Ana SayfaGüncel122 kurumdan “Kars’a dokunma” çağrısı: Yerel yönetimler halkındır

122 kurumdan “Kars’a dokunma” çağrısı: Yerel yönetimler halkındır

HABER MERKEZİ – Kars Belediyesi’nin hedef alınmasına karşı ortak bir metin yayımlayan 122 kurum, “Kars’a dokunma” çağrısı yaptı. Açıklamada, “Yerel yönetimlerin salgınla mücadele sürecinde etkisiz kılınmaya çalışılmasına, kayyım atamalarının halkın seçtiği yerel yönetimler için tehdit haline getirilmesine sessiz kalamayız” denildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Kars Belediyesi’nin hedef alınmasına karşı aralarında siyasi partiler, Alevi kurumları, dernekler, hak örgütlerinin de bulunduğu 122 kurum, “Yerel Yönetimler Halkındır: Kars’a Dokunma!” başlıklı ortak metin yayımlandı.

Metinde, iktidar tarafından salgın döneminde başarılı olan belediyelerin hedef alındığı belirtildi.

İstanbul, Adana ve Mersin belediyelerinden sonra Kars Belediyesi’nin de hedef alındığına dikkat çekilen metinde, “Demokrasiden yana bütün kişi ve kurumları Kars Belediyesi’ne yönelik saldırılara karşı tutum almaya ve sessiz kalmamaya çağırıyoruz” denildi.

122 kurumun imzasının bulunduğu “Yerel Yönetimler Halkındır: Kars’a Dokunma!” başlıklı ortak metin şöyle:

“Koronavirüs salgınında bütün dünyada yerel yönetimlerin ne denli önemli rol oynadığı ortadayken, iktidar, başarılı ve etkin dayanışma kampanyalarıyla öne çıkan belediyeleri bir bir hedef alıyor. İktidarın benzer tehditleriyle karşı karşıya kalan İstanbul, Adana ve Mersin belediyelerinden sonra şimdi de Kars Belediyesi manipülatif ve kasıtlı haberlerle topun ağzına konuldu.
“Kars; Kürt, Türk, Terekeme, Laz, Azeri, Yerli, Malakan gibi pek çok halkın beraber yaşadığı bir kent. 31 Mart 2019’da Kars Belediye Başkanlığını, Halkların Demokratik Partisi (HDP) 400 Milyon TL borç ile devraldı. Belediye meclisi HDP, AKP, MHP, CHP ve DSP’li üyelerden oluşuyor.
“Koronavirüs salgını başlayınca Kars’ta yerel yönetim, etkili bir dayanışma kampanyası başlattı. İşte bu adım belediyenin iktidar tarafından hedef alınması sonucunu doğurdu. Kars Belediyesi ve Eş Başkanları Ayhan Bilgen ile Şevin Alaca, sistematik bir saldırı altında. İktidar birçok belediyeye hukuksuz biçimde kayyım atayarak, kayyımı bir yönetme biçimi haline getirdi. Kayyım, halkın seçme ve seçilme hakkının gasp edilmesidir. Kars Belediyesi’ne karşı yapılan algı operasyonlarının da kayyım atamak gibi tehlikeli bir sonuca doğru adım adım ilerlemesi endişesini taşıyoruz.
“Yerel yönetimlerin salgınla mücadele sürecinde etkisiz kılınmaya çalışılmasına, kayyım atamalarının halkın seçtiği yerel yönetimler için tehdit haline getirilmesine sessiz kalamayız! Kars Belediye Eş Başkanları Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca başta olmak üzere, Kars Belediyesi’ni hedef alan saldırı karşısında tutum almamak, yerel yönetimlere yönelik saldırıların büyümesine ve yaygınlaşmasına, halk iradesinin çiğnenmesine yol açacaktır. Demokrasiden yana bütün kişi ve kurumları Kars belediyesine yönelik saldırılara karşı tutum almaya ve sessiz kalmamaya çağırıyoruz.”

Ortak metni imzalayan kurumlar ise şöyle:

Adıyaman Dernekleri Platformu, Ağrı Dernekleri Federasyonu, Akkay-Der, Alevi Bektaşi Kültürünü Tanıtma Derneği, Amed Şehir Tiyatrosu, Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği, Anadolu’da Yaşam Tüketim Kooperatifi, Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi, Antikapitalist Müslümanlar, Atakent Halk Meclisi, Ataşehir Dayanışma Ağı, ANYAKAY-DER, Ardahan Hoçvan Dernekleri Federasyonu, Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği, Azadî Partisi, PDK, Bahçelievler Dayanışma Ağı, Barış Anneleri Meclisi, Batman MEBYA-DER, Bitlis Dernekleri Federasyonu, Bodrum Yurttaş İnisiyatifi 2017, Çağdaş Avukatlar Grubu, Çağdaş Hukukçular Derneği, Çekmeköy Dayanışma Derneği, Darıca Emekçi Kültür Derneği, Datça Demokrasi Platformu, Demokrasi için Birlik, Demokrasi İçin Hukukçular, Demokratik Alevi Dernekleri, Demokratik İslam Kongresi, DTK, Dersim Barosu, Dersim Dernekleri Federasyonu, Dersimliler Kağıthane, Eyüp, Göktürk Kültür ve Yardımlaşma Derneği, DDKD, Devrimci Kültür ve Dostluk Derneği, Devrimci Parti, Dicle Kültür Sanat Derneği, Divriği Kültür Derneği, Diyalog Grubu, Diyarbakır MEBYA-DER, DBP, Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Platformu, Düzgün Baba Cemevi, Ekoloji Derneği, Elih-Batman Dernekleri Federasyonu, Emeğin Gücü Derneği, EMEP, Erzurum Dernekleri Platformu, ESP, Fatih Dayanışması, Hak ve Adalet Platformu, Halkevleri, HDK, HDP, Hayır Üsküdar, Iğdır İl Dernekleri Platformu, İnsan ve Özgürlük Partisi, AMED-FED, İstanbul’daki Vartolular Derneği, Kadıköy Dayanışma Ağı, KESK, Kaldıraç, Karakoçan Dernekleri Federasyonu, Kars Digor Kültür Derneği, Kars Iğdır Ardahan Beykoz Derneği, Karşı Sanat Çalışmaları, Kartal Dayanışma Ağı, Kartal Hukukçular Derneği, Katılımcı Avukatlar, Kavga Sosyalist Dergi, KAYY-DER, Kaz Dağları İstanbul Dayanışması, Koçgiri Kültür Derneği, Köstebek Kollektif, PDK-T, KKP, Mağdurlar için Adalet Derneği, Maltepe Forum, Mardin Dernekleri Federasyonu, MED TUHAD-FED, MED-DER, Mencel Tiyatrosu, Mezopotamya Ekoloji Hareketi, MKM, Muğla Çevre Platformu, Mülkiyeliler Birliği Genel Merkezi, Muş Dernekleri Federasyonu, Nurtepe- Güzeltepe Dayanışma Ağı, Ortadoğu Sinema Akademi Derneği, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar, ÖHD, Pir Sultan Abdal Derneği, Politika Gazetesi, Sancaktepe Yerel Demokrasi Meclisi, Şirvan Dernekleri Federasyonu, Şişli Dayanışma Ağı, Şişli Demokrasi Meclisi, SKYP Avrupa Öğrenci İnisiyatifi, Sosyal Haklar Derneği, SODAP, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi, Sultanbeyli Aziz Baba Cemevi, Sur Platformu, Süryani Dernekler Federasyonu, Süryani Kadın Derneği, Tarlabaşı Dayanışma, TJA, TÖP, Tora Ziman, Tüm Tokatlılar Kültür ve Dayanışma Derneği, ÜNİVDER, Van Dernekleri Platformu, Varto Dernekleri Federasyonu, Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, 78’liler Girişimi, Yeşil Sol Parti, Yurttaş Girişimi.


Kooperatifleşme, dayanışma, paylaşma: Salgın günlerinde Kars Belediyesi


Mezopotamya Ajansı
Previous post
Nijerya'da silahlı saldırı: 10 kişi yaşamını yitirdi
Next post
Bir ay önce tutuklanan gazeteci Aygün tahliye edildi