Ana SayfaCezaevleriGenel Kurul’da görüşülecek olan infaz düzenlemesi öncesi HDP’den çağrı

Genel Kurul’da görüşülecek olan infaz düzenlemesi öncesi HDP’den çağrı

HABER MERKEZİ – Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeleri başlayacak olan infaz düzenlemesinin bu haliyle yasalaşması durumunda “muhalif duruşları ve ifadeleri nedeniyle cezaevinde olanların ölüme terk edileceğini” belirten HDP, tüm kesimlere çağrı yaparak “İktidarın bu infaz yasasına karşısında suskun kalmayın” dedi.

HDP, bugün Genel Kurul’da görüşmeleri başlayacak infaz düzenlemesine dair Meclis’in bahçesinde basın açıklaması düzenledi.

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in de destek verdiği açıklamaya aralarında Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Saruhan Oluç’un da olduğu HDP milletvekilleri katıldı.

Fiziksel mesafeyi koruyan ve tıbbi maskeler takan milletvekilleri, ellerinde “Eşit infaz yaşatır”, “Korona mahpus ayırmıyor”, “ İnfazda eşitlik, herkes için adalet” dövizlerini taşıdı.

Basın toplantısında konuşan Oluç, infaz düzenlemesine dair birçok partiyle görüşmeler yaptıklarını ve önerilerini ilettiklerini ifade etti.

Muhalefetin hiçbir önerisinin ve sözünün ciddiye alınmadığını söyleyen Oluç, “İktidarın günü kurtarma adımları atıyor ve yandaşlarına af getiriyor” dedi.

Oluç, “Normalde baktığımızda aslında bu tür eşitsizlikleri barındırmaması gereken bir yasadır. Türk Ceza Kanunu (TCK) ve Terörle Mücadele Kanunu’na göre (TMK) göre, ceza almış olanların, bir de infaz yasası yüzünden ceza alması hukuka aykırıdır” diye belirtti.

Düzenlemenin Corona virüsü salgını nedeniyle gündeme getirildiğine dikkat çeken ve cezaevinde bulunan mahpusların ciddi tehdit altında olduğunu söyleyen Oluç, salgın nedeniyle tutuklu ve hükümlülerin salıverilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“İktidar ne yaptı Corona virüsünü geri plana itti. Fırsat bu fırsat, infaz yasasında öyle bir değişiklik yapayım ki ben, sanki Corona virüsü salgınıyla ilgili bir değişiklik yapıyormuşum havası yaratayım ama aslında infaz yasasını var olandan daha beter bir hale getireyim dedi. Çünkü bu iktidar fırsatçıdır. Attığı adımlar kesinlikle toplum sağlığı yararına değildir.”

Cezaevleri koşullarına da değinen Oluç, “Siz bir taraftan diyeceksiniz ki evde kalın sosyal mesafe uygulayın, öte taraftan cezaevlerinde koğuşlarda 30-40 kişi kalsın” dedi.

Oluç, “Esas itibariyle sağlık ve yaşam hakkı devletin ve iktidarın güvencesi altında olmalıdır. Devlet her tutuklu ve hükümlünün yaşam hakkından sorumludur. Cezaevlerinde herhangi bir sorun yaşanırsa bunun tek sorumlu devlet ve iktidardır. Cezaevlerinde bulunan mahpuslar bu iktidarın kölesi değildir” şeklinde konuştu.

İnfaz düzenlemesinin bu haliyle Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) içtihatlarına aykırı olduğunu belirten Oluç, şöyle devam etti:

“Düşünce ve ifade özgürlüğü kullanarak iktidara muhalif iseniz, akademisyen, yazar, öğrenci, siyasetçi iseniz, HDP vekili, siyasetçi, belediye başkanı, Kürt iseniz size ceza devam ediyor, ağırlaştırılarak devam ediyor.
“Yani iktidar muhaliflerini cezaevinde tutmaya devam edecek, yeni muhalifleri de cezaevinde tutmaya devam edecek ama yandaşlarını da çıkaracak. Anlayış budur. Dolayısıyla biz bu eşitsizliği ve adaletsizliğe karşı tutumumuzu hem Genel Kurul’daki tartışmalarda ifade edeceğiz. Bunu kesinlikle kabul etmeyeceğiz.”

‘Suskun kalmayın’ çağrısı

Oluç, son olarak şu çağrıda bulundu:

“Kenan Evren’in 12 Eylül’de bir lafı vardı; ‘asmayalım da besleyelim mi?’ Bu iktidar da diyor ki; cezaevinde ölüme terk edeceğim. Bu şekliyle bu yasa teklifi geçecek olursa, bu düzenlemeler yasalaşacak olursa, çok açık söyleyelim, muhalif duruşları ve ifadeleri nedeniyle cezaevine olanlar ölüme terk edilecektir. Hukuk ve insan hakları örgütleri, kurumlar, muhalif partiler, sendikalar, meslek örgütleri, vicdan sahibi bütün herkese çağrı yapıyoruz: İktidarın bu infaz yasasına karşısında suskun kalmayın.”

İnfaz düzenlemesi Meclis Genel Kurulu’nda görüşülecek

11 siyasi parti: Ayrımcı ve insanlık dışı tutuma karşı adaletin sesini yükseltelim

HDP şerh düştü: İnfaz düzenlemesi açık ve ağır bir insan hakkı ihlali


Mezopotamya Ajansı
Previous post
İHD ve TİHV'den salgının cezaevlerinde önlenmesi için "acil eylem" çağrısı
Next post
Gülistan Doku'nun da arandığı bölgede başka bir kadının cansız bedeni bulundu