Ana SayfaGüncelİnfaz düzenlemesinin ilk 10 maddesi kabul edildi

İnfaz düzenlemesinin ilk 10 maddesi kabul edildi

HABER MERKEZİ – İnfaz düzenlemesinde değişiklik öngören ve muhalefet partilerince Anayasa’nın ‘eşitlik’ ilkesine aykırı olduğu belirtilen yasa teklifinin ilk 10 maddesi kabul edildi. Görüşmelerde muhalefetin verdiği tüm değişiklik önergeleri ise reddedildi.

“Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin ilk 10 maddesi, Meclis Genel Kurulu’nda oylanarak kabul edildi.

Tek tek oylanan maddelere dair İYİ Parti, HDP ve CHP’nin verdiği değişiklik önergeleri reddedildi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre teklifin geçen maddeleri şöyle:

  • Hükümlülerin koşullu salıverme, denetimli serbestlik, açık ceza infaz kurumuna geçiş, disiplin cezalarına itiraz vb birçok hususta karar alma, onay ve itiraz süreçleri gibi yetkiler verildiği İnfaz Hakimliği’nin yetkileri genişliyor.
  • İnfaz Hakimliği’nin kuruluş, görev ve yetkilerini düzenleyen madde.
  • İnfaz Kanunu’nun 3 maddesinde olan “İnfaz hâkimliğine, atanacakları bölgeye veya bir alt bölgeye hak kazanmış adlî yargı hâkim ve Cumhuriyet savcıları arasından Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca iş ve kadro durumuna göre atama yapılır veya o yerdeki hâkimlerden birine infaz hâkimliği yetkisi verilebilir” cümlesindeki “Yüksek” ibaresi kaldırıldı.
  • İnfaz Hakimliği’nin görevinin kapsamının genişletildiği madde de kabul edildi. Buna göre, ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazına ilişkin mahsup ceza zamanaşımı ve hükümlünün ölümü hallerinde verilecek kararlar da dahil olmak üzere hakim ve mahkeme tarafından verilmesi gerekli kararları almak ve işleri yapmak görevi de infaz hakimliklerine veriliyor.
  • Cumhuriyet savcısı infaza ilişkin verdiği kararların şikayete konu edilebilmesi sağlanacak.
  • İnfaz hakiminin onayına tabi olan açık ceza infaz kurumundan tekrar kapalı ceza infaz kurumuna gönderme kararı ile disiplin soruşturmasının süresinin uzatılması veya hücreye koyma cezasının infazına başlanması gibi işlemler bakımından itiraz edilebilecek.
  • İnfaz Hakimliği Kanunu’nda getirilmesi öngörülen hükümlere ilişkin geçiş düzenlemeleri yasalaştı.
  • Denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezası infaz edilenlerin kendi alt soyu üzerindeki velayet, vesayet ve kayyımlık yetkilerini kullanabilmeleri sağlanıyor.

Teklifin diğer maddeleri üzerindeki görüşmelere bugün devam edilecek.

İnfaz düzenlemesine dair

AKP ve MHP’nin hazırladığı teklifle hâlihazırda Corona virüsü salgınına karşı tedirginliğin had safhada olduğu cezaevlerindeki 100 bin civarındaki tutuklu ve hükümlünün tahliye edilmesi bekleniyor.

Ancak HDP ile hak savunucuları ve hukukçular düzenlemenin “eşit” olmamasını gerekçe göstererek itirazda bulunuyor.

Çünkü Terörle Mücadele Kanunu kapsamındaki suçlarda bir düzenleme yapılmıyor ve siyasi tutuklular kapsam dışı bırakılıyor.

Türkiye’deki cezaevlerinde yaklaşık 300 bin tutuklu ve hükümlü bulunuyor.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Canlı Blog | Salgında vaka sayısı 1.5 milyonu, can kaybı 90 bini geçti
Sonraki Haber
IMF: Türkiye de dahil tüm üyelerimizle temas halindeyiz