Ana SayfaÇalışma Yaşamı“İşten çıkarılması yasaklanan işçilere en az asgari ücret ödenmeli”

“İşten çıkarılması yasaklanan işçilere en az asgari ücret ödenmeli”

HABER MERKEZİ – Salgın nedeniyle işten çıkarmaları 3 ay yasaklayan düzenlemenin yetersiz olduğuna dikkat çeken DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, “İşçilere, en az asgari ücret düzeyi olmak üzere 4 bin 381 TL’ye kadar ödeme yapılmalıdır” dedi.

Corona virüsü salgını nedeniyle işten çıkarmaların 3 ay süreyle yasaklamayı amaçlayan yasa tasarısı dün Meclis’e sunuldu.

Tasarıya göre, işveren isterse işçiyi ücretsiz izne çıkartabilecek, bu durumda işçiye günlük 39 lira 24 kuruş ödenecek.

Hükümetin dün duyurduğu 62 maddelik kanun teklifine sendikalar tepkili.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, teklif edilen yasa ile maaşların 4 bin 380 liraya kadarının 3 ay boyunca kısa çalışma ödeneği üzerinden ödenmesinin engelleneceğini ve kısa çalışma ödeneğiyle 4 bin 380 liraya kadar ödenecek olan maaşın da bin 177 lirayla sınırlandırılacağına dikkat çekti.

Sarı, “Sermayeye milyon dolarları verirken, işçileri açlık sınırının altına iterek bu salgından yine emekçileri mağdur ederek çıkıyorlar” dedi.

AKP’nin hesapsız hiçbir adım atmadığını söyleyen Sarı, “Son düzenleme gösteriyor ki kısa çalışma ödeneğine yoğun başvuru karşısında afalladı. Çünkü ücretin yüzde 60’ının ödenmesi aşırı masraflı geldi. Bunun yerine ücretin yüzde 40’ını ödeyeceği bir araç uydurdu” diye konuştu.

Sarı, DİSK’in 15 Mart 2020’den bu yana ücretsiz izne ayrılan ve işten çıkarılan ancak işsizlik ödeneğinden yararlanma şartlarını yerine getiremeyen işçilere İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeme yapılmasını talep ettiğini hatırlattı.

Tasarının bu şekilde yasalaşmasının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Sarı, talepleri ise şöyle sıraladı:

  • İşten çıkarılması yasaklanan işçilere en az asgari ücret düzeyi olmak üzere, 4 bin 3081 TL’ye kadar ödeme yapılmalıdır.
  • Zorunlu/acil işler dışındaki tüm işler durdurulmalıdır.
  • İşleri durdurulan işçilere de aynı ödeme yapılmalıdır.

PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Kulp'ta beş kişinin öldüğü patlama: Ne oldu, kim ne dedi, son durum ne?
Sonraki Haber
Radiohead arşivinden her hafta bir konser: Dublin'deki bu gece