Ana SayfaGüncelAİHM Türkiye’yi haksız buldu: Anadilinde eğitim eylemine katılmak suç değil

AİHM Türkiye’yi haksız buldu: Anadilinde eğitim eylemine katılmak suç değil

HABER MERKEZİ – Diyarbakır’da anadilinde eğitim talebiyle düzenlenen eylemde gözaltına alınan Hakim Aydın’ın başvurusunu değerlendiren AİHM, Türkiye’yi haksız bularak tazminat ödemeye mahkum etti.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde eğitim görürken, 2008 yılında anadilinde eğitimi savunan bir eyleme katıldığı gerekçesiyle gözaltına alınan Hakim Aydın isimli öğrenci, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu.

Aydın’ın, 2009 yılında yaptığı başvuruyu karara bağlayan AİHM, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) toplantı ve gösteri özgürlüğüyle ilgili 11. maddesini ve özgürlük ve güvenlik hakkıyla ilgili 5. maddenin 1. fıkrasının ihlal ettiğine hükmetti.

Euronews’te yer alan habere göre Türkiye, başvuru sahibine mahkeme masrafları da içinde olmak üzere toplam 7 bin Euro tazminat ödeyecek.

Öte yandan Aydın, bu eyleme katılım dışında bir önceki yıl düzenlenen Newroz ve ağaç dikme faaliyetlerine katıldığı gerekçesiyle, “örgüt propagandası yapmak” suçundan önce 10 ay hapis cezasına çarptırılmış, daha sonra yeni çıkan yasayla beraat etmişti.

Previous post
Muş'ta baraja düşen işçinin cenazesine ulaşıldı
Next post
Elleri kelepçeli siyahın gözaltında ölümü: Polisler görevden alındı, çatışmalar çıktı