Ana SayfaGüncel“Talepleri kabul edilsin, bir daha ölüm yaşanmasın”

“Talepleri kabul edilsin, bir daha ölüm yaşanmasın”

HABER MERKEZİ – Aralarında sanatçılar, milletvekilleri, gazeteciler, insan hakları savunucularının da bulunduğu çok sayıda kişi, bir araya gelerek ölüm orucu eylemlerini sürdüren İbrahim Gökçek ve Mustafa Koçak’ın taleplerinin kabul edilmesi için çağrı yaptı.

Ölüm oruçlarının devam ettiği bu süreçte aralarında sanatçılar, milletvekilleri, gazeteciler, insan hakları savunucuları 14 Nisan 2020 tarihinde bir araya gelerek görüştü.

Görüşmede, ölümler yaşanmadan taleplerin karşılanarak ölüm oruçlarının sonlandırılması için neler yapılabileceği konuşuldu.

Eylemlerini sürdüren Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek ve Mustafa Koçak’ın ortak taleplerinin adalet olduğunun vurgulandığı görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, ‘ölüm oruçlarının acilen, kayıplar yaşanmadan sonlanması için’ bazı hususlarda ortaklaşıldığı bildirildi:

  • İbrahim Gökçek ve Mustafa Koçak’ın taleplerinin kabul edilmesi ve böylece ölüm oruçlarının sonlandırılması için bir arada yoğun çaba harcanacak
  • Ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla temas kurulacak
  • Ulusal ve uluslararası basın ve yayın kuruluşlarında haber yapılması, köşe yazılarına konu edilmesi ve gündem-tartışma programlarında dile getirilmesi için gazeteci ve televizyoncularla temas kurulacak
  • İçişleri ve Adalet bakanlıkları ile görüşmek üzere CHP ve HDP milletvekillerinden bir heyet oluşturulacak
  • Eylemcilerin taleplerinin TBMM’de daha güçlü şekilde gündeme getirilmesi sağlanacak
  • Avrupa’daki Türkiye konsoloslukları önünde destek açlık grevleri örgütlenecek
  • Sosyal medyada ölüm orucundakilerin taleplerinin neden kabul edilmediğine dönük İçişleri ve Adalet bakanlıklarına sorular sorulacak

Açıklamada “Grup Yorum ve Mustafa Koçak’ın talepleri kabul edilsin, bir daha ölüm yaşanmasın” diyen herkese de dayanışmayı büyütme çağrısı yapıldı.

Açıklamada imzası bulunanlar şöyle:

Ahmet Gökçek (İbrahim Gökçek’in babası), Ali Ekber Eren (müzisyen), Ataol Behramoğlu (şair-yazar), Ayşe Hür (gazeteci-yazar), Can Dündar (gazeteci-yazar), Cenk Dost Verdi (oyuncu), Defne Halman (oyuncu), Didem Baydar Ünsal (avukat), Direnişler Meclisi, Erdal Bayrakoğlu (müzisyen), Erk Acarer (gazeteci), Grup Yorum, Haluk Tolga İlhan (müzisyen), Hasan Koçak (Mustafa Koçak’ın babası), Hüda Kaya (HDP Milletvekili), Hüseyin Turan (müzisyen), Levent Üzümcü (oyuncu), Leyla Güven (DTK Eşbaşkanı ve HDP Milletvekili), Mehmet Özer (fotoğraf sanatçısı), Muharrem Temiz (müzisyen), Nazım Alpman(gazeteci), Orhan Aydın (oyuncu), Ömer Faruk Gergerlioğlu (HDP Milletvekili), Pınar Aydınlar (müzisyen), Seda Şaraldı (avukat), Sezai Temelli (HDP Milletvekili), Suavi (müzisyen), Şebnem Korur Fincancı (TİHV Başkanı), Tolga Sağ (müzisyen) Zülfü Livaneli (müzisyen-yazar).

Ne oluyor?

Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek’in aralıksız sürdürdüğü eylem 303’üncü gününde.

Gökçek, tutuklu bulunduğu Silivri 9 No’lu Kapalı Cezaevi’nde, açlık grevi eylemini 199’uncu gününde ölüm orucuna çevirmişti. Tahliye edildiği 24 Şubat’tan bu yanaysa eylemini ‘dışarıda’ devam ettiriyor.

İbrahim Gökçek’in talebi konser yasaklarının sonlandırılması, İçişleri Bakanlığı tarafından gösterildikleri ‘arananlar listesi’nden çıkarılmaları ve İdil Kültür Merkezi üzerindeki baskılara son verilmesi.

Mustafa Koçak’ın da “adil yargılanma” talebiyle tutuklu bulunduğu cezaevinde sürdürdüğü ölüm orucu eylemi 288’inci gününde.

İstanbul Adliyesi’nde görev yapan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın 31 Mart 2015’te makam odasında öldürülmesine ilişkin yargılanan Koçak, geçtiğimiz yıl ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Helin Bölek / Fotoğraf: MA

Açlık grevini ölüm orucuna dönüştüren Grup Yorum üyelerinden Helin Bölek ise 3 Nisan’da eyleminin 288’inci gününde yaşamını yitirmişti.

Bölek’in talepleri, hala ölüm orucunda olan Grup Yorum üyesi Gökçek’le aynıydı.


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Sendikalı oldukları için işten çıkarılan işçilerin eylemi 514. gününde
Sonraki Haber
"Emekçiler sefalet ödeneğine mahkum edilmek isteniyor"