kaçınma hakkının kullanıldığı belirtilen raporda, bu hakkı kullanan işçi sayısının ise bin 5 olduğu kaydedildi.

Raporda, zorunlu olmayan işlerde çalışmanın devam edilmesinin işçilerin sağlığı açısından sorun oluşturduğuna vurgu yapıldı.


Raporun tamamı BURADA

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
AİHM Türkiye'yi kadın cinayetinden mahkum etti: 'Ayşe Paşalı'yı koruyamadın'
Sonraki Haber
Sur Belediyesi Eşbaşkanı Özdemir hakkında tahliye kararı