Ana SayfaCezaevleriKanser hastası tutuklu ‘Corona’ gerekçesiyle hastaneye kaldırılmıyor, ilacı verilmiyor

Kanser hastası tutuklu ‘Corona’ gerekçesiyle hastaneye kaldırılmıyor, ilacı verilmiyor

HABER MERKEZİ – İzmir Ödemiş Cezaevi’nde tutuklu bulunan kanser ve verem hastası Mehmet Salih Filiz, Corona virüsü salgını gerekçe gösterilerek durumu ağır olmasına rağmen hastaneye kaldırılmadığını ve ilaçlarının verilmediğini söyledi.

AKP ile MHP’nin hazırladığı ve Adalet Komisyonu’nda kabul edilen “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”nin Genel Kurul görüşmeleri tamamlandı.

Corona virüsü salgının olduğu dönemde gündeme getirilen bu düzenleme siyasi mahkumları kapsam dışı bırakıyor.

En çok virüs riski altında olan cezaevlerinden ise hak ihlali haberleri gelmeye devam ediyor.

İzmir Ödemiş T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve uzun zamandır kalın bağırsak kanseri, kemik erimesi ve verem olan Mehmet Salih Filiz, dün ağabeyi Şehmuz Filiz ile yaptığı haftalık telefon görüşmesinde tedavi hakkının engellendiğini aktardı.

MA’nın haberine göre 23 yaşındaki Filiz, ‘Corona’ gerekçesiyle durumu ağır olmasına rağmen hastaneye kaldırılmadığını söyledi.

Doktorun ‘hastaneye kaldırılsın’ talebine de ret

Kanser tedavisi kapsamında 14 günde bir yapılması zorunlu iğnesinin yapılmadığını da belirten aktaran Filiz, bu süreçte yoğun kanamasının olduğunu ifade etti ve yaşadıklarını ağabeyi aracılığıyla anlattı:

“Birçok hastalığımdan dolayı tedavi görüyorum. En önemlisi bağırsak ve verem tedavisi görüyorum. İlaçlarım verilmiyor. Bağırsak kanseriyim ve mama ile beslenmem gerekiyor. Maalesef mamalar Avrupa’dan geliyor ama şuan koronavirüs var ve gelmiyor denilerek verilmiyor. Cezaevinde de mamalar için stok yapılmıyor.
Doktor onaylı diyet programındaki yemekler verilmiyor. 7 Nisan tarihinde sağlığım iyi olmadığı için bir genel cerrah doktoru beni gördü. Fakat cerrah kendi alanının dışında olduğu için bana bakmadı. Doktor cezaevi sağlık birimine, ‘bu hastanın acil olarak hastaneye yatması ve müdahale edilmesi gerekiyor’ dedi. Sağlık biriminde çalışan kişiler buna rağmen ilacımı vermiyor. Sağlık durumum her geçen gün kötüye gidiyor.”

‘Kardeşim ölüme terk ediliyor’

Şehmuz Filiz ise kardeşinin hayatından endişe duyduklarını belirterek, resmen ölüme terk edildiğini dile getirdi.

Filiz, “Bir an önce yetkililerin infaz paketinde siyasi tutukluları da dâhil etmelidir. Kardeşim bile bile ölüme terk ediliyor bu bir suçtur” diyor.


İnfaz düzenlemesinin görüşmeleri tamamlandı
Önceki Haber
Roberto Esposito: İlk başta politik mahkûmlar serbest bırakılmalı
Sonraki Haber
'Çocuklar aç' diyen Roman kadına 'Geber' diyen bakanlık yetkilisi görevden alındı