Ana SayfaGüncelCenazelerin kaldırıma gömülmesi: ‘Bu ahlaksızlığa son verin’

Cenazelerin kaldırıma gömülmesi: ‘Bu ahlaksızlığa son verin’

HABER MERKEZİ – HDP İstanbul İl Örgütü, Garzan Mezarlığı’ndan çıkarılan 261 cenazenin kaldırıma kazılan 18 mezara toplu olarak gömüldüğü Kilyos’taki kimsesizler mezarlığında bir araya gelerek, sorumlulara “Bu ahlaksızlığa son verin” çağrısı yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, Bitlis’teki Garzan Mezarlığı’ndan çıkarılan 261 cenazenin kimsesizler için ayrılan parsellere gömülmesini protesto etti.

Cenazelerin defnedildiği mezarlıkta yapılan açıklamaya Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü İdil Uğurlu, Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAY DER) üyelerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Açıklamada konuşan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Erdal Avcı, cenazelerin daha önce üç kez defnedildikleri yerden çıkarıldıklarını hatırlatarak, “AKP-MHP iktidarının kararıyla cenazeler İstanbul Kilyos Mezarlığına getirilip kimsesizler mezarlığına defnedileceği söylendi. Ancak bir kaldırıma üst üste gömüldüler” dedi.

Bu yaklaşımın insanlığın değer yargılarına aykırı olduğunu dile getiren Avcı, mezarlıklara dönük saldırılardan vazgeçilmesini istedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaşanan durumu düzeltip, cenazelerin kaldırım kenarından alınıp normal mezarlıklara tek tek defnedilmesi gerektiğini kaydeden Avcı, bu yüz kızartıcı tablonun ortadan kaldırılması için İçişleri ve Adalet bakanlıkları ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmeleri çağrısında bulundu.

‘İktidarın vicdanı yok’

Ardından söz alan ANYAKAY-DER Eşbaşkanı Sultan Karasu, yapılan uygulamanın hiçbir inanç ve ahlakta yerinin olmadığını vurgulayarak, “Bu ahlaksızlığa son verilip, cenazelerin ailelere teslim edilmelidir” dedi.

HDK Eş Sözcüsü İdil Uğurlu ise, yaşamını yitiren birinin artık bu dünyada olmadığını, dolayısıyla o kişinin artık dokunulmaz olduğunu ve kimsenin buna karışma hakkının olmadığını söyledi.

“Bu uygulama ile iktidarın vicdanının ve ahlakının olmadığını bir kez daha gördük. Dolayısıyla cenazelerin sahiplerine teslim edilmesi ve ait oldukları yere defnedilene kadar konunun takipçisi olacağız.”
Previous post
Hakan Gülseven serbest bırakıldı
Next post
Hasta tutuklu Sabri Kaya hakkında tahliye kararı