Ana SayfaDünyaDSÖ’den “Covid-19 aşısı Afrika’da denensin” diyen Fransalı doktorlara tepki

DSÖ’den “Covid-19 aşısı Afrika’da denensin” diyen Fransalı doktorlara tepki

HABER MERKEZİ – DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, Corona virüsüne karşı geliştirilecek aşıların “Afrika’da denenmesi gerektiğini” söyleyen iki Fransalı doktorun ifadelerini, ‘ırkçı, utanç verici, korkunç ve sömürge dönemi kalıntıları’ şeklinde niteleyerek “Afrika herhangi bir aşı için test alanı olamaz ve olmayacaktır” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ / WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’de video konferans yoluyla düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Yeni tip Corona virüsünün yol açtığı Covid-19 salgınına ilişkin ilk bilgilendirmeyi yapmalarının ardından yaklaşık 100 gün geçmesine rağmen aşı araştırmalarının inanılmaz bir hızla ilerlediğini söyledi.

Ghebreyesus, yaklaşık 20 enstitü ve şirketin aşı geliştirmek için yarıştığını vurgulayarak “DSÖ, ilaçlar ve aşılar geliştirildikçe, tüm ülkeler ve insanlar arasında eşit paylaşılmasını sağlamakta kararlıdır” dedi.

Virüsten korunmak için maske kullanılması tartışmalarına da değinen Ghebreyesus, “Siyah veya beyaz bir cevap yok. Sihirli değnek de yok. Maske tek başına pandemiyi durduramaz. Ülkeler, vakaları bulmaya, test etmeye, izole etmeye, her vakayı tedavi etmeye ve her temasın izini sürmeye devam etmek zorundadır” diye konuştu.

“Sömürgeci zihniyetin kalıntıları”

Covid-19’a karşı geliştirilecek aşı ve ilaçların “Afrika’da denenmesi gerektiğini” söyleyen Fransalı iki doktorun ifadelerini eleştiren Ghebreyesus, “Doğrusunu söylemek gerekirse dehşete düştüm. Dayanışmaya ihtiyaç duyduğumuzu söylediğim bir zamanda bu tür ‘ırkçı söylemler’ dayanışma karşıtlığıdır” dedi.

“Afrika herhangi bir aşı için test alanı olamaz ve olmayacaktır” diyen Ghebreyesus, Covid-19 aşısının testleri konusunda ister Afrika isterse Avrupa olsun ayrım yapmadan aynı protokolleri takip edeceklerini dile getirdi.

Ghebreyesus, Fransalı doktorların açıklamalarını “utanç verici” ve “korkunç” olarak niteleyerek, şöyle devam etti:

“Eğer bir yerde test yapılması gerekiyorsa insanlara eşit muamele yapılması lazım. Sömürgeci zihniyetin kalıntılar artık durmak zorunda. DSÖ, bunun olmasına izin vermeyecek. 21. yüzyılda bilim adamlarından böylesine açıklamalar duymak utanç verici ve korkunç bir durum. Bu açıklamaları en güçlü şekilde kınıyoruz.”
Previous post
Erdoğan’dan gazeteci Portakal hakkında suç duyurusu
Next post
Karınca'dan 'Corona' günlerinde kısa film seçkisi