Ana SayfaGüncel‘Bir gün değil, her gün Kürtçe’ kampanyası

‘Bir gün değil, her gün Kürtçe’ kampanyası

HABER MERKEZİ – MED-DER, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı dolayısıyla “Bir gün değil, her gün Kürtçe” sloganıyla 4 hafta sürecek eğitim kampanyasını başlatıyor.

Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER), 15 Mayıs Kürt Dili Bayramı dolayısıyla bir kampanya hazırladı.

Kampanya, “Bir gün değil, her gün Kürtçe, Kürt Dil Bayramı kutlu olsun” sloganıyla başlatıldı.

Kampanya kapsamında, 15 Mayıs’ta derneğin sosyal medya hesaplarında yayınlanacak formları dolduran yurttaşlara “Kürtçe alfabe”, “Kürt edebiyatı” ve “Okuma ve yazma” konularında 4 haftalık online eğitim verilecek.

Mezopotamya Ajansı’na konuşan MED-DER üyesi Murat Bilgiç, Kürt Dil Bayramı vesilesiyle ayrı şehirlerde bulunan Kürt dil kurumlarıyla kampanyayı başlatacaklarını söyledi.

Diyarbakır, Adıyaman, İstanbul Dil Enstitüsü, MED-DER, Mereto Dil Araştırmaları ve Kültür Derneği’nin programa öncülük ettiğini söyleyen Bilgiç, Kürt Dil Kültür Ağı, Kürtçe yayınlar, farklı sivil toplum örgütlerinin de kampanyaya destek verdiğini ifade etti.

Bilgiç, kampanya vesilesiyle Kürtçe alfabenin Kürtler arasında daha fazla tanınması ve yayılmasını istediklerini belirtti.

‘Dilsiz bir yaşam kendini tanımlayamaz’

Bilgin, kampanyanın “Bir gün değil, her gün Kürtçe, Kürt Dil Bayramı kutlu olsun” sloganıyla başlatılacağını belirterek, şunları söyledi:

“MED-DER dilin gelişimi için aralıksız araştırmalar yapıyor. Bu araştırmalarda bazı eserlerin basımı yapılıyor. Başlangıç seviyesi için kitap hazırlandı. Folklor üzerine yaptığımız çalışma kitap olarak yayınlanacak. Bu şekilde çalışmalar devam ediyor. Herkes kendi diliyle tanınır. Dil sadece iletişim aracı değildir.
Dil tarihi, kültürü, kimliği içinde barındırıyor. Dilsiz bir yaşam kendini tanımlayamaz. Bundan dolayı Kürt Dil Bayramına önem veriyoruz. Bir gün değil her gün olmasını istiyoruz. Bu çalışmalarla bugün yaşamda yer edinmesini istiyoruz. Bugünlerde evlerimizden her gün kendi dilimizle yaşamak istiyoruz, bunun için de programlar hazırlıyoruz.”

‘Kürtler diline sahip çıkıyor’

Kürt Edebiyatçılar Derneği Eşbaşkanı Sultan Yaray ise, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı gününde saat 22.00-00.00 arası Mezopotamya Derneği’yle canlı yayın yapacaklarını ifade etti.

Mezopotamya Derneği Başkanı Eyüp Güven, şair Nurcan Delil, dilbilimci Rubar Civan’ın programa katılacağını aktaran Yaray, dilin önemine ilişkin ve şiirlerin okunacağı programın online olarak HDP Ömerli İlçe Örgütü sayfasında da yayınlanacağını kaydetti.

Yaray, “Bugün Kürtler daha çok diline sahip çıkıyor. Bu sahiplenme daha çok ilerleyecek. Her evde Kürtçe dergiler, kitaplar bulunsun. Yurttaşlar çocuklarıyla Kürtçe konuşsunlar. Bunun için elimizden geleni yapalım” çağrısı yaptı.

Previous post
"Paramiliter güçler harekete geçirildi"
Next post
Yolcu otobüslerinin bilet fiyatları yeniden belirlendi