Ana SayfaEkonomiIMF: Türkiye de dahil tüm üyelerimizle temas halindeyiz

IMF: Türkiye de dahil tüm üyelerimizle temas halindeyiz

HABER MERKEZİ – IMF Başkanı Kristalina Georgieva, Corona virüsü salgını kapsamında Türkiye dahil tüm üye ülkelerle temas halinde olduklarını söyledi. Diğer yandan Dünya Bankası, Türkiye için büyüme tahminini yüzde 3’ten yüzde 0,5’e düşürdü.

Uluslararası Para Fonu (IMF), dünyayı etkisi altına alan yeni tip Corona virüsünün yol açtığı Covid-19 pandemisi sürecinde Türkiye de dahil olmak üzere tüm üye ülkelerle temas halinde olduğunu açıkladı.

Perşembe günü açıklamalarda bulunan IMF Başkanı Kristalina Georgieva’ya, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın IMF’ye yönelik eleştirilerine ilişkin değerlendirmesi de soruldu.

Georgieva yanıt olarak, “Aslında Türkiye de dahil olmak üzere tüm üyelerimizle yapıcı bir temas halindeyiz” ifadelerini kullandı.

DW Türkçe’de yer alan habere göre IMF’nin izlenecek politikalar konusunda tüm üyelerle istişarelerde bulunduğunu kaydeden Georgieva, “Türkiye de dahil olmak üzere tüm üyelerimizle yapıcı ilişkimizi sürdüreceğiz. Biz tüm üyelerimiz için buradayız” diye konuştu.

Salgının ekonomi üzerindeki mevcut ve gelecekteki olası etkilerine ilişkin olarak Georgieva, “Büyük Bunalım’dan bu yana en büyük ekonomik bozulmayı bekliyoruz” diye konuştu.

Georgieva, yalnızca birkaç ülke haricinde tüm ülkelerin gelirlerinin düşeceği uyarısında da bulundu.

Dünya Bankası, Türkiye için büyüme tahminini düşürdü

Dünya Bankası, Türkiye ekonomisi için 2020’ye yönelik büyüme tahminini Corona virüsü öncesinde açıkladığı yüzde 3’ten yüzde 0,5’e düşürdü.

Bankanın raporuna göre, Covid-19 salgınının etkisi hızla artıyor ve Türkiye’de büyümeyi ve hanehalkının gelirini düşürmesi bekleniyor.

Diken’in aktardığı rapora göre, küresel ticarette aksama, sermayenin güvenli limanlara yönelmesi ve hızla artan risk primi, Türkiye’nin ihracatını ve turizmini, finansmana erişimi, para birimi istikrarını ve enflasyonu etkileyecek.

Previous post
İnfaz düzenlemesinin ilk 10 maddesi kabul edildi
Next post
“After Life” geri dönüyor, yeni sezondan ilk fragman yayında