Ana SayfaToplumsal CinsiyetDiyanet’in nefret içerikli Cuma hutbesine tepki: Suç işlendi, özür dilenmeli

Diyanet’in nefret içerikli Cuma hutbesine tepki: Suç işlendi, özür dilenmeli

HABER MERKEZİ – Diyanet İşleri Başkanlığı’nın merkezi Cuma hutbesinde, LGBTİ+’lar ve HIV’le yaşayanları hedef göstermesine ilişkin açıklama yapan Pozitif Yaşam Derneği, Diyanet’in suç işlediğini vurguladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 24 Nisan’daki merkezi Cuma hutbesinde, LGBTİ+’lar ve HIV’le yaşayanlar hedef gösterilmişti.

Ülke genelinde bütün camilerde eş zamanlı okunan hutbede, “Ey insanlar! İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, Eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir, bunun hikmeti. Yılda yüzbinlerce insan gayri meşru ve nikahsız hayatın islamî literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu Hiv virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim” ifadeler kullanılmıştı.

Halkın bilimdışı iddialarla yanlış bilgilendirildiği hutbeye çeşitli kesimlerden tepkiler gelmişti.

‘Diyanet açıkça suç işledi’

Konuya ilişkin açıklama yapan Pozitif Yaşam Derneği, “Diyanet hukuka aykırı olan nefret söylemlerinde bulunarak LGBTİ+ bireyler ve HIV ile yaşayan bireyleri hedef göstermiş ve açıkça suç işlemiştir” ifadelerini kullandı.

Diyanet’in, HIV ve AIDS ile yaşayan insanlara karşı uygulanan damgalama ve ayrımcılığı önlemek için 1996 yılında kurulan Ulusal AIDS Komisyonu’na üye olduğu hatırlatılan açıklamada, Diyanet’in söylemleri ile komisyon çalışmalarından ne kadar uzak olduğunu gösterdiğini savundu.

“Öncelikle HIV, bahsedildiği gibi zina veya gayrimeşru ilişki ile bulaşmaz. Ve yine Diyanet İşleri Başkanı’nın bahsettiği gibi sadece cinsel yolla da bulaş olmaz. HIV’in bulaş yolları bilimsel olarak bellidir. Korunmasız cinsel ilişki HIV’in bulaş yollarından biridir. Ancak tedavi olan ve bilimsel olarak B=B (Belirlenemeyen=Bulaştırmaz) kriterine uyan HIV ile yaşayan bireylerden bulaş söz konusu değildir.
Diğer yandan Anayasa’da ve taraf olunan uluslararası sözleşmelerde yer alan Eşitlik ilkesi ile bu ilkenin bir sonucu olan Ayrımcılık Yasağının güvence altına alındığını ve Ayrımcılığın Türk Ceza Kanununun 122. maddesinde ‘Nefret ve Ayrımcılık’ başlığı altında suç olarak düzenlendiğini hatırlatmak isteriz.”

‘Diyanet İşleri özür dilemeli’

Dernek, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı, başta HIV pozitif bireyler olmak üzere tüm toplumdan özür dilemeye davet etti.

“HIV ile yaşayan insanları damgalamak ve hedef göstermek, içinde bulunduğumuz bu zor günlerde ne dayanışma kavramına yakışır ne de dayanışmayı görmeyi amaçlayan makamınıza. Lütfen HIV ile yaşamayı günah, lanetli ve utanç olarak göstermekten vazgeçin. Pozitif Yaşam Derneği olarak HIV ile yaşayan bireyleri hedef gösteren herkese karşı mücadele ettiğimizi ve burada olduğumuzu yinelemek isteriz.
Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyacımızın olduğu bu salgın günlerinde, 24 Nisan 2020 tarihinde nefret ve ayrımcılık söyleminde bulunarak toplumu ayrıştıran Diyanet İşleri Başkanını da başta HIV pozitif bireyler olmak üzere tüm toplumdan özür dilemeye davet ediyor, ayrıştırıcı ve nefret söylemlerinden uzak, insan haklarına saygılı bir tutum sergilemesini talep ediyoruz.”Önceki Haber
'Demokrasi' temalı Ankara Caz Festivali'nin programı açıklandı
Sonraki Haber
Bakanlıktan yaşlı ve engelliler için yeni 'Corona' önlemleri