Ana SayfaCezaevleriÖcalan ve İmralı’daki diğer üç tutuklu aileleriyle telefonda görüştü

Öcalan ve İmralı’daki diğer üç tutuklu aileleriyle telefonda görüştü

HABER MERKEZİ – Asrın Hukuk Bürosu, İmralı Cezaevi’nde bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan ile Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın, aileleri ile bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini açıkladı. Yapılan görüşmeye ilişkin konuşan aileler, yakınlarının sağlık durumlarının iyi olduğunu söyledi.

Asrın Hukuk Bürosu, İmralı F Tipi Kapalı Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan ile Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın durumuna ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada şunlar ifade edildi:

“İmralı Adası’nda tutulan müvekkillerimiz Sayın Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri bugün (27.04.2020) bulundukları yerlerdeki Savcılıklar aracılığıyla müvekkillerimizle birer telefon görüşmesi gerçekleştirmişlerdir. Kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Mehmet Öcalan: Birlik çağrısında bulundu

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Öcalan ile görüşen Mehmet Öcalan, dün (26 Nisan) Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’na çağrıldıklarını ve telefon görüşmesi yaptıklarını söyledi.

Telefonla görüşmesinin yaklaşık 20-25 dakika sürdüğünü söyleyen Mehmet Öcalan, “Sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi. ‘Hastalık şu an burada yok ama ileride ne olur belli değil’ dedi. Ağırlıklı olarak güney üzerine değerlendirme yaptı. Birlik çağrısında bulundu” dedi.

Ömer Hayri Konar’ın kardeşi Ali Konar, ağabeyi ile kısa bir görüşme yaptığını ve ablasının da Konar ile görüştüğünü aktardı.

“Sadece ‘aile nasıl ne yapıyor’ diye sordu. Durumlarının iyi olduğunu söyledi” diyen kardeş Konar, hastalıktan kaynaklı kaygılı olduklarını belirti.

Konar, “Kendileri diğer tutuklularla yaptıkları iç görüşmeleri de yapamadıklarını söyledi. Bunu da sağlıklarına dikkat etmek için yapıyorlarmış” dedi.

İlk kez telefon görüşmesi

Telefon görüşmesi, Öcalan’ın 15 Şubat 1999 yılından bu yana tutulduğu İmralı’da ilk kez ailesiyle yaptığı görüşme oldu.

Hem ailenin hem de avukatların, tutukluların yasal hakkı olan telefonla iletişim kurma hakkı için yaptığı tüm başvurulara rağmen Öcalan bu haktan yararlandırılmamıştı.

Öcalan’la görüşmeler

Abdullah Öcalan, HDP Milletvekili ve DTK Eşbaşkanı Leyla Güven öncülüğünde başlatılan açlık grevleri sürerken avukatlarıyla 8 yıl aradan sonra ilk kez görüşebilmişti.

2 Mayıs 2019’da gerçekleşen görüşmeyi takip eden görüşmelerde Öcalan’ın çağrısı üzerine aylardır süren açlık grevleri ile ölüm oruçları sonlandırılmıştı.

Öcalan 2 Mayıs’ı takiben 22 Mayıs, 12 Haziran ve 18 Haziran’da gerçekleşen avukat görüşlerinde “çözüm” mesajları vermişti.

Ancak 23 Haziran yerel seçimlerinin ardından görüşmeler yine askıya alınmıştı. Ne avukatlar ne de aile yaklaşık 2 aydır İmralı’ya gidemiyordu.

Son olarak Öcalan’ın avukatları Newroz Uysal ve Rezan Sarıca’nın, İmralı Cezaevi’ne giderek müvekkilleriyle bir görüşme gerçekleştirdiği 7 Ağustos 2019’da kamuoyuna duyurulmuştu.

İmralı Adası’nda 27 Şubat günü çıkan yangının ardından Öcalan’ın avukatları müvekilleri ile 3 Mart’ta bir görüşme gerçekleştirmişlerdi.

Avukatların son görüşmenin yapıldığı 3 Mart’tan  bu yana müvekkilleriyle görüşmek için yapmış olduğu hiçbir başvuruya olumlu ya da olumsuz yanıt verilmedi.
Önceki Haber
Gazeteci Çelik ve Keser’in iddianamesinin iadesi istendi
Sonraki Haber
Gazeteci Candemir hakkında üç ayrı soruşturma