Ana SayfaDünyaCovid-19 tedavisinde kullanılan sıtma ilacı ‘ölüm riskini artırıyor’

Covid-19 tedavisinde kullanılan sıtma ilacı ‘ölüm riskini artırıyor’

HABER MERKEZİ – Hidroksiklorokin ve klorokin içeren sıtma ilacının Covid-19 tedavisinde kullanılmasının etkili olup olmadığı son dönemdeki tartışmaların merkezinde. Yapılan bir araştırma bu ilaçların ölüm riskini yüzde 45 oranında artırdığı, kalp ritmi bozukluğuna da neden olabileceğini ortaya koydu.

Uzun zamandan beri sıtma tedavisinde kullanılan, hidroksiklorokin ve klorokin içeren ilaçlar yeni tip Corona virüsünün yol açtığı Covid-19 tedavisinde de kullanılması uzun süredir tartışma yaratıyor.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) sıtma ilaçlarının riskleri konusundaki uyarısına rağmen, ABD Başkanı Donald Trump’ın virüsten korunabilmek için hidroksiklorokin aldığını açıklamasıyla tartışmalar alevlenmişti.

Uluslararası düzeyde yapılan bir araştırma ise Covid-19 tanısı konulan hastalarının tedavisi için kullanılan hidroksiklorokin ve klorokin içeren sıtma ilaçlarının ölüm riskini artırdığını ortaya koydu.

Araştırmaya katılan Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Mandeep Mehra, eldeki bulgulara göre bu ilaçların ölüm riskini artırdığını açıkladı. Mehra, bu ilaçların kalp ritmi bozukluğu riskini de artırdığını sözlerine ekledi.

Fotoğraf: AFP

Boston’daki Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Zürich Üniversite Hastanesi Kalp Merkezi tarafından ortaklaşa yapılan araştırmanın sonuçları tıp dergisi The Lancet’ta yayımlandı.

DW Türkçe’de yer alan habere göre araştırmada, dünya genelinde yüzlerce hastanede tedavi gören 96 bin hastaya ilişkin veriler değerlendirildi.

Araştırmada, hastalar dört grubu ayrıldı. Bir gruba hidroksiklorokin, diğer gruba ise klorokin verildi. Üçüncü grupta hastalar her iki ilacın yanı sıra antibiyotik ile tedavi edildi. Kontrol grubu olan dördüncü grupta ise hiçbir ilaç kullanılmadı.

Araştırmaya göre, dördüncü gruptaki hastalarda ölüm oranı yüzde 9 olarak tespit edildi. Hidroksiklorokin ile tedavi edilenlerde ölüm oranı yüzde 18, klorokin verilen grupta ise bu oran yüzde 16,4 olarak kaydedildi.

Bu iki ilaç ile birlikte antibiyotik verilenler hastalar arasında ise ölüm oranının daha yüksek olduğu belirlendi. Hidroksiklorokin ve antibiyotik alan grupta ölüm oranı yüzde 23,8; klorokin ve antibiyotik alanlarda ise yüzde 22,8 oldu.

“Bilimsel kanıt yok”

Araştırmaya katılan bilim insanları, hidroksiklorokin ve klorokinin Covid-19 hastaları arasında ölüm riskini yüzde 45 artırdığı sonucuna vardı.

Zürih Üniversite Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Başhekimi Frank Ruschitzka, “Hidroksiklorokin ve klorokinin Covid-19 tedavisinde etkili olduğuna dair hiçbir bilimsel kanıt bulunmuyor” dedi ve ekledi:

“Tam aksine, kalp rahatsızlıkları bulunan Covid-19 hastalarında bu ilaçların hayati tehlike yaratan kalp ritim bozukluğu gibi ağır yan etkileri olduğunu gözlemledik.”Önceki Haber
Çeçenistan’daki LGBTİ+'ları konu alan bir belgesel: “Welcome to Chechnya”
Sonraki Haber
Tutuklamalara tepki: İktidar kadınların birlikte mücadele ettiği mekanizmalara savaş açtı