Ana SayfaGüncelDeniz Gezmiş’in ilk kez yayımlanan fotoğrafları

Deniz Gezmiş’in ilk kez yayımlanan fotoğrafları

HABER MERKEZİ – Deniz Gezmiş’in Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan ile birlikte idam edilişinin 48. yılında daha önce yayımlanmayan fotoğrafları yayımlandı.

68 devrimci gençlik hareketinin önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam edilişlerinin bugün 48’inci yılı.

Bugün Depo Photos tarafından Deniz Gezmiş’in daha önce hiçbir yerde yayımlanmayan fotoğrafları paylaşıldı.

Fotoğraflarda Gezmiş’in Ankara Emniyet Müdürlüğü’ndeki sorgusu sonrası güvenlik çemberi içinde adliyeye götürüldüğü görülüyor.

18 Mart 1971’de çekilen fotoğraflar Erol Olgundemir imzalı.

Deniz Gezmiş

Deniz Gezmiş, Ankara’nın Ayaş ilçesinde 27 Şubat 1947’de doğdu. Öğretmen bir ailenin çocuğu olarak çeşitli kentlerde ilk ve orta öğrenimini gördü. Liseyi İstanbul’da bitirdi.

1966’da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne giren Gezmiş, lise yıllarında sol düşünceyle tanışmıştı ve 1965’te Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) Üsküdar ilçesine üye oldu. 30 Ocak 1968’de Hukuk Fakültesi’nde Devrimci Hukukçular Örgütü’nü kuran Gezmiş, 12 Haziran 1968’de İstanbul Üniversitesi’nin işgal edilmesine önderlik etti.

İstanbul’a gelen 6. Filo’yu protesto eylemlerinde yer alan Gezmiş, 30 Temmuz’da bu eylemlerden dolayı tutuklandı ve 20 Eylül’de serbest bırakıldı. 1 Kasım 1968’de Samsun’dan İstanbul’a Mustafa Kemal Yürüyüşü’nü düzenledi.

1969 Haziranı’nda Filistin’e giderek Eylül’e kadar Filistin gerilla kamplarında kalan Gezmiş, 20 Aralık 1969’da yakalandı ve Cihan Alptekin’le birlikte 18 Eylül 1970’e kadar tutuklu kaldı. Daha sonra Sinan Cemgil ve Hüseyin İnan’la birlikte Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nu (THKO) kurdu. 4 Mart 1971’de dört ABD’li erin kaçırılması eyleminde bulunan Gezmiş, erlerin serbest bırakılmasından sonra Sivas’ın Şarkışla ilçesinin Gemerek nahiyesinde Yusuf Aslan’la birlikte yakalandı.

9 Ekim 1971’de idam cezasına çarptırılan Gezmiş, 6 Mayıs 1972’de idam edildi.


Denizlerin anmasına polis müdahalesi: İki kişi gözaltına alındı

“48 yıldır içimizi yakıyor, acımızı artırıyor, öfkemizi çoğaltıyor”
Önceki Haber
Meslek örgütlerinin seçim yönteminin değiştirilmesi iktidarın gündeminde
Sonraki Haber
Erdoğan'dan da Zarakolu hakkında suç duyurusu