Ana SayfaGüncelCenazelerin kaldırıma gömülmesi Meclis’in gündeminde

Cenazelerin kaldırıma gömülmesi Meclis’in gündeminde

HABER MERKEZİ – 2017 yılında Bitlis’ten çıkarılan 261 cenazenin İstanbul’da kaldırımda üst üste defnedilmesi Meclis’in gündeminde. HDP Milletvekili Nuran İmir, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a, “Cenazeleri üst üste yığarak beton yığınları ile üstünü kapatmak hangi hukuka, vicdana ve adalete sığmaktadır? Bu vahşeti hangi gerekçelerle açıklamayı planlıyorsunuz?” diye sordu.

Bitlis’teki Garzan Mezarlığı’ndan çıkarılan 261 cenazenin İstanbul’da bulunan Kilyos Mezarlığı’ndaki kimsesizler için ayrılan parsellere defnedilmesi Meclis’in de gündeminde.

Cenazelerin 18 mezarlık için açılan bir alanda üst üste gömülmesini HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir parlamentonun gündemine taşıdı.

İmir, konuyu gündeme getiren MA’nın haberindeki bilgileri paylaştı: “Kazılan kaldırımda 18 mezarlık için alan açıldığı ve 1’den 18’e kadar numaralandırılmış dar bir alana 261 cenazenin üst üste defnedildiği bilgisi basına yansımıştır. Cenazelerin gömüldüğü kaldırımın yaklaşık 3 metre derinliğinde kazıldığı ve sol tarafına tuğlalarla duvar örüldüğü; defin yapılan yerin üzerinin 30 santimlik beton bloklar ile kapatılarak, üstünün toprakla, toprağın üstünün de kaldırım taşlarıyla kapatıldığı ve etrafının pislik içinde olduğu iddialar arasındadır.”

‘Ölü bedene, ölü bedeni gömmeye, taziye kurmaya, yas tutmaya saygının evrensel bir hak’ olduğunun belirtildiği önergesinde İmir, bunun ahlaki bir sorumluluk olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a konuyla ilgili bazı sorular yönelten İmir, “2017 yılında Bitlis’ten çıkarılan ve üç yıl boyunca bekletilen cenazelerden başvuru yapan ailelerin cenazelerinin DNA’ları neden belirlenip teslim edilmemiştir? Bu kadar uzun süre cenazeleri bekletmenin amacı nedir?” diye belirtti.

Ayrıca üç yıllık süreç içerisinde bu cenazelerin sahiplerine ulaşmak için bir çalışma yapılıp yapılmadığı sorusuna da yanıt isteyen İmir, şunlara da cevap istedi:

  • Cenazelerin mezarlığın yanındaki kaldırıma toplu bir şekilde gömülmesindeki amaç nedir?”
  • Bu cenazelerin ailelerinin çoğunun başvurduğu ve DNA’ları eşleştiği halde sahiplerine verilmemesindeki amaç nedir?
  • Cenazeleri üst üste yığarak beton yığınları ile üstünü kapatmak hangi hukuka, vicdana ve adalete sığmaktadır? Bu vahşeti hangi gerekçelerle açıklamayı planlıyorsunuz?
  • Bunu yapanlar hakkında bir araştırma yapacak mısınız? Bu cenazelerin ailelerine nasıl bir cevap vermeyi planlıyorsunuz?

Konuyu Meclis gündemine taşıyan bir diğer isim ise HDP Milletvekili Ayşe Sürücü oldu.

Önergesinde “Ölümün politika malzemesi haline getirilmesi toplumsal travmayı derinleştirir, ortak toplumsal hafızada kopuşlar yaratır” diyen Sürücü, 261 cenazenin toplu bir şekilde gömülmesiyle ilgili Meclis araştırması istedi.

267 cenazenin çıkarıldığı Bitlis’in Tatvan ilçesindeki Garzan Mezarlığı / 2017, MA

Bitlis merkeze bağlı Yukarı Ölek köyü kırsalında bulunan ve farklı dönemlerde yaşamını yitirmiş 267 PKK’linin mezarının bulunduğu Garzan Mezarlığı 2017 yılında iş makineleriyle yıkılıp, mezarlar açılarak cenazeler İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmişti.

19 Aralık 2017’de çıkarılan 267 cenaze aylarca Adli Tıp’ta bekletildi.

2 buçuk yıl geçmesine rağmen ailelerin çoğu cenazelerini alamazken; şu ana kadar sadece 21 cenazenin kimlik bilgileri tespit edilerek, ailelerine teslim edildi. 261 cenaze ise halen ailelere teslim edilmedi.

Son olarak Garzan Mezarlığı’ndan çıkarılan 261 cenazenin, İstanbul’da bulunan Kilyos Mezarlığı’ndaki kaldırımın kazılarak, 18 mezarlık için açılan bir alanda üst üste defnedildiği ortaya çıktı.


MA: Bitlis’ten çıkarılan 261 cenaze İstanbul’da kaldırıma defnedilmiş


PAYLAŞ:
    WhatsApp'da Paylaş!   Telegram'da Paylaş!     Yazdır   E-Posta Gönder

Önceki Haber
Kanal İstanbul'da keşif için bir karar daha
Sonraki Haber
Kayyum protestolarında mücadeleye devam mesajı