Ana SayfaToplumsal CinsiyetDiyarbakır Barosu hakkında da soruşturma başlatıldı

Diyarbakır Barosu hakkında da soruşturma başlatıldı

HABER MERKEZİ – Diyanet’in LGBTİ+’ları ve HIV’le yaşayanları hedef gösteren hutbesine tepki gösteren Diyarbakır Barosu hakkında da soruşturma başlatıldı. Dün de Ankara Barosu hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Ankara Barosu’nun ardından Diyarbakır Barosu hakkında da soruşturma başlatıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, baro yöneticileri hakkında “5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 216/3 maddesi kapsamında, halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama” iddiasıyla soruşturma başlattı.

Diyarbakır Barosu, Diyanet’in LGBTİ+’ları ve HIV’le yaşayanları hedef gösteren hutbesine tepki gösterdiği açıklamasında, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ı “ayrımcı ve nefret söylemi içeren ifadelerinden dolayı” kınamıştı.

Diyarbakır Barosu’nun açıklamasında şunlar kaydedilmişti:

“Diyanet İşleri Başkanının, ne yazık ki ‘Ramazan: Sabır ve İrade Eğitimi’ başlıklı cuma hutbesinde nefret söylemi içeren ve ayrımcılık yasağını ihlal eden söylemlerde bulunduğuna şahitlik ettik.
“Bu söylemler, nefret suçlarına maruz kalan ve yaşam hakkı başta olmak üzere pek çok hak ihlaline uğrayan LGBTİ+’lara yönelik saldırıları artırabilecek ve halkın belli bir kesimini suç işlemeye teşvik edebilecek nitelikteyken, devletin bir kurumunun göz göre göre hala bu tarz ayrımcı söylemlere devam etmesini asla kabul etmiyoruz. Öte yandan HIV ile yaşayan kişilerin sosyal hayatta damgalanmalarının (stigma) önüne geçilmesi ve ruhsal sağlıklarının korunması açısından devletin pozitif yükümlülük altında olduğunu hatırlatıyoruz.
“Diyanet İşleri Başkanının taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerde ve açıkça Anayasanın 10. Maddesinde düzenlenen eşitlik ilkesine aykırı söylemlerde bulunamayacağını; hiç kimsenin cinsel yönelimi, cinsiyet kimliği ve hastalık durumu sebebiyle ayrımcılığa uğrayamayacağını ve bunun bütün kamu kurumları tarafından da bağlayıcı olduğunu vurguluyoruz.
“Kendisini ayrımcı ve nefret söylemi içeren ifadelerinden dolayı kınıyor, nefrete inat yaşamı savunmaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla bildiriyoruz.”

Ne olmuştu?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 24 Nisan’daki merkezi Cuma hutbesinde, LGBTİ+’lar ve HIV’le yaşayanlar hedef gösterilmişti.

Ülke genelinde bütün camilerde eş zamanlı okunan hutbede, “Ey insanlar! İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, Eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir, bunun hikmeti. Yılda yüzbinlerce insan gayri meşru ve nikahsız hayatın islamî literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu Hiv virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim” ifadeler kullanılmıştı.

Halkın bilimdışı iddialarla yanlış bilgilendirildiği hutbeye sivil toplum örgütleri ile CHP ve HDP’li siyasetçilerin yanı sıra Ankara, İstanbul, İzmir ve Diyarbakır barolarından tepkiler gelmişti.

İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi de hutbenin ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıklamıştı.

Bu gelişmelerin hemen ardından Ankara Barosu hakkında ise soruşturma başlatılmıştı. Diyanet de baro hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Öte yandan AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 27 Nisan’daki kabine toplatısının ardından yaptığı açıklamada, “Ülkemizde İslam adına konuşacak bir kurum varsa bu Diyanet İşleri Başkanlığı’dır. Ankara Barosu’nun açıklaması direkt İslam’a yönelik bir saldırıdır ve Diyanet İşleri Başkanlığına yapılan saldırı devlete yapılmış sayılır” demişti.
Önceki Haber
"Datça'nın kalbi" Alavara'da yapılaşmanın önü açılıyor
Sonraki Haber
Canan Kaftancıoğlu ifadeye çağrıldı